Rekvalifikační kurzy

Simona Pašková
EDTECH KISK
Published in
3 min readMay 6, 2022
Photo by Sebastian Herrmannn on Unsplash

Rekvalifikační kurzy jsou určeny hlavně těm, kterým hrozí, že kvůli nedostatečné kvalifikaci přijdou o práci, ale také těm, kteří nemohou sehnat zaměstnání. Jedná se o jednu z možností celoživotního vzdělávání, ke které však většinou přinutí okolnosti. Rekvalifikační kurzy umožňují rozšířit stávající kvalifikaci, nebo kvalifikaci úplně změnit.

Zájem o rekvalifikační kurzy stále stoupá, oblíbené jsou zejména kurzy zaměřené na IT a oblasti s tím spojené, a to zejména kvůli pandemii covid-19. Právě IT sektoru se totiž ekonomické dopady pandemie relativně úspěšně vyhýbají a lidé v nich tak vidí jistotu. Kvůli proběhlým pandemickým opatřením v jiných oblastech jako pohostinství, maloobchod či turismus přibylo desetitisíce nezaměstnaných, zatímco IT sektor zůstal stabilní či dokonce rostl. Například zájem o programátorské rekvalifikační kurzy enormně roste.

Podle mluvčí Úřadu práce České republiky (ÚP) Kateřiny Beránkové patří kurzy zaměřené na IT mezi nejčastěji realizované rekvalifikace. Počet uskutečněných rekvalifikací ale meziročně klesl kvůli pandemii zhruba o čtvrtinu. Vloni (2019) se za první až třetí čtvrtletí podařilo uskutečnit 1 629 rekvalifikací, letos jen 1 276. Nutno dodat, že kromě kurzů, na které přispívá či je zcela hradí ÚP, mohou zájemci o novou kariéru v IT využít i soukromě hrazených školení, o kterých ÚP nemá přehled.[1]

Rekvalifikační kurzy je možné si najít přes úřad práce, který je zajišťuje za účelem snížení nezaměstnanosti, v tomto případě je však nutno být na úřadu práce evidován. Na výběru konkrétního kurzu je pak potřeba domluvit se přímo s pracovníkem úřadu práce. Zohledňuje se přitom dosažené vzdělání, zdravotní stav, schopnosti, předchozí pracovní zkušenosti, ale i aktuální situace na trhu práce. Nabízené rekvalifikační kurzy je možné nalézt na stránkách konkrétního úřadu práce, pro Brno je to zde: Rekvalifikace (uradprace.cz). Nabídka je široká a délka trvá od několika dní až po několik měsíců, v závislosti na náročnosti kurzu. Kurzy zajišťované úřadem práce jsou navíc často plně hrazené, pokud zájemce plní všechny podmínky kurzu jako jsou docházka, studijní a výcvikové povinnosti a úspěšně složená závěrečná zkouška. Jinak se ceny rekvalifikačních kurzů pohybují v řádech tisíců a pokud jsou porušeny, je zájemce povinen kurz uhradit. Při vykonávání rekvalifikačního kurzu také vzniká nárok na podporu. Výše podpory při rekvalifikaci činí 60 % průměrného měsíčního čistého výdělku, kterého uchazeč o zaměstnání dosáhl ve svém posledním zaměstnání.

Může se také stát, že úřad práce rekvalifikační kurz sám navrhne. V tomto případě je možno kurz odmítnout, hrozí však vyřazení z evidence uchazečů o zaměstnání až na půl roku.

Je možná také rekvalifikace v zaměstnání, kterou nejčastěji zajišťuje zaměstnavatel. Ten může považovat přeškolení zaměstnanců za nezbytné pro další pracovní uplatnění. Rekvalifikace při zaměstnání by měla probíhat v pracovní době, pokud tomu nebrání povaha kurzu, a zaměstnavatel by měl ušlou mzdu nahradit ve výši průměrného výdělku. Tyto kurzy je možné najít přes úřad práce, ale také například přes databázi dalšího profesního vzdělávání v České republice eu-dat.cz, kde je široká nabídka kurzů i pro samoplátce, na portálu educity.cz, nebo v Centru vzdělávání všem v Jihomoravském kraji: Rekvalifikační kurzy a kariérové poradenství pro Brno a okolí (vzdelavanivsem.cz).

Rekvalifikačních kurzů využívají zejména dlouhodobě nezaměstnaní, lidé pečující o dítě do 15 let a lidé zdravotně indisponovaní. Rekvalifikují se všechny věkové kategorie, co se týče dosaženého vzdělání, častěji kurzů využívají lidé s nižším vzděláním, nejčastěji bez maturity. Lidé s vysokoškolským vzděláním využívají rekvalifikačních kurzů velmi málo. Kurzy jsou také často využívány k rozšiřování kvalifikací v profesi, kterou již dlouhodobě vykonávají.

K 31. lednu (2021) bylo do rekvalifikací hrazených úřadem práce zařazeno celkem 390 lidí. Za celý loňský rok (2020)těmito kurzy prošlo přes osm tisíc uchazečů či zájemců o zaměstnání.

Pro změnu profese se většinou rozhodují lidé s výučním listem, úplným středním vzděláním s maturitou a základním vzděláním. Z hlediska věku pak převažují účastníci nad 50 let. Letos (2021) se čeká vyšší zájem o profese, které získaly na větším významu kvůli pandemii koronaviru. Jde například o online specialisty nebo oblast zdravotní či sociální péče.[8]

Zdroje:

[1] Zájem o rekvalifikace do IT výrazně roste, kurzy ale brzdí koronavirus — Lupa.cz

[2] Při rekvalifikaci si můžete vybírat — Deník.cz (denik.cz)

[3] Na rekvalifikaci netratíte | Peníze.cz (penize.cz)

[4] Rekvalifikace: 5 otázek a odpovědí — Prace.cz

[5] Rekvalifikace (uradprace.cz)

[6] Rekvalifikace, MŠMT ČR (msmt.cz)

[7] Národní soustava kvalifikací (narodnikvalifikace.cz)

[8] Rekvalifikaci vám může zaplatit úřad práce. Za jakých podmínek? — Měšec.cz (mesec.cz)

--

--