Deny99
EDTECH KISK
Published in
2 min readMar 13, 2024

--

Technologie ve vzdělávání na konkrétní střední škole

Pro tento článek budu vycházet ze svého výzkumu, který jsem provedl v rámci své bakalářské práce v roce 2023.

Technologie ve vzdělávání je velkým tématem posledních let. Nejvíce toto téma posunula distanční výuka, která byla zavedena v období koronavirové pandemie v roce 2020. Můj výzkum byl prováděn na jedné z brněnských středních škol, konkrétně s učiteli oboru knihovnictví. Jedním z témat mého výzkumu byla i technická stránka distanční výuky. Zejména mě zajímalo, jaké digitální kompetence učitelé měli, jak se jim dařilo využívat digitální technologie při výuce, a zároveň jak tyto technologie využívají dnes v již navrácené prezenční výuce.

Z výpovědí respondentek bylo zřejmé, že využívat digitální technologie pro ně nebylo překážkou. Některé učitelky dokonce vypověděly, že jsou průkopnice technologií u nich na škole. Pro hodnocení a odevzdávání domácích úkolů používaly Google Classroom, který využívaly ještě před začátkem distanční výuky. Jako nástroj pro online výuku využívaly Google Meet, který jim plně vyhovoval.

Pro náplň výuky učitelky využívaly klasické prezentace a interaktivní kvízy prostřednictvím nástroje Kahoot. Kahoot byl však velmi oblíbeným nástrojem všech učitelů, a proto k němu měli někteří žáci po čase odpor. Jedna z respondentek využívala dva zajímavé nástroje. Jedním z nich byl nástroj Learning Apps, který sloužil k vytváření různých aktivit a interaktivních cvičení (např. pexeso, spojovačky, nebo hra Milionář). Druhým nástrojem byl Padlet. Jedná se o online nástěnku, kam každý žák může přispět svým nápadem. Jedná se tedy o zajímavý nástroj, který slouží pro společné tvoření ve třídě.

Co se týče technického vybavení, škola nakoupila v průběhu distanční výuky např. nové notebooky, webkamery, sluchátka, mikrofony atp. Dá se tedy předpokládat, že by školy po distanční výuce mohly mít dostatečné vybavení pro větší implementaci digitálních technologií do vzdělávání.

Když to tedy shrneme, s nabitými zkušenostmi učitelů a posílenou technologickou výbavou by učitelé měli být schopni — ve srovnání s výukou před pandemií — více digitální technologie při výuce využívat. Z výzkumu je však patrné, že učitelé do navrácené prezenční výuky technologie implementovali jen zřídka. Nejčastěji využívají klasických prezentací, nebo ověřovacích online testů. Je tedy velká škoda, že se na technologické možnosti výuky trochu pozapomnělo. Digitální nástroje mohou nejen zefektivňovat výuku, ale i rozvíjet digitální kompetence u samotných žáků.

Mojí otázkou zůstává, proč tomu tak je? Co by se dalo udělat proto, aby se technologie i dále využívaly v dnešní výuce?

ZDROJ: DENK, Daniel. Distanční výuky odborného knihovnického vzdělávání pohledem učitelů. Brno. Bakalářská práce. Masarykova univerzita, Filozofická fakulta, Katedra Informačních studií a knihovnictví. [online]. 2023. [cit. 2023–03–13]. Vedoucí práce Tomáš Marek. Dostupné z: https://is.muni.cz/auth/th/mq348/DANIEL_DENK_-_BAKALARSKA_PRACE.pdf.

--

--