Problematika AI na univerzitách
Hojné rozšíření umělé inteligence vzbudilo rozličné debaty na mnoha polích. Na tom akademickém se často hovoří o tom, jestli, a jak mohou studenti využívat AI při svém studiu.
Zatímco umělá inteligence, jak je k dispozici dnes, může být pomocníkem pro získávání širšího přehledu o tématech a inspiraci pro vlastní zpracování témat, je pro akademickou obec strašákem. A to zejména v souvislosti s využíváním textů vygenerovaných umělou inteligencí pro potřeby vlastních seminárních i závěrečných prací.
Nabízí se tak otázka plagiátorství. V dosavadní praxi jsou pro kontrolu primárně závěrečných prací používání systémy, které jsou schopny detekovat míru shody s již existujícími zdroji. Tyto systémy se ukázaly být efektivní praxí pro zajištění produkce závěrečných prací o vyšší kvalitě, která nebude zneužívat díla dalších osob.
V souvislosti s umělou inteligencí je již dnes možné pozorovat snahy o kontrolu využívání AI. Současné systémy však mají k dokonalosti na míle daleko a nelze se tak dnes na ně spolehnout.
Jak se k AI staví MUNI?
Masarykova Univerzita tak přišla s vlastním stanoviskem [1] (patrně prvním, jež bude v následujících měsících a letech dále editováno a doplňováno). Nejedná se o žádné dané nařízení jako spíše o sadu doporučení adresovaných studentům, tak i vyučujícím.
Studenty vyzívá ke zvídavosti a smysluplnému využívání AI při studiu. Dále klade důraz na pragmatičnost, svědomitost, transparentnost a zodpovědnost.
MUNI klade na srdce všem vyučujícím, aby k umělé inteligenci přistupovali s otevřenou hlavou. Aby hledali způsoby, jak ji efektivně využívat pro svou práci i ve výuce. Jen díky tomu mohou zvyšovat kompetence své i svých studentů. Zároveň jsou to právě učitelé, kdo mohou být ambasadory myšlenek o poctivém používání AI a jít tak svým studentům příkladem.
Jak se k AI staví AI?
Kdo povolanější by se měl vyjádřit k problematice týkající se umělé inteligence než samotná umělá inteligence? Dané citace vychází z konverzace s ChatGPT v. 3.
prompt: Jaké stanovisko by měly zaujmout univerzity vůči používání AI?
ChatGPT: Univerzity by měly zaujmout kritické a zodpovědné stanovisko vůči používání umělé inteligence (AI). Konkrétně by se měly zabývat otázkami, jak AI ovlivňuje společnost, jaké jsou její etické a právní důsledky a jak ji mohou využít ke zlepšení výuky a výzkumu.
Univerzity by měly podporovat výzkum v oblasti AI, aby mohly lépe porozumět jejím vlivům a možnostem. Zároveň by měly využívat AI k zlepšení výuky a výzkumu. (…) Univerzity by však měly také dbát na to, aby AI byla používána zodpovědně a v souladu s etickými a právními normami. Měly by například vytvářet vnitřní směrnice pro používání AI a vzdělávat studenty a zaměstnance o etických a právních aspektech AI.
(…) Celkově by univerzity měly být aktivními účastníky debaty o používání AI a měly by přispívat k tomu, aby byla AI využívána zodpovědně a s ohledem na lidská práva a hodnoty.
prompt: Jaké základní body by měly pokrývat tyto směrnice pro používání AI?
ChatGPT:
- Etické a právní zásady: (…) Tyto zásady by měly být v souladu s etickými a právními normami a měly by například zahrnovat zásady transparentnosti, zodpovědnosti a ochrany soukromí.
- Využití AI: (…) Měly by také specifikovat, jakým způsobem mohou být tyto nástroje využity pro podporu výuky, výzkumu a administrativních procesů.
- Bezpečnost a ochrana dat: (…)
- Zodpovědnost: Směrnice by měly stanovit, kdo je zodpovědný za používání AI na univerzitě a jaké jsou způsoby, jak se vyrovnávat s případnými škodami, které by mohly vzniknout v důsledku AI.
- Výuka a vzdělávání: Směrnice by měly obsahovat ustanovení o vzdělávání studentů a zaměstnanců v souvislosti s používáním AI. To zahrnuje kurzy o etických a právních aspektech AI, ale také školení zaměstnanců pro efektivní využití AI ve výuce, výzkumu a administrativě.
- Hodnocení a aktualizace: Směrnice by měly být pravidelně hodnoceny a aktualizovány, aby odrážely nejnovější vývoj v oblasti AI a aby se zajistilo, že jsou v souladu s etickými a právními normami a potřebami univerzity.
Co se týče stanovisek daných ChatemGPT, tak lze vidět některé podobnosti se stanoviskem vydaným Masarykovou univerzitou. Lze konstatovat, že zatímco záměrem MUNI v této fázi bylo podpořit za a) pozitivní přístup vůči AI a za b) důraz na zodpovědnost a poctivost, ChatGPT již přistupuje více systémově, a to návrhem konkrétní směrnice a obsahu, který využívání umělé inteligence upravuje.
Osobně ráda vidím, že Masarykova univerzita sama přišla se stanoviskem uvedeným výše. Jako pozitivní lze shledat, že podporuje využívání umělé inteligence a jejího potenciálu. Zároveň je však důležité pěstovat zodpovědný přístup a prostor důvěry mezi studenty a vyučujícími.
Použité zdroje:
[1] Stanovisko k využívání umělé inteligence ve výuce na Masarykově univerzitě. (2023). Masarykova univerzita. Retrieved April 12, 2023, from https://www.muni.cz/o-univerzite/uredni-deska/stanovisko-k-vyuzivani-ai
[2] ChatGPT. (2023). What position should universities take towards the use of AI. Computer software. OpenAI. Retrieved from https://chat.openai.com