Proč je otevřená věda klíčová v boji s pandemií?

Adéla Weidischová
EDTECH KISK
Published in
3 min readMar 22, 2022

Podle Evropské komise je otevřená věda definována jako přístup k vědeckému procesu, který se soustředí na okamžité sdílení znalostí pomocí digitálních technologií (“Open Science”, n.d.). Pro Evropskou komisi je otevřená věda politickou prioritou. Základní myšlenkou otevřené vědy je, že okamžité sdílení znalostí a dat v rámci výzkumného procesu pomáhá rozšiřovat nejnovější poznatky. Otevřená věda zároveň vzbuzuje v subjektech zapojených do výzkumného procesu (například veřejnost) důvěru a rozvíjí kreativitu.

Otevřenou vědou se zabývá také Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Dle organizace zahrnuje otevřená věda neomezený přístup k vědeckým článkům a vědeckým datům pomocí informačních a komunikačních technologií (“Open Science”, n.d.). Výhodou otevřené vědy například je, že snižuje duplicitu při shromažďování, vytváření, přenosu a opětovném použití vědeckého materiálu, má velký inovační potenciál a podporuje přesnější ověřování vědeckých výsledků. Na webových stránkách OECD je uvedeno, že organizace spolupracuje s ekonomikami členských i nečlenských států na podpoře otevřené vědy a posuzuje její vliv na výzkum a inovace.

Otevřené sdílení vědeckých informací bylo klíčové, když se v roce 2020 objevila pandemie nového koronaviru. V období pandemie se vědecké objevy vyvíjely mnohem rychleji než dříve. Jak je uvedeno ve strategickém dokumentu Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, úplný genom COVID-19 byl zveřejněn jako volně přístupná publikace téměř měsíc poté, co byl první pacient přijat do nemocnice ve Wu-chanu. Tato lhůta byla například v případě vypuknutí SARS v letech 2002–2003 pět měsíců (“Why open science is critical to combatting COVID-19”, 2020). Tato situace vedla k tomu, že se zapojené subjekty poučily a uvědomily si důležitost sdílení vědeckých informací. Podle OECD je například klíčové, aby byla budována a udržována důvěra mezi subjekty, které sdílejí vědecká data, aby fungoval systém, který bude vyhovovat všem nově se objevujícím infekčním nemocem, s vhodnou podpůrnou technickou infrastrukturou a předem definovanými přístupovými právy a povinnostmi zúčastněných subjektů a aby fungovala mezisektorová spolupráce založená na předem definovaných rolích a odpovědnostech.

V průběhu pandemie se podařilo dosáhnout některých úspěchů v rámci iniciativ v oblasti otevřené vědy. Například v dubnu roku 2020 byl mezinárodní koalicí vědců, právníků a technologických společností zahájen Open COVID Pledge, který vyzývá organizace po celém světě, aby v boji proti pandemii COVID-19 volně zpřístupnily své patenty a autorská práva (“About Us”, n.d.). Mezi signatáře patří například Intel, Facebook, Amazon, IBM, nebo Uber. Signatáři navíc nabídli nevýhradní bezplatnou licenci Open COVID k používání duševního vlastnictví organizací za účelem diagnostiky, prevence a léčby COVID-19. Na základě těchto závazků poskytuje řada předních vydavatelů a časopisů otevřený přístup a je zároveň k dispozici řada datových serverů pro sdílení epidemiologických a klinických údajů. Dalším úspěchem bylo například podepsání prohlášení „Sharing research data and findings relevant to the novel coronavirus outbreak“ v lednu roku 2020. Podepsalo ho 117 organizací, přičemž se zavázalo poskytnout okamžitý otevřený přístup k recenzovaným publikacím alespoň po dobu vypuknutí epidemie (“Why open science is critical to combatting COVID-19”, 2020).

Koncept otevřené vědy je klíčový při globálních krizích jako jsou například pandemie. Otevřená věda umožňuje urychlit tempo výzkumu, který je zásadní pro boj s nemocí. Stále ale přetrvávají některé výzvy, kterým je třeba čelit. Problémy se týkají například nedostatku konkrétních standardů, koordinace a interoperability, stejně jako kvality dat a jejich interpretace.

Použité zdroje

About Us. (n.d.). Open COVID Pledge. https://opencovidpledge.org/about/

Open Science. (n.d.). European Commission. https://ec.europa.eu/info/research-and-innovation/strategy/strategy-2020-2024/our-digital-future/open-science_en

Open Science. (n.d.). OECD. https://www.oecd.org/sti/inno/open-science.htm

Why open science is critical to combatting COVID-19. (2020, May 12). OECD. http://www.oecd.org/coronavirus/policy-responses/why-open-science-is-critical-to-combatting-covid-19-cd6ab2f9/

Obrázek:

Foreman, J. (2019, August 20). Open science, open access, Projekt DEAL, and IJCES. The American Ceramic Society. https://ceramics.org/ceramic-tech-today/acers-news/open-science-open-access-projekt-deal-and-ijces

--

--