Péče o digitální stopu

Monika Pospíšilová
EDTECH KISK
Published in
2 min readApr 23, 2020
Photo by 🇨🇭 Claudio Schwarz | @purzlbaum on Unsplash

Digitální stopu za sebou necháváme prakticky každou interakcí online. Kromě svých zařízení většina z nás používá i zařízení patřící někomu jinému jako je např. počítač v práci nebo v knihovně. Kromě domácí sítě se určitě mnozí připojujeme do sdílených sítí ve škole, v práci, v obchodních centrech, hotelech, restauracích a jinde. Aplikace, které denně používáme a weby, které denně navštěvujeme se málokdy obejdou bez registrace osobních údajů. E-maily, sociální sítě, desítky e-shopů, školní weby, pracovní weby, rezervace ubytování, objednávky jídla a různé zájmové stránky téměř vždy vyžadují registrace. Všem svoje data servírujeme mnohdy aniž bychom se zamysleli, jak s nimi bude nakládáno. Ano máme GDPR. Kdo z vás však zákon 110/2019 Sb. četl? A máte přečteny všechny podmínky užívání aplikací a webů?

Potřebuje-li Policie České republiky najít osobu, jednou z prvních věcí, které policista udělá je, že si data zájmové osoby vyhledá na internetu. Lze tak dohledat fotografie osoby, adresy, zaměstnání, podrobnosti o živnostenské aktivitě, majetkové poměry, rodina, přátelé, názory, zájmy a další. Pokud se na naše data může zaměřit Policie, může to samé udělat naprosto každý. Každý…. To je důvod proč se nad svojí digitální stopou minimálně zamyslet.

Možností, jak o svoji digitální stopu pečovat je víc. Lze ji minimalizovat, lze ji mít pod kontrolou anebo ji neřešit. Základní pravidla, jak o svoji digitální pečovat nám byla vštěpována s rozmachem počítačů a internetu. Kvalitní neduplikovaná hesla, která si nemáme nikam psát. V dnešní době však není problém se v nich začít ztrácet. Já jsem jen za uplynulý rok použila 21 různých hesel. Hesla však rozhodně nejsou vše. Tak tady jsou moje doporučení, jak se v online světě chovat, byť není reálné všechny zcela dodržovat.

Nedávejte na internet svoje fotografie a videa (včetně přátel a rodiny).

Registrujte se a zadávejte hesla nejlépe na svých zařízeních, na cizích použijte anonymní režim.

Používejte zvolené alter ego se zvoleným datem narození.

Nepoužívejte adresu svého bydliště.

Když už diskutujete a komentujete, dělejte to slušně a myslete na zákony.

Základní pravidlo je, co nechci, aby viděl můj nepřítel, nedávám na internet. Žádného nemáte? Nikdy neříkejte nikdy. Data na internetu tam budou i dlouho po vás.

--

--