Rodinná gramotnost jako klíčový faktor pro intelekt další generace

Eliška Lorenzová
EDTECH KISK
Published in
11 min readMay 12, 2023
Photo by Josh Applegate on Unsplash

Rodiče a další pečovatelé jsou prvními učiteli dětí. V prvních letech života se mozek vyvíjí rapidní rychlostí a již ve třech letech dosáhne 80 % velikosti dospělého mozku (van Pelt, 2018).
Tyto první roky jsou tedy nepochybně jedním z klíčových faktorů, které ovlivňují gramotnosti a intelekt jedince. Mezi další faktory zařazujeme např. sociální a ekonomické zázemí rodiny, počet sourozenců, vzdělání a povolání rodičů a také prenatální vývoj (Mikkelsen a kol., 2021).

Sparling (2004) toto rané vystavení literární gramotnosti přirovnává k růstu rostliny následovně:

„moment rozpoznání slov na stránce není o nic víc začátkem gramotnosti než začátek rostliny v okamžiku, kdy se prodere zemí. Viditelná rostlina by nemohla přežít a vzkvétat, pokud by podzemní části nebyly její součástí a nepřipravily jí cestu.“
(Sparling, 2004, s. 45)

Rodinné gramotnosti (Family literacy)

Pojem rodinné gramotnosti poprvé popsala Denny Taylor roku 1983 v díle Family literacy: young children learning to read and write, ve kterém popisovala uskutečněný výzkum. Předmětem výzkumu bylo popsat, jak americké rodiny středních vrstev v každodenním životě přistupovaly ke čtení a psaní. Zjistila, že cílem rodičů nebylo přímo naučit děti číst a psát, nýbrž je ponoukat k jiným rozvojovým aktivitám, které přispívali k rozvoji rané gramotnosti dětí (Taylor, 1983). Taylor pojem vymezila šířeji, vztahovala jej i na výuku rodičovství a gramotnost dospělých (Breeze & Halbach, 2023).

Užší vymezení rodinné gramotnosti ji definuje jako činnosti mezi členy nukleární a také mezigenerační rodiny, které vedou k rozvoji gramotností u dětí (Wasik & Hermann, 2000).

Jennifer van Pelt pak rodinnou gramotnost vystihuje velmi jasně a stručně, jako typ rozvoje čtenářské gramotnosti, který klade důraz na to, aby čtení a psaní bylo bráno jako společná rodinná aktivita (van Pelt, 2018).

Zmíněné definice se vzájemně odlišují pouze chápáním oné šíře rodiny. V pojmu rodinné gramotnosti je nepopiratelně kladen důraz na rodinné příslušníky. Tak je to ovšem jen v utopistickém světě, a proto se stále častěji setkáváme s pojmem „home literacy environment“, který klade větší důraz na domácí zázemí než na rodinu.

Gramotnost domácího prostředí (Home literacy environment)

Gramotnost domácího prostředí je termín, který se používá k popisu vztahů, materiálních prostředků a přístupů, které ovlivňují gramotnost dětí v domácím prostředí (Hamilton a kol., 2016). Důraz je zde kladen na již zmíněné domácí prostředí, zahrnuje i jedince, kteří se s dítětem pravidelně stýkají. Mohou to být sousedi, rodinní známí, chůvy. Můžeme se setkat i s využitím pojmu v rámci institucí, jako jsou např. domovy dětí (Breeze & Halbach, 2023).

Faktory ovlivňující gramotnost domácího prostředí

Gramotnost domácího prostředí (a vlastně i rodinná gramotnost) je ovlivněno primárně třemi faktory. Těmi jsou rodiče, vztah rodič — dítě, domácí zázemí.

U dětí do tří let je největší důraz kladen na matky a jejich roli. Matky jsou označovány jako učitelky mateřského jazyka a jejich diverzita používaných slov ovlivňuje jazykový vývoj dítěte. S tím souvisí i zjištění, že matky s vyšším vzděláním a s pozitivním přístupem ke čtení tento pozitivní přístup přenáší i na své děti. V dnešní době není ani větší zapojení otců do péče o děti do tří let ničím neobvyklým, avšak výzkumy tuto skutečnost zatím příliš nereflektují (Breeze & Halbach, 2023). Avšak Pancsofar a kol. nalezli korelaci mezi vzděláním otců, jejich slovní zásobou a vývojem jazyka dětí mezi patnáctým a třicátým šestým měsícem života (Pancsofar a kol., 2010). Kromě rodičů k jazykovému vývoji přispívají i starší sourozenci a prarodiče. Podstatný je také jejich vzájemný vztah, který je ovlivněn kvalitou interakcí, mírou pozornosti, tónem konverzace, emocemi, rodičovskou odpovědností, rodičovskou výchovou (Breeze & Halbach, 2023).

