Rovnaký test, iná budúcnosť. Dátami riadené školstvo a potlačená kreativita.

Elena Kubalíková
EDTECH KISK
Published in
3 min readApr 18, 2018

Mnohých maturantov ale aj iných starších štúdia-chtivých čaká tento víkend veľká skúška, ktorá rozhodne o ich budúcnosti v nasledujúcich rokoch a v podstate aj o smerovaní celého ich profesného života. Na Masarykovej univerzite sa budú konať testy štúdijných predpokladov (TSP), ktorých zadanie je spoločné pre takmer všetky obory na Masarykovej univerzite. TSP sa nekonajú pre obory na Lekárskej fakulte a na niektoré obory na Fakulte sociálnych štúdií, kde sa budúci študenti vyberajú na základe oborových testov.

TSP skúšky sú rovnaké pre celú univerzitu. Skúšky testujú verbálne, numerické, analytické, kritické a symbolické myslenie, priestorovú predstavivosť a kultúrny prehľad. Výlučne vďaka TSP sa dá dostať na Právnickú fakultu, Fakultu informatiky či Ekonomicko — správní fakultu. Prírodovedecká fakulta dáva veľkoryso na výber, uchádzač môže absolvovať aj TSP aj oborové testy a fakulta do poradovníka vyberie lepší výsledok.

Ostatnú fakulty, najmä Filozofická fakulta doplňujú TSP o odborové testy. Tu však v niektorých prípadoch vzniká opačná situácia — TSP sú zrejme iba doplnkom a dôležitý je pre fakultu odborový test v jednotlivých oboroch. Napríklad, v obore Německý jazyk a literatura mal minulý rok posledný prijatý z TSP percentil 0,27. Myslím, že keby táto osôbka všade zaškrtala odpoveď B, štatisticky by dosiahla lepšieho výsledku. Sú vôbec TSP v takomto prípade dôležité?

Hrá vôbec nejkú rolu v prijímacích skúškach na vysokú školu kreativita? Je správne “testovať” kreativitu iba na umeleckých školách?

Na TSP sa dá pripraviť poctivým drilom. Videla som to sama, kamarát doučoval maturantov na TSPčka a trápil sa s deťmi bohatých rodičov, ktorí si chceli splniť svoj sen a dostať svoje dieťa silou mocou na práva. Typ zadaní sa spravidla opakuje, stačí vysledovať, naučiť sa a natrénovať určité postupy, vďaka čomu sa uchádzač dokáže na skúšky perfektne pripraviť. Navyše, ak typy zadaní niekto vysleduje za vás a ukáže ako na to, ušetríte aj dosť času.

Samotné kurzy TSP, ale aj tie ostatné ako je SCIO a testy štúdijných predpokladov iných univerzít, predstavujú príležitosť pre skvelý biznis. Sú mnohí študenti, ktorí si privyrábajú doučovaním na tieto testy alebo rovno firmy, ktoré organizujú školenia veľkých skupín študentov, ktorí sa chcú na TSPčka pripraviť a nenechať nič na náhodu.

Uchádzač tak vždy môže zobrať osud do vlastných rúk a na TSPčka sa bez väčších problémov pripraviť. Ak si podá prihlášku na práva, informatiku a financie — stačí mu poriadne sa pripraviť na TSPčka a dostane sa tak na všetky tri fakulty.

Je teda na mieste, volať tieto prijímacie skúšky Testy štúdijných predpokladov? Naozaj sa testujú štúdijné predpoklady? Ak áno, prečo univerzita zverejňuje všetky testy z minulých rokov na svojich webových stránkach? Alebo je dôležitejšia schopnosť naučiť sa nejaký počet postupov ako si s jednotlivými typmi úloh poradiť, vďaka ktorým sa na školu dostanú? Nepotláča tento prístup kreativitu študentov? Nie je práve týmto všetkým potlačená miera kreativity u študentov? Nedáva už pri príjimačkách študentom signál, že kreativita nie vo vzdelávaní dôležitá?

--

--