Promění současná doba vzdělávání? Co řeší generace Z? #data #generaceyz #zahraničníškoly

Markéta Umlaufová
EDTECH KISK
Published in
4 min readJun 14, 2022

Svět se kolem nás mění velmi rychle. Obzvláště v několika posledních měsících, kdy nás potkala pandemie, válka, výraznější klimatické změny, finanční krize… Jako lidé jsme neustále nuceni se rozhodovat a jednat ve složitých situacích.

Potřeby a priority, které máme dnes, postupně odcházejí, aby je mohly vystřídat nové. Abychom se zároveň dokázali s těmito změnami na naší planetě dostatečně vypořádat, žádá si to nejen odlišné zaměření se na jiné problémy, než jakými jsme se zabývali doposud, ale také jiný přístup k jejich řešení. Souvisí to však s osvojením si nových gramotností a kompetencí, které budou pro současnou i nadcházející dobu velmi podstatné.
Předpokládá se, že se toto v budoucnu výrazně dotkne především generace Z (tzv. “internetová generace”), později také dalších generací (např. Alfa).

Vzhledem k tomu, že se bavíme o oblasti vzdělávání, která úzce souvisí s profesním životem, podíváme se nyní blíže na důležité otázky s tím související. Jaké kompetence jsou tedy pro 21. století v tomhle klíčové a proč?

Kompetence pro 21. století

Podle odborníka Tonyho Wagnera, který je zároveň profesorem na Harvardské univerzitě, se dají takové kompetence, na základě kterých v tomto světě obstojíme, rozdělit na 7 základních:

  • Kritické myšlení a schopnost řešit problémy
  • Spolupráce v rámci sítě a její cílevědomé využití k vlastnímu poznávání
  • Svižnost a adaptabilita
  • Iniciativa a podnikavost
  • Efektivní mluvená a psaná komunikace
  • Schopnost nalézat a analyzovat informace
  • Zvídavost a představivost

Způsobů dělení kompetencí existuje více. V principu se podobají, případně rozvíjejí základní.

Studium v zahraničí, školy napříč zeměmi — kde jsou studenti dobře připravováni na 21. století?

Dotazníkového šetření, které sloužilo ke zjištění, kolik zahraničních škol kompetence pro 21. století naplňuje, se zúčastnilo 16 zemí z celého světa (k zemím podrobně od str. 24).

Souhrn hlavních zjištění:

  • většina škol si je potřeby rozvoje kompetencí vědoma, ačkoliv pro ně nemají podrobné a jasné definice (žádný formální dokument, který by s nimi oficiálně pracoval, aby se daly přesně vyhodnocovat–to provádějí nyní jen externí inspektoři)
  • většina zemí kompetence integruje napříč předměty či obory, kromě předmětu ICT (informační a komunikační technologie), který je vyučován samostatně
  • existuje několik málo tréninkových programů pro učitele, které je k vyučování rozvoje kompetencí 21. století vedou

Důležitá témata pro aktuální dobu a současnou generaci

Témata, která se dnes a v budoucnu budou řešit, jsou aktuální už dnes právě pro generaci Z, ale také třeba pro mileniály. Nejčastěji je tedy trápí následující body (podle průzkumu od Deloitte; v kariérním životě):

  • well-being, duševní zdraví, work life balance, předcházení syndromu vyhoření, stres
  • udržitelnost, zodpovědnost k životnímu prostředí, ekologické výzvy
  • ekonomická nejistota, náklady na život (vidíme zde důležitost finanční gramotnosti)
  • plat, obsah práce a firemní hodnoty
  • flexibilita, hybridní/distanční způsob práce díky technologiím
  • seberozvoj, možnost vzdělávání se

Určitě se nejedná o jediná platná témata. Jak už bylo napsáno v úvodu, zástupci zmíněných generací považují digitální technologie za přirozenou součást života (“internetová generace”), proto je neméně důležitá také diskuze okolo kyberbezpečnosti (spadající do tzv. “digitálních kompetencí”), ke slovu bude přicházet čím dál více virtuální svět (nejen v souvislosti se sociálními sítěmi) a další fenomény, které se s moderní dobou teprve vyvinou.

Otázka na závěr

Existují pro tyto problémy jiná řešení, než se zaměřit na vzdělávání nově příchozích generací (a vést je k získávání potřebných kompetencí)? Pokud ano, budou ta řešení fungovat dlouhodobě? Jaká jiná společenská změna by měla potřebný dopad?

Zdroje

Zdroj obrázků: pixabay.com (s pixabay licencí — “není nutné uvádět zdroj”)

--

--