Odlišnost rodinné gramotnosti a rodinného vzdělávání se (family literacy X family learning)

Rodinná gramotnost a rodinné vzdělávání se jsou dva odlišné pojmy, ačkoliv mohou být jednoduše zaměněny. Rodinná gramotnost je zaměřena na konkrétní gramotnosti a jejich využití v různých sociálních a kulturních podmínkách, kdežto rodinné vzdělávání se je spojeno jednak s gramotnostmi ale také s praktickými dovednostmi. Onu pomyslnou důležitost buď na dovednosti nebo gramotnosti si stanovuje každá rodina, na základě jejich hodnot. (Hegarty, 2019)

Pozitiva přístupů

Zapojení rodičů do vzdělávání se dětí má pozitivní vliv na jejich výsledky ve škole, dosahují vyššího vzdělání, mají lepší schopnost řešit problémy, lepší docházku a zpravidla méně problémů s chováním. Rovněž dosahují většího sociálního a emocionálního vývoje, jsou odolnější vůči stresu, jejich vztahy jsou pevnější a založeny na větší důvěře a jedinci dosahují většího odhodlání, a také si více věří a důvěřují svým schopnostem (Clark, 2007).

Zajímavé statistiky

  • Účast rodičů na literární gramotnosti dětí je při jejich budování vztahu k literatuře významnější než zázemí, ve kterém vyrůstají (Clark, 2007).
  • Faktor, který ovlivňuje budoucí studijní úspěchy dětí více než příjem rodiny a lokalita obydlí, je čtenářská dovednost matky (ABC Life Literacy Canada, n. d.).
  • Pokud jsou malé děti v raném věku vystaveny určitému jazykovému a čtenářskému prostředí, pak se pravděpodobně později v životě stanou dobrými čtenáři. Studijní úspěchy dětí jsou ovlivněny množstvím slov, které slyší do svých tří let (30 Key Child Literacy Stats Parents Need To Be Aware Of — Literacy Project Foundation, 2019).
  • Děti méně gramotných rodičů mají menší slovní zásobu a do mateřských škol přichází s většími znalostními rozdíly oproti dětem více gramotných rodičů (ABC Life Literacy Canada, n. d.).
  • Lepší výsledky dětí ve čtení korelují s počtem knih v domácnosti (30 Key Child Literacy Stats Parents Need To Be Aware Of — Literacy Project Foundation, 2019).
  • Žáci, kteří mají svobodu výběru četby a podmínky pro nepovinnou četbu, mají vyšší motivaci, čtou více a výrazně se zlepšují v jazykové a čtenářské gramotnosti (30 Key Child Literacy Stats Parents Need To Be Aware Of — Literacy Project Foundation, 2019).
Photo by Ben White on Unsplash

Co tedy rodiče mohou pro rodinnou gramotnost svých dětí dělat?

Pro celkové navýšení rodinné gramotnosti jako takové mohou rodiče a další pečovatelé dbát na rozvoj následujících oblastí, komponentů.

- Vzdělávání dospělých (adult education)

Pokud bude vzdělanější rodič, předpokládá se, že bude vzdělanější i dítě.
Podstatou tohoto komponentu tedy je podporovat rodiče, aby si doplňovali své vzdělání, skrze kurzy, školení, večerní či dálkové školy. Vzdělávání dospělým umožní skrze nové znalosti, dovednosti, kompetence a schopnosti stát se úspěšnými, což povede k úspěchům celé rodiny (Jacobs a kol., 2019).

- Rodičovské podpůrné skupiny (parent time)

Každý rodič se někdy cítí ztracen a setkává se s nejrůznějšími pocity a pochybami ohledně výchovy své ratolesti. Tento komponent vyzdvihuje potřebu mít blízké, kteří mají děti ve stejných věkových kategoriích, a tedy řeší podobné radosti a starosti (Jacobs a kol., 2019). Pouhé ujištění se, že to, čím si rodina momentálně prochází, je běžné, může pomoci ke kvalitnější interakci rodiče a dítěte, na který odkazuje další bod.

