Proč je pro vás mikrolearning tak efektivní?

Polina Borovyk
EDTECH KISK
Published in
3 min readJun 26, 2022

Chcete udělat z digitálního učení svůj nový zvyk? Nebo možná hledáte způsob, jak dosáhnout skvělých výsledků ze studia a tak, aby školení bylo jednoduché, zabralo pár minut denně a neobtěžovalo? Pak je mikrolearning právě pro vás.

Co je mikrolearning?

Název tohoto vzdělávacího formátu mluví sám za sebe: Microlearning je online vzdělávací strategie, která se skládá z malých bloků, jejichž délka je od 3 do 10 minut. Proč je až 10 minut mikrolearningu optimální? Obracíme se na vědce z Massachusetts Institute of Technology, kteří provedli studii více než 6 milionů vzdělávacích videí a zjistili, že 6 minut je ideální doba pro pozornost studentů(1).

Dalším důvodem, proč je Microlearning navržen na tak krátkou dobu, je to, že za hodinu po vyslechnutí informace je většina lidí může zapomenout a nechat si v hlavě pouze 60 % informací a po několika dnech už jich nebude více než 20 %. zůstanou v paměti (2). Kromě videí může Microlearning zahrnovat také podcasty, kvízy, kvízy, hry, vizuální prezentace, interaktivní multimédia, telefonní aplikace a prostý text.

Nevíte, kde začít s učením?

S Microlearningem můžete začít v aplikacích jako iSpring Learn, Busuu, Memrise, a pokud plánujete vytvářet svůj vlastní osobní obsah, TalentCards vám pomohou tohoto cíle dosáhnout.Zájem o pojem Microlearning začal narůstat již v roce 2004, kdy Gerhard Gassle popsal Microlearning v mobilních aplikacích jako úspěšnou metodu učení pro studenty (3). Mimochodem, Microlearning se opravdu může stát novým zvykem jednotlivce. I Karl M. Kapp a Robyn A. to potvrdili ve své knize popisující experiment v Indii. Za dva měsíce se zlepšil zdravotní stav těch lidí, kteří dostávali pravidelné krátké informace o zdravém životním stylu a motivaci, jak správně jíst (4).

Kdy a pro koho je školení Microlearning efektivní?

  1. Když se věnujete prezenčnímu nebo online vzdělávání a zároveň samostatně konsolidujete nastudované materiály na školeních pomocí formátu Microlearning.
  2. Když si chcete ve svém životě vytvořit nové zdravé návyky.
  3. Když se připravujete na zkoušky, můžete si denně zopakovat velké množství látky nebo si osvěžit znalosti nabyté na začátku semestru.
  4. Když se učíte sami, pak vám Microlearning pomůže rychleji dosáhnout lepších výsledků.
  5. Když jste v práci, musíte provést onboarding pro ostatní zaměstnance. Hlavní výhodou využití tohoto formátu školení v této situaci je, že noví zaměstnanci se postupně přizpůsobí firmě a nebudou vás rušit maličkostmi.
  6. Když vám mikrolearning nepomůže?
  7. Když pracujete na projektu ve skupině, musíte věnovat více pozornosti celému materiálu a ne malému bloku informací.
  8. Kdy vzdělávací informace je lepší nerozdělovat do bloků.Příklad, pokud se vzdělávací obsah vztahuje k medicíně, kdy stojí za to zhlédnout a přečíst si celý návod k chirurgickým operacím.
  9. Když potřebujete jít hluboko do základních znalostí, pak vám nástroj Microlearning nepomůže získat hluboké znalosti.

Zdroje

GUO, Philip J., KIM Juho а RUBIN Rob, 2014. How Video Production Affects Student Engagement: An Empirical Study of MOOC Videos. Dostupné z: http://up.csail.mit.edu/other-pubs/las2014-pguo-engagement.pdf

SCHACTERS, D. L., 2009. Psychology. New York: Worth Publishers.

GASSLER, Gerhard, Theo HUG, Christian GLAHN, 2004. Integrated Micro Learning — An outline of the basic method and firstresults. Dostupné z: https://www.academia.edu/1340127/Integrated_Micro_Learning_An_outline_of_the_basic_method_and_first_results

KAPP, Karl M. a DEFELICE, Robyn A., 2019. Microlearning: Short and Sweet. Dostupné z: https://books.google.cz/books?id=Uiy-DwAAQBAJ&hl=ru

--

--