Rámcové vzdělávací programy a Školní vzdělávací programy v současnosti

Jaromir Babica
EDTECH KISK
Published in
3 min readApr 23, 2020
Photo by National Cancer Institute on Unsplash

Na přelomu tisíciletí vyvstala naléhavá potřeba změny školského systému a vzdělávání v naší republice. Tato skutečnost byla zapříčiněna obrovským nárůstem poznatků a vznikem nových vědních oborů a pronikáním technologií do běžného života. Bylo zřejmé, že stávající systém vzdělávání založený na osvojování si kvanta poznatků se již přežil a nemůže obstát v nových podmínkách.

Postupně vznikaly nové kurikulární dokumenty, které kladou důraz na tzv. kompetence žáků — studentů. Prostor je dán rovněž alternativním způsobům vzdělávání, které se snaží získat žáky pro vzdělávání a co nejaktivněji je zapojit do výuky. Důležitá je motivace, která podporuje v dítěti zájem o učení. Jako novinka bylo zavedeno i domácí vzdělávání. Nejdříve pro první stupeň základní školy a v současnosti i pro druhý stupeň ZŠ.

Jako první dokument vznikla Bílá kniha — národní program vzdělání v ČR. V ní je zakotvena struktura vzdělávacích organizací, způsob jejich financování a zřizování. Rovněž jsou nastíněny směry, kterými by se vzdělávání mělo ubírat.

Následně vznikl soubor Rámcových vzdělávacích programů pro předškolní vzdělávání, základní vzdělávání, speciální vzdělávání, základní umělecké vzdělávání a pro gymnázia a střední odborné vzdělávání. RVP jsou programové dokumenty, jež konkretizují obecné cíle vzdělávání, specifikují klíčové kompetence, vymezují věcné oblasti vzdělávání a jejich obsah. Rovněž stanovují rámce a pravidla pro tvorbu školních vzdělávacích programů včetně vzdělávacích plánů. V současnosti probíhá revize RVP. Účelem je připravit hlavní vzdělávací směry politiky 2030+.

ŠVP je kurikulární dokument, na jehož tvorbě se podílejí pedagogičtí zaměstnanci školy a je schvalován a vydáván ředitelem školy po projednání v radě školy. ŠVP má tyto závazné části:

  • identifikační údaje
  • charakteristika školy
  • charakteristika ŠVP
  • učební plán
  • učební osnovy
  • hodnocení žáků a auto evaluace školy.

Obsah ŠVP může být rozdělen do předmětů, nebo jiných celků. ŠVP je nutno vytvořit i pro školní družiny a školní kluby, pro které však nebyl vydán RVP, při jeho tvorbě se vychází z metodiky MŠMT.

Výhodou vzdělávání podle ŠVP programů je možnost zapracování regionálních témat do výuky a možnost vytvoření pestré nabídky vzdělávacích programů. Tento systém vzdělávání však přináší i některá úskalí. Žáci vzdělávaní podle minimálních výstupů jsou hodnoceni stejně jako žáci, kteří musí zvládnout výstupy ŠVP v plném rozsahu. Při změně školy dochází k velkým nárokům na žáky, protože učivo není v RVP rozděleno do ročníků a požadované výstupy musí školy splnit za delší období. ŠVP však rozděleny do ročníků jsou a stejné učivo může být v různých školách vyučováno v různých ročnících. Tato skutečnost se projevila v současné době, kdy školy musely přejít k distanční výuce a nebylo možné zahájit centrálně výuku podle jednotného schématu. TV vysílání, které zavedla Česká televize má obsah např. pro druháky ZŠ, ale někteří toto učivo brali již v první třídě a někteří ho budou brát teprve ve třetí.

Photo by Rubén Rodriguez on Unsplash

Většina informací se k dětem nyní dostává po internetu, ale v některých oblastech naší republiky je výrazné procento domácností bez připojení k internetu. Tím se ještě prohloubily — vynikly — rozdíly v možnostech přístupu ke vzdělání.

--

--