- Čas vyhrazený jen pro interakci rodič-dítě (parent-child time)

Společně a kvalitně strávený čas je pro rozvoj gramotností u dětí nejdůležitější. Skrze společné aktivity, jako jsou návštěvy kroužků, zpívání, čtení, kreslení, hraní si, se buduje pevné pouto, vztah a důvěra mezi rodičem a dítětem. Zároveň má tento společný čas dopad i na emoční inteligenci a kognitivní vývoj dítěte (Jacobs a kol., 2019).

Aktivity pro rozvoj dětí

Čtení
Klíčové pro rozvoj gramotností u dětí je samozřejmě čtení, protože rodiče při čtení používají bohatší a více komplexní slovní zásobu než při jiných interakcích s dítětem a zároveň děti při poslouchání četby interagují rovněž za pomoci bohatší slovní zásoby. Samotný proces čtení je ovlivněn dalšími proměnnými, na kterých záleží. Důležitý je také výběr knihy, která by měla být adekvátní k věku, vývoji a povaze dítěte (Breeze & Halbach, 2023).

Při čtení nahlas odlišujeme dva typy čtení. Mluvíme o čtení pohádek (storybook reading), při kterém rodič pouze čte a dítě poslouchá. Tímto způsobem si posluchač rozšiřuje svou slovní zásobu, schopnost poslouchat a soustředit se a také se učí memorovat příběh, skrze opětovné čtení stejného příběhu. Druhý způsob předčítání je tzv. dialogické čtení (dialogic reading), kdy rodič a dítě při čtení vedou dialog (Breeze & Halbach, 2023). Rodič se může doptávat na různé informace dítěte, čímž ho ponouká k pamatování si detailů, rovněž ale může pokoušet příběh dovyprávět samo, což zase rozvíjí fantazii a představivost. Vhodné je také přirovnávat děj knihy k tomu, co znají ze svého života. U menších dětí může postačit vybídnutí k ukázání na libovolný objekt na stránce, či napodobit zvuk zvířete.

Vyjma samotného pozitivního přístupu ke čtení je rovněž možné budovat lásku a respekt ke knihám samotným, např. skrze návštěvy knihoven a půjčování si knih z jejich fondů. Tím se zajistí pestrost a fluktuace knih v domácnosti a také ona nutnost s knihami zacházet opatrně, úměrně k věku dítěte (u dětí do tří let dostatečně postačí po knihách nekreslit, netrhat je a také je nezalévat jako kytičky).

Zpívání písniček, rytmů, opakování zvuků
Kromě čtení je přínosné také poslouchat a zpívat písničky, napodobovat rytmy a zvuky a to jakékoliv. Podpoří tím vývoj řeči, paměť, hudební sluch a schopnost napodobovat to, co slyší. V případě, že se rodič necítí komfortně zpívat, je možné písničky pouštět.

Co dělat, když chci, aby mé dítě bylo sečtělé, ale já mu číst nechci?

Troufám si říct, že snad každý člověk, a to neplatí jen pro rodiče, ví, že je důležité číst. Ne každý rodič však svému dítěti číst chce. To může být zapříčiněno nedostatečnou sebedůvěrou, znalostmi a dovednostmi rodičů potřebných k tomu, aby co nejlépe podpořili sebevědomí a rozvoj gramotnosti svých dětí (Hegarty, 2019).

Jako možné řešení se zde nabízí používání interaktivních čtecích tužek, jejichž popularita v posledních letech narůstá. Ve světě, a dokonce i v Česku není tento koncept ničím neobvyklým.

Příklady ze světového trhu:

Ravensburger Tiptoi
Ravensburger je německá společnost vyrábějící hračky, jejichž posláním je děti vzdělávat, ponoukat k vzájemné spolupráci a vytvářet nezapomenutelné zážitky. Tiptoi popisují jako „inovativní vzdělávací a kreativní systém, díky kterému mohou děti hravě objevovat svět.“
(tiptoi® — Das spielerische Lernsystem von Ravensburger, n.d.)
Součástí německy mluvící Tiptoi řady jsou knihy, hry i hračky obsahující nejdůležitější témata pro vzdělávání dětí. Po klepnutí tužkou na obrázek nebo text se ozve řeč, hudba nebo příslušné zvuky (tiptoi® — Das spielerische Lernsystem von Ravensburger, n.d.). Tento způsob interakce je stejný pro všechny další příklady.

