Privátne školstvo a voľný trh vo vzdelávaní

Vero Moravčíková
EDTECH KISK
Published in
3 min readApr 28, 2017

The greatest advances of civilization, whether in architecture or painting, in science and literature, in industry or agriculture, have never come from centralized government. — M Friedman

Súkromné školy ako alternatíva k štátnym vzdelávacím inštitúciam dávajú rodičom možnosť výberu na základe odlišností v úrovni vyučovania medzi týmito dvoma typmi vlastníctva, a potencionálne inými prístupmi vedenia školy. Otázka je, či môžeme hovoriť o rozdieloch v kvalite podľa toho, či je škola súkromná alebo štátna.

Keby sa preukázalo, že napr. výsledky žiakov súkromných skôl sú lepšie než tých na štátnych školách, je metodologicky náročné odhaliť príčinu tohto záveru. Ako je možné odhaliť, či je súkromná škola kvalitnejšia preto, lebo má efektívnejšie vyučovacie metódy, alebo preto, že ju navštevujú motivované deti elitných rodín ktoré sa štúdiu venujú, a na ktorých schopnosti môže škola reagovať? Jav zvaný self selection bias znamená, že pri meraní študijných výsledkov sú hodnoty ovplyvnené tým, že žiaci sa do rôznych typov škôl nedistribuujú náhodne, ale vyberajú sa podľa ďalších kritérií ako je motivácia, sociálny status atď., takže určitý typ študentov môže byť koncentrovaný v určitom type školy. Kritici konkurenčného vzťahu medzi štátnymi a súkromnými školami bez nádeje na riešenie poukazujú na problém tohto efektu a na jeho škodlivosť voči školám s horšími výsledkami, pretože ambiciózni žiaci ich budú opúšťať a tým prispievať k zvyšovaniu rozdielu v kvalite.

To, či rodič svoje dieťa zapíše na súkromnú alebo štátnu školu záleží do veľkej miery na tom, akú majú tieto inštitúcie na danom mieste povesť. Výskumy merajúce študijné výsledky ukazujú, že ich závislosť na type inštitúcie je rôzna podľa krajiny a miesta.

Napr. v Taliansku sú súkromné školy považované za menej kvalitné oproti štátnym, takže rodičia, ktorí si chcú dať záležať na výbere školy uprednostia štátnu školu, a úspešní žiaci sa takto budú od súkromných škôl stále viac odvracať. Ďalej môžu byť zistenia štúdií skresľujúce a nespoľahlivé kvôli tomu, že nedostatočne vnímajú nuansy medzi študijnými výsledkami rôznych skupín žiakov. Napríklad napriek celkovej lepšej povesti talianskych štátnych škôl sa preukázalo, že súkromné školy majú pozitívny vplyv na kvalitu vzdelávania pokiaľ sa jedná o znevýhodnených študentov a deti imigrantov. To, že určitý typ školy je lepšou voľbou pre žiakov, ktorí nezvládajú vyšší štandard, znamená, že táto inštitúcia má tzv. remediálnu funkciu a má teda pozitívny dopad.

Ako ďalší príklad komplexného skúmania efektu koexistencie súkromného a štátneho vzdelávania môžeme uviesť kanadské a americké školstvo, v ktorom pre veľký počet privátnych škôl vzniklo vysoko konkurenčné prostredie. Zatiaľ čo v USA má súťaženie súkromných škôl pozitívny efekt na študijné výsledky a nemá vplyv na náklady za štúdium, v Kanade je tomu naopak — výkony študentov nie sú konkurenčným prostredím signifikantne ovplyvnené a štátne školy majú náklady nižšie (kvôli predpisu o vzdelávaní znevýhodnených študentov).

V chudobnej krajine ako Haiti veľký počet súkromných škôl dokonca situáciu zhoršuje — neschopnosť nevzdelaných rodičov posúdiť, či sa deťom dostáva dobrého vzdelania spojená s neexistujúcou zodpovednosťou súkromných škôl za úroven školstva v krajine dovoľuje, aby jeho biedny stav pretrvával.

Tieto zistenia ukazujú, ako má porovnávanie kvality štátneho a súkromného vzdelávania mnoho rozmanitých aspektov, kvôli ktorým nemôžeme jednoznačne prisudzovať jednému alebo druhému vyššiu úspešnosť.

Všeobecne sa však dá relevantnosť myšlienky o pozitívnom efekte konkurenčného prostredia na zlepšovanie kvality a rozvoja podporiť prácou uznávaného autora a nositeľa Nobelovej ceny za ekonomiku Miltona Friedmana, podľa ktorého je súťaživosť voľného trhu to, čo stimuluje progres a zároveň necháva v pozadí tých menej schopných.

Z tohto pohľadu by teoreticky mohli štátne školy konkurovať tým súkromným a byť ich rovnocenným súperom, pokiaľ budú ochotné o študentov súťažiť po vzore komerčného sektoru. Štátnym školám však väčšinou na úrovni vyučovania záleží maximálne pre prestíž; súkromné zlepšovaním kvality navyše bojujú o prežitie.

Viac o vzťahu medzi ekonomikou a slobodou vo Friedmanovej knihe Free to Choose.

“Education spending will be most effective if it relies on parental choice & private initiative — the building blocks of success throughout our society.” — M. Friedman

--

--