Petr Pospíchal
EDTECH KISK
Published in
2 min readMay 2, 2017

--

Protože toho o oblasti technologií ve vzdělávání vlastně až moc nevím, rozhodl jsem se, že si najdu trendy pro letošní rok. Celkem mě překvapilo, že jsem v článcích nepotkal příliš odlišné názory. Co všechno je tedy ten EdTech?

Virtuální a rozšířená realita

Oboje má svoje výhody a nevýhody. Osobně víc fandím rozšířené realitě. Sedí mi i lépe do dalšího často zmiňovaného konceptu, kterým byla výuka mimo třídu. Dovedu si představit uplatnění rozšířené reality při historických exkurzích na místech, jako jsou města nebo například tovární komplexy. Vlastně by mi ani nevadilo mít před sebou učebnici, která by na sebe měla navázaných spoustu digitálních vrstev a student, kterého téma zaujalo, by použil telefon, naskenoval stránku a viděl spoustu odkazů na další zdroje, videa atp. Potenciál virtuální reality zase může být ve větší názornosti. Třeba při biologii nebo zeměpise to může být zajímavější pomůcka, než klasické video.

Bezpečnost

Další často zdůrazňovaným slovem ve spojitosti s technologiemi ve vzdělávání byla bezpečnost. Neřekl bych, že to je nějaká novinka, spíše je třeba na bezpečnost klást větší důraz a je dobře, že se jí věnuje pozornost. Čím více technologií a aplikací budeme pro vzdělávání používat, tím více potřebujeme zaručit, že data z kamer, mikrofonů, přihlašovací údaje atp. neodcházejí také do počítače někoho dalšího.

Dílny

Makerspaces jsou místa, kde se setkávání lidé s podobnými zájmy, která zároveň umožňují tyto koníčky provozovat přímo na místě. V Brně takovýchto míst funguje nemálo. Je zde například Base48 (hackerspace), Hobbylab (řemeslná dílna), Brno šije (šicí dílna), nedávno otevřený první FabLab v ČR (mechadílna, elektrodílna a místnost s technologickými „hračkami“) a mnohé další prostory. Taková místa pomáhají budovat komunitu kolem určitého zájmu, lidé si mohou navzájem pomáhat, rozvíjejí se v tom, co je baví a pokud si neví s něčím rady, mají se koho zeptat na radu.

Dále se v textech objevovala hesla jako umělá inteligence, simulace a hraní, internet věcí, mobile learning nebo aktivní učení. Tato příprava možná někomu neřekla nic nového. Pro mě osobně to je dobrý způsob, jak si udělat přehled o tématech, která spadají do technologií ve vzdělávání. Je to zajímavější obor, než jsem myslel.

--

--