Super Learning Child — Smart books with talking pen
Na indickém trhu jsou dostupné tzv. Smart books with talking pen. Pokrývají učení se angličtiny, hindštiny, matematiky, součástí jsou i říkánky, pohádky, obrázkové slovníky a běžné fráze v cizích jazycích. Systém funguje jako u ostatních projektů, po zapnutí tužky a načtení knihy stačí tužku jen položit na místo, o kterém se chce dítě dozvědět více (Super Learning My Child — Smart Book with talking pen, 2016).

Discover Wonders Talking Pen
Za touto firmou stojí maminka Cecilia, která žasla nad zvídavostí své dcery. Protože chtěla její zvídavost dál rozvíjet, vytvořila Discover Wonders Talking Books. Knihy jsou v angličtině, dostupné na americkém trhu skrze měsíční předplatné, ale je možné je koupit i samostatně. Obsahují hodiny STEM obsahu v podobě čtení, rozhovorů, zvuků. Jejich posláním je rozvíjet potenciál dětí, aby v životě dokázaly velké věci. Upozorňují, že cílem nás, opatrovníků je pomoci naplnit jejich potenciál vytvořením podporujícího prostředí (Discover Talking Pen, n. d.).
Toto poslání chtějí naplňovat „prostřednictvím našich mluvících per a řady mluvících knih STEM, kde vysvětlujeme vašemu malému mysliteli svět způsobem, který je relevantní a zábavný.“ (Discover Talking Pen, n. d.)

Kouzelné čtení — Tolki pen
Českému trhu kraluje Kouzelné čtení od Albi, která své výrobky expandovala i na slovenský a polský trh, interaktivní knihy v angličtině jsou k sehnání i na Amazonu (řada Tolki pen), ostatně jako i předchozí zmíněné produkty. Vzdělávací řada Kouzelné čtení je určena pro menší děti od 2 do 8 let. Řada Tolki pen je pak zaměřena na edukaci starších dětí a dospělých.

„Kouzelné čtení je unikátní vzdělávací koncept od Albi, díky kterému se děti zábavnou a poutavou formou dozví spoustu zajímavých a užitečných informací. Hraní s Albi tužkou je zábava s neomezenými možnostmi — tužka dovede nejenom číst texty, zpívat písničky a přehrávat reálné zvuky (řev lva, zpěv ptáků, zvuky dopravních prostředků apod.), ale dají se s ní hrát i různé hry a kvízy.“
(Nechte knihy mluvit » Kouzelné čtení, n.d.)

Rodinné zázemí je jedním z klíčových faktorů ovlivňujících vývoj a život dětí. Setkáváme se s pojmem rodinné gramotnosti, která je vymezena jako činnosti mezi členy rodiny a dalšími blízkými, jejichž cílem je rozvíjet gramotnosti u dětí. Pro tento rozvoj a další vývoj jsou významné první tři roky života jedince. Pro rozvoj dětských gramotností se doporučuje dětem zpívat, navštěvovat kroužky, trávit s nimi plnohodnotný čas, jako nejvíce významné je však označováno čtení. Nemusí se jednat jen o čtení knih, přínosné je i čtení nejrůznějších lístků, obalů od potravin aj.

