Růstové nastavení mysli

Simona Kunovská
3 min readMay 14, 2020

--

Všichni jsme se setkali s klasickým hodnocením pomocí známek 1 až 5 už na základní škole. Hodnocení však může snížit potenciál žáka, tím že ho tzv. zaškatulkuje. Žák, který dostane špatnou známku si začne myslet, že mu něco nejde a že nikdy nebude premiant. Já jsem například měla vždycky špatné známky z matematiky a na střední škole se nás učitel nesnažil povzbudit ať maturujeme z matematiky, ale naopak nás od toho odrazoval, protože nikomu v naší třídě plné holek matematika moc nešla a mě které matematika nikdy nešla to ani nevadilo. Nikdo mi tehdy neřekl, že se můžu zlepšit a mám šanci odmaturovat, ale naopak mě od toho učitel odrazoval.

K podobnému zaškatulkování vedou i IQ testy, i když je vědecky dokázáno a i sám vynálezce IQ testů tvrdí, že vzděláním a praxí, lze inteligenci zásadně změnit. [1] Méně “inteligentní” člověk se tak může pokud se bude snažit dostat na úroveň člověka s vyšším IQ a naopak vyšší IQ nezaručuje, že nám všechno půjde samo a nemusíme se učit.

Tyto přístupy vedou k tomu, že lidé myslí tzv. fixně a nevidí svůj potenciál. Opakem je tzv. růstové myšlení, které ve své knize Nastavení mysli popisuje Carol Dwecková. Jako mladá vědkyně zkoušela experiment. Dala dětem různě těžké úkoly a při těch těžších se k jejímu překvapení jeden chlapec zaradoval, když se mu úkol nepovedl. Když se ho zeptala proč se raduje, tak ji odpověděl „ Miluju výzvy.” [1]

Tento chlapec neviděl svůj neúspěch tragicky,ale naopak jako příležitost k učení. Tomuto se říká růstové myšlení.

Lidé s růstovým myšlením nevidí své intelektuální vlastnosti, jako něco předem daného,ale jako co lze pílí rozvíjet. To jim pomáhá při učení, jelikož se nevzdávají tak lehce jako lidí s fixním nastavením mysli a nebojí se těžkých úkolů, ale naopak se do nich s radostí vrhají. Prostě se nebojí vypadat hloupě.

Prosté přesvědčení, že můžete být lepší Vám tedy může zlepšit život. Nebude-li si o sobě myslet, že jste takový nebo onaký, povede to k tomu, že si nebude muset pomocí dobrých známek a pochval od šéfa dokazovat, že jste tak dobrý jak si myslíte, ale naopak se nebudete bát vykročit ze svého stínu.

Článek 25 Simple Ways To Develop A Growth Mindset popisuje metody jak si vytvořit růstové nastavení mysli. Vybrala jsem pět věcí, které jsou podle mě nejdůležitější.

  1. Přijměte své nedokonalosti.
  2. Vnímejte výzvy jako příležitosti.
  3. Nahraďte slovo neúspěl slovem naučil.
  4. Přijimejte kritiku pozitivně.
  5. Použivejte slovo zatím.

Dwecková říká, že slovo “zatím” vyjadřuje možnost zlepšení a kdykoliv nějaký student neudělá zkoušku, měli by jste mu říct, že se to zatím nenaučil namísto neumíš to.[2]

Zdroje:

[1]DWECK, Carol. Nastavení mysli: Nová psychologie úspěchu aneb naučte se využít svůj potenciál. 2015. ISBN: 978–80–7555–032–3.

[2]

https://www.teachtci.com/top-teaching-trends-to-be-aware-of-in-2019/

--

--