Role ICT koordinátor na školách
Zavádění informačních technologií do škol je velkým tématem a pro školy extrémně náročným úkolem. Množství odborníků, jenž by byli ochotni pomáhat školám s implementací technologií do výuky, je žalostně malé, a proto se Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy rozhodlo rozpracovat projekt, který by tyto odborníky vychoval přímo v řadách pedagogů.
Jedná se o studium, jehož cílem je získání odborné, státem uznávané kvalifikace „Koordinace v oblasti informačních a komunikačních technologií“ popsané vyhláškou 317/2005 Sb. § 9 bodu (1) a). Ke studiu dané kvalifikace se může přihlásit libovolný absolvent magisterského pedagogického studia (či pedagogického minima), který má alespoň dvouletou praxi v oboru a absolvoval školení úrovně Z a P [1].
Cílem zavedení takovéto kvalifikace je vychovat pro školy specialisty, jejichž úkolem je dohlížet na zapojení technologií do výuky. Jejich práce se tak má skládat z široké palety činností v ICT, z nichž nejdůležitějšími je příprava a realizace ICT plánu školy dle ŠVP, nápomoc ostatním pedagogům z hlediska využití technologií a zapracování jejich užití do existujících procesů nebo také správa informačního systému školy [2]. Jedná se tedy o jakéhosi technologického guru, jenž má na starosti integraci a chod technologických inovací na škole.
Práva ICT koordinátora
Zákon zároveň pamatuje také na to, aby pedagog zvládal svědomitě naplňovat činnost ICT koordinátora a na úkor toho tak nezanedbával pozici klasického pedagoga. Na základě § 3 odst. 4 nařízení vlády č. 75/2005 Sb. je mu tak snížen rozsah přímé pedagogické činnosti v závislosti na počtu žáků dané školy — a to od 1 až do 5 hodin týdně. Zároveň pozice koordinátora opravňuje k nároku na příplatek ve výši 1000–2000,- Kč v závislosti na rozhodnutí ředitele školy [3].
Současná situace
Činnosti ICT koordinátorů si může všimnout i obecná veřejnost, a to například při současné náročné pandemické situaci. Jsou to totiž právě tito odborníci, jenž v posledních týdnech měli nelehký úkol vytvořit krizový plán škol pro převedení kompletně celé výuky do domácího a online prostředí. Z tohoto hlediska působí současná situace jako jakýsi katalyzátor implementace změn, kterým se někteří konzervativnější pedagogové dlouhou dobu bránili. Zároveň se zavedením změn ve výuce výrazně zvýšila počítačová gramotnost obecně všech pedagogů, a tedy i zvětšily možnosti způsobů jejich výuky [4].
Zajisté tedy bude zajímavé sledovat, do jaké míry zůstane zapojení ICT do výuky po obnovení klasického chodu škol. Obecně by se pak teoreticky dalo přemýšlet o přesunutí ohniska zájmu ICT koordinátorů od nejběžnějšího zapojení základní technologií k rozvíjení těch zaběhnutých ba dokonce k zapojování procesů pokročilejších.
Zdroje
[1] Informace o studiu — ICT Koordinátoři. [online]. [cit. 22–4–2020]. Dostupné z: http://www.ictkoordinatori.cz/cz/studium/informace-o-studiu/
[2] ICT koordinátor, funkce, kompetence. [online]. [cit. 22–4–2020]. Dostupné z: http://wp.slovanrosice.cz/dokumenty/ictkoordinator_funkce_uvazek.pdf
[3] ÚLOVEC, Roman. ICT metodik, ICT koordinátor. Metodický portál: Články [online]. 10. 03. 2010, [cit. 2020–04–22]. Dostupný na: https://clanky.rvp.cz/clanek/c/Z/8013/ICT-METODIK-ICT-KOORDINATOR.html. ISSN 1802–4785.
[4] Ředitel základní školy: Spousta učitelů zůstane doma, do práce mohou mladší a odvážní. [online]. [cit. 22–4–2020]. Dostupné z: https://video.aktualne.cz/dvtv/reditel-zakladni-skoly-spousta-ucitelu-zustane-doma-do-prace/r~b55311607fe211eaa6f6ac1f6b220ee8/