Psychologie ve vzdělání —negativní/pozitivní vlivy ve zkratce

Natálie Velecká
EDTECH KISK
Published in
3 min readApr 29, 2019

Psychologie

Psychologie, tedy obecně věda zabývající se rozvíjením poznatků a metod v oblasti lidského chování, prožívání, myšlení, vývoji osobnosti, psychických jevů atp., se také věnuje různým formám učení (se). Takovou psychologii nazýváme Pedagogickou psychologií. Pedagogická psychologie se konkrétněji zabývá vyučováním a výchovou ve školách, ale i mimo ně, zajímá se, jak o žáky, tak o učitele a vychovatele. S tímto typem psychologie dále úzce souvisí školní a poradenská psychologie.

Socializace jedince

Každý jedinec je ve svém vývoji ovlivňován biologickými aspekty, tedy například vlastním nervovým systémem, mozkem…, a aspekty socializačními, tedy začleňováním dané osoby do společnosti, které jsou individualizované. Socializace jedince začíná v rodinném prostředí, kdy pečující osoba, kromě biologických potřeb dítěte, zajišťuje také jeho první poznatky, zkušenosti a především láskyplný vztah. Pokud dítě je nějakým způsobem o tyto činnosti ochuzené, můžeme u něj později mluvit o tzv. psychické deprivaci, která má nepříznivý vliv na další vývoj. Sociální učení se dále rozvíjí interakcí s ostatními jedinci mimo rodinu. Zde se jednotlivec setkává se zvyklostmi přenesených z jiných rodin, které však nemusí být vždy ideální, a rozšiřuje si své názory, postoje a vytváří si svou sociální roli. Tento vývoj je spojený především s komunikací a napodobováním ostatních. Důležitou roli v rozvíjení osobnosti dítě hraje také předškolní a školní prostředí.

Vliv školy

V předškolní a školním prostředí se děti setkávají hned se dvěma různými interakcemi, a to jak ze strany spolužáků, tak ze strany učitele/vychovatele, tedy nějaké autority. Jedinec společně se svými spolužáky navazuje přátelské vztahy, učí se empatii, skupinové interakci, respektování názorů druhých, prosazení sebe sama atd. Ovšem jedince může být také negativně ovlivněn, a to například když je spolužáky vystaven šikaně.

Šikana očima oběti

Škola od každého svého žáka vyžaduje dodržování určitých podmínek — kázeňský řád, rozvrh, dodržování povinné docházky… Jedincům za to nabízí zprostředkování poznatků společnosti, kulturního dědictví, společenské tradice a to různými způsoby. Této činnosti se pak ujímá konkrétní vyučující. Ovšem škola neovlivňuje pouze své žáky ale také své okolí, především rodiny žáků. Rodiče mohou sledovat výkony svého dítěte například pomocí jeho získaného hodnocení. Ovšem zde se může stát, že někteří s rodičů nemusí souhlasit s některými praktikami ve škole a nastává zde pak nepříjemná situace, kdy rodiče určitým způsobem proti škole bojují. (“Boj” může vyústit až k odchodu žáka z dané školy.)

Je nutné poznamenat, že každá země má jiné podmínky a tedy i přístup k vzdělávání, socializace jedinců se mohou značně lišit. Ovšem odlišné možnosti a přístupy můžeme také vnímat v rámci jedné země, a to například mezi hlavním městem, které nabízí mnoho možností a chudší částí země, kde lidem nejsou nabízeny stejné možnosti.

Současnost — technologie

V současnosti do života jedinců a i do prostředí vzdělávání vstupují nové elektronické technologie, které mají vliv vývoj jak celé společnosti, tak samotných jedinců. Pokud zde přeskočíme ty pozitivní vlivy a budeme se věnovat těm negativním, určitě každého v rámci školního prostředí napadne ztráta pozornosti žáků, ovlivněna používán technologií během výuky. Dále se již většina prvňáčků/druháčků v dnešní době může pochlubit mobilním zařízením. Často tedy ve školách dochází k tomu, že děti místo rozvoje přirozené sociální interakce mezi sebou, například face-to-face komunikací během přestávky, tráví tento čas hraním her na svém mobilním zařízení. Školy se na tuto situaci snaží nějakým způsobem reagovat a ukázat žákům výhody dříve běžné komunikace. Jako negativní vliv dále může uvést i nové typy šikany, nejčastěji formou kyberšikanou. Bohužel v současné době už nedochází k šikaně pouze mezi žáky, ale obětí šikany se mnohdy stávají i samotní vyučující.

V souvislosti s novými druhy šikany vzniká mnoho projektů snažících se jí zabránit a také chránit její oběti. Jedním z takových je i film Kyberšikana, který určitě stojí za shlédnutí.

Kyberšikana

Bohužel v tomto článku nelze pokrýt všechny oblasti a dostupné informace, které ovšem můžete sami snadno dohledat na internetu, v odborné literatuře...

ZDROJE:
Všechny informace byly čerpány z odborné knihy:
ČÁP, Jan a Jiří MAREŠ. Psychologie pro učitele. Vyd. 1. Praha: Portál, 2001. 655 s. ISBN 807178463X.

--

--