Rozvoj kurikulárneho systému na Slovensku: stretnutie výziev dneška s potrebami zajtrajška
Kurikulárny systém v Slovenskej republike je kľúčovou súčasťou vzdelávacieho sektora, formujúci znalosti a zručnosti, ktoré žiaci získavajú. Štátny pedagogický ústav zohráva významnú úlohu pri tvorbe vzdelávacích programov pre rôzne druhy škôl, vrátane základných škôl, umeleckých škôl, gymnázií, jazykových škôl a programov pre deti so zdravotným postihnutím (ŠPÚ, 2015a). Tento ústav má rozhodujúci vplyv pri definovaní povinného obsahu vzdelávania na štátnej úrovni, ktorý slúži ako základ pre školy pri tvorbe vlastných vzdelávacích programov prispôsobených ich konkrétnym potrebám (ŠPÚ, 2015a).
Jednou z hlavných výziev, ktorým čelí slovenský kurikulárny systém, je jeho teoretické zameranie, nedostatok previazanosti obsahu a nadmerné predpisovanie (SG, 2008). Tieto problémy brzdia efektívnosť kurikula pri zohľadňovaní meniacich sa potrieb žiakov a spoločnosti. K vyriešeniu týchto problémov by mohlo dopomôcť implementovanie medzinárodných trendov a najlepších skúseností do slovenského kurikulárneho systému, s dôrazom na rozvoj kľúčových kompetencií nevyhnutných pre úspech v 21. storočí (VOOGT & PAREJA ROBLIN, 2012).
Pre zlepšenie kvality a relevancie kurikula na Slovensku je nevyhnutné zamerať sa na praktickejší a zručnostiam orientovaný prístup. Inšpirácia úspešnými medzinárodnými modelmi, ako je dôraz Fínska na transverzálne kompetencie, môže poskytnúť cenné poznatky pre zlepšenie kurikulárneho systému (STABBACK, 2016). Zameraním sa na praktické zručnosti a zaradením globálnych „best practices“ môže slovenský kurikulárny systém lepšie pripraviť žiakov na výzvy moderného sveta a zabezpečiť ich konkurencieschopnosť na globálnej úrovni.
Záverom možno konštatovať, že kurikulárny systém v Slovenskej republike zohráva kľúčovú úlohu pri formovaní vzdelávacieho prostredia a pripravenosti študentov na budúcnosť. Riešením súčasných výziev, implementáciou medzinárodných trendov a dôrazom na rozvoj praktických zručností môže slovenský kurikulárny systém zvýšiť svoju efektívnosť a relevanciu pri zohľadňovaní potrieb žiakov a spoločnosti.
ZDROJE:
ŠPÚ. 2015a. Rámcový učebný plán pre ZŠ s vyučovacím jazykom slovenským [online]. Dostupné z http://www.statpedu.sk/files/articles/dokumenty/inovovany-statny-vzdelavaci-program/rup_zs_pre-z-s-vyu_ovac_mjazykom-slovensk_m.pdf.
SG. 2008. Curriculum for Excellence: Building the Curriculum 3: A framework for learning and teaching [online]. Edinburgh: The Scottish Government. Dostupné z https://education.gov.scot/Documents/btc3.pdf.
VOOGT, J. — PAREJA ROBLIN, N. 2012. A comparative analysis of international frameworks for 21st century competences: Implications for national curriculum policies. In Journal of Curriculum Studies [online]. Roč. 44, č. 3, s. 299–321, Dostupné z http://www.oce.uqam.ca/wp-content/uploads/2015/01/1312_voogt_robin_a_comparative.pdf.
STABBACK, P. 2016. What Makes a Quality Curriculum? [online]. UNESCO. Dostupné z http://unesdoc.unesco.org/images/0024/002439/243975e.pdf.