Přestože si přínos čtení dětem uvědomuje nemalé množství rodičů, ne každý rodič je zběhlým, sebevědomým a nadšeným čtenářem. Jako možná alternativa, jak dětem hlasité předčítání od určitého věku (interaktivní tužky jsou doporučovány od dvou let, více technicky zruční jedinci mohou knihu s tužkou umět používat i o pár měsíců dříve) zajistit, se nabízí pořízení knih s interaktivní mluvící tužkou. Vesměs všechny mluvící tužky poskytují jak vyprávění příběhů, tak možnost poslouchat dialogy a rozšiřující informace. Jejich přednost spočívá i v přehrávání nejrůznějších zvuků a podle zaměření knihy rovněž v odborném či alespoň terminologickém přínosu. Já osobně velmi oceňuji, že mě tužka ve spoustě případech připravuje o nutnost napodobovat zvířecí zvuky a rovněž, že rozšiřuje mou slovní zásobu o pojmy jako „čelní nakladač s bouracím kladivem“, „lopatový nakladač“, či „vysokozdvižný nakladač s drapákovými vidlemi“. Předčítání pohádek mi však přináší radost a pocit kvalitně stráveného času rodič-dítě a již teď u dvouletého syna pozoruji přínos čtení. Primárně v udržení plné pozornosti u pěti příběhů prasátka Peppy, přepočtem tedy asi třiceti minut. Ačkoliv jsou tyto interaktivní knihy nepochybným pomocníkem, je nutné upozornit, že rodinná gramotnost je založena právě na oné rodině, či jiných blízkých osobách. Může tedy pomoci k rozvoji gramotností dětí, ale ne skrze koncept rodinné gramotnosti.

Použité zdroje

Breeze, R., & Halbach, A. (2023). Families, Language, and Equal Opportunities: Identifying Good Practices in Family Literacy Projects. Early Childhood Education Journal. https://doi.org/10.1007/s10643-023-01469-9

Clark, C. (2007). Why It Is Important to Involve Parents in Their Children’s Literacy Development: A Brief Research Summary.

Hamilton, L. G., Hayiou-Thomas, M. E., Hulme, C., & Snowling, M. J. (2016). The Home Literacy Environment as a Predictor of the Early Literacy Development of Children at Family-Risk of Dyslexia. Scientific studies of reading : the official journal of the Society for the Scientific Study of Reading, 20(5), 401–419. https://doi.org/10.1080/10888438.2016.1213266

Hegarty, A. (2019). Chapter 1 on the Background to family literacy [Text]. https://epale.ec.europa.eu/en/blog/chapter-1-background-family-literacy

Jacobs, K., Cramer, J., Noles, T., & Lovett, P.A. (2019) Defining our work: Families learning together. Louisville, KY: National Center for Families Learning.

Mikkelsen, B. E., Romani, A. Q., Bo, I. G., Sudzina, F., & Brandão, M. P. (2021). Does It Run in the Family? How Family Background Affects Attachment Styles for Students in Higher Education. International Journal of Environmental Research and Public Health, 18(10), 5135. https://doi.org/10.3390/ijerph18105135

Pancsofar, N., Vernon-Feagans, L., The Family Life Project Investigators. (2010). Father’s early contributions to children’s language development in families from low-income rural communities. Early Childhood Research Quarterly, 25.

Sparling, J. (2004) Earliest literacy: From birth to age 3. In B. Wasik (Ed.), Handbook of family literacy (s. 45). Routledge.

Taylor, D. (1983). Family literacy: young children learning to read and write. Heinemann Educational Books.

van Pelt, J. (2018, březen 5). The Importance of Family Literacy. Words Alive. http://www.wordsalive.org/blog/2018/3/5/the-importance-of-family-literacy

Wasik, B. & Herrmann, S. (2000). Family literacy: History, concepts, services. In B. Wasik (Ed.), Handbook of family literacy (s. 45). Lawrence Erlbaum.

30 Key Child Literacy Stats Parents Need To Be Aware Of — Literacy Project Foundation. (2019). https://literacyproj.org/2019/02/14/30-key-child-literacy-stats-parents-need-to-be-aware-of/

Nechte knihy mluvit » Kouzelné čtení. (n. d.). Získáno 4. května 2023, z https://www.kouzelnecteni.cz/co-je-kouzelne-cteni/

Our Story. (n. d.) Discover Talking Pen. Získáno 4. května 2023, z https://discovertalkingpen.com/pages/about-us

Super Learning My Child — Smart Book with talking pen. (2016). Super Learning My Child. https://www.amazon.com/Super-Learning-Child-talking-Paperback/dp/B01NBFOHGA#detailBullets_feature_div

tiptoi® — Das spielerische Lernsystem von Ravensburger. (n. d.). Získáno 4. května 2023, z https://www.ravensburger.de/entdecken/ravensburger-marken/tiptoi/index.html

What is Family Literacy? | abclifeliteracy.ca. (n. d.). ABC Life Literacy Canada. Získáno 4. května 2023, z https://abclifeliteracy.ca/family-literacy/

--

--