Profesní vzdělávání aneb vzdělávání nikdy nekončí ♾️

Kateřina Procházková
EDTECH KISK
Published in
2 min readMay 3, 2023

Vzdělávání není něco, co se týká pouze období, kdy člověk studuje školu. Vystudováním vysněné školy a nástupem do práce, prostě vzdělávání nekončí. Vzdělávání je proces, který člověka provází celý jeho život.

Poté, co vystudujeme svoji vysněnou školu nastoupíme do práce, zde proces vzdělávání ovšem nekončí. Je tu několik rovin, proč tomu tak je. Po nástupu do práce nás čeká zaškolovaní pro pozici, kterou jsme si vybrali. Dále jsou to různá školení, která zaměstnavatel vyžaduje. Při povýšení nás také mohou čekat další zaškolení nebo školení. Takže jednou z rovin jsou zaškolování a školení, která vyžaduje zaměstnavatel. Druhá rovina je spojena s vývojem technologií, přičemž nás nové technologie zavedené na pracovišti nutí se učit s nimi pracovat. Další rovina je, že naše vysněná práce přestane být tou vysněnou a rozhodneme se změnit profesi. Při změně profese nás mohou čekat rekvalifikace. A jako poslední rovinu bych uvedla vlastní sebevzdělávání.

Photo by Scott Graham on Unsplash

Profesní vzdělávání

Když zvážíme jeden z podstatných důvodů existence profesiogramů, tedy popisu náležitostí, požadavků i rizik profesní pozice, pak jde často přímo o nástroj personalistiky. Jejich cílem je tak pomoci nalézt vhodného kandidáta na danou pracovní pozici.[1]

Právě, aby se člověk stal vhodným kandidátem na pracovní pozici, je potřeba, aby se profesně vzdělával. V podstatě profesním vzděláváním zvyšuje svoje šance na to, aby byl přijat na pozici, kterou chce. Profesní vzdělávání hraje důležitou roli jak na začátku pracovního procesu, tak i v jeho průběhu.

Profesně se můžeme vzdělávat, jak už bylo řečeno v době, kdy hledáme novou práci a chceme se v profesi dovzdělat a zvýšit tak svoje šance. Profesní vzdělávání má svůj účel i během toho, kdy již práci máme, protože v současné době se rychle vyvíjí technologie a je tedy důležité s nimi umět pracovat. Umět pracovat s novými technologiemi je důležité především, když nechceme na naší pracovní pozici stagnovat, ale posouvat se dál nebo si práci udržet. Profesní vzdělávání se nám hodí i ve chvílích, kdy usilujeme o povýšení a chceme zaměstnavateli ukázat, že se na tu pozici hodíme.

Profesní vzdělávání je v dnešní době velice rozjetý byznys. Na vzdělávání zaměstnanců se specializuje mnoho firem a nabízí tak nepřeberné množství kurzů. Profesnímu vzdělávání se věnuje PEFEK, KONTIS, Janka Chudlíková a další firmy.

Zaměstnavatelé chtějí být co nejúspěšnější a tak často svým zaměstnancům nabízí možnosti profesního vzdělávání. Zaměstnanec si tak nemusí sám hledat kurzy, ale zaměstnavatel mu poskytne vhodnou nabídku, která odpovídá zaměření firmy.

Vzdělávání je tedy celoživotní proces.

[1] SMUTEK, Martin. Profesní způsobilost a vzdělávání v sociální práci. Sociální Práce / Sociálna Práca. [online]. Brno: Czech & Slovak Social Work, 21(5), 153 s [cit. 3.5.2023]. ISSN 1213–6204. Dostupné z: http://ezproxy.muni.cz/login?url=https://search.ebscohost.com/login.aspx?direct=true&AuthType=ip,cookie,uid&db=sih&AN=154169074&lang=cs&site=eds-live&scope=site

Literatura

SMUTEK, Martin. Profesní způsobilost a vzdělávání v sociální práci. Sociální Práce / Sociálna Práca. [online]. Brno: Czech & Slovak Social Work, 21(5), 153–154 s [cit. 3.5.2023]. ISSN 1213–6204. Dostupné z: http://ezproxy.muni.cz/login?url=https://search.ebscohost.com/login.aspx?direct=true&AuthType=ip,cookie,uid&db=sih&AN=154169074&lang=cs&site=eds-live&scope=site

--

--