S informační chudobou až ke ztrátě demokratických práv

Katerina Mahdalova
EDTECH KISK
Published in
4 min readApr 27, 2023
autorka: Kateřina Mahdalová s využitím AI, prostřednictvím nástroje Canva

Vypadá to jako paradox: více informací by mělo logicky znamenat větší informovanost, ale je to mnohdy právě naopak. Proč? Přestože jsme v současnosti obklopeni obrovským množstvím informací, ne každý k nim má přístup a ne každý je dokáže využít. Navíc mnoho lidí stále neovládá dostatečně digitální technologie, což se projevuje v nedostatečné schopnosti hledat, zpracovávat a hodnotit informace.

Informační chudoba a nízká informační gramotnost mají sociální dopady, které se projevují v neprůhlednosti politických procesů, snižování pracovních příležitostí a významně omezují přístup k vzdělání a kultuře. Jednou z nejvíce zasaženou skupinou jsou lidé ze sociálně slabších vrstev, kteří často nemají přístup k dostatečným zdrojům informací ani k technologiím.

Přitom dopady informační chudoby jsou zásadní:

  1. Omezený přístup k informacím
    Lidé, kteří trpí informační chudobou, mají omezený přístup k informacím, které jsou nezbytné pro zvládnutí běžných úkolů, jako je hledání práce, řešení problémů a plánování budoucnosti.
  2. Omezená možnost osobního rozvoje
    Nedostatek informací může bránit jednotlivcům v osobním a profesním rozvoji. Bez přístupu k vzdělávání, tréninku a dalším zdrojům znalostí se mohou lidé cítit méně soběstační a mít menší šanci na zlepšení svého života.
  3. Sociální izolace
    Informační chudoba vede k sociální izolaci. Když lidé nemají přístup k informacím o světě kolem nich, může to vést ke ztrátě kontaktu s okolím a k pocitu osamělosti.
  4. Zhoršené zdraví
    Nedostatek informací o zdravotní péči vede k zhoršenému zdraví a snížení kvality života. Lidé s informační chudobou mohou mít menší povědomí o zdravotních rizicích, prevenci nemocí a možnostech léčby.
  5. Ekonomické dopady
    Nedostatek informací o práci, trhu práce a ekonomice má dopad na příjmy lidí. Lidé s informační chudobou mohou mít menší šanci najít si dobře placenou práci nebo si najít novou práci, když ztratí stávající.
  6. Ztráta demokratických práv
    Informační chudoba může omezovat schopnost lidí plnit své role jako občané, kteří jsou informováni a zapojeni do politického procesu. S omezeným přístupem k informacím mohou mít lidé menší schopnost rozhodovat o svých záležitostech a ovlivňovat politické rozhodnutí.

Zkrátka pokud lidé nemají přístup k informacím o politice, mohou mít menší schopnost účastnit se politických diskusí a aktivit, jako jsou demonstrace, petice apod. Zmenšují se tak jejich šance, že jejich hlas bude slyšen, případně vyslyšen. Jinými slovy: sníží se jejich schopnost ovlivnit politická rozhodnutí.

Pokud lidé nemají přístup k informacím o lidských právech a základních svobodách (nebo ho mají jen omezený), mohou být náchylnější k tomu, že se stanou obětmi porušování těchto práv. Bez znalostí nejen práv, ale i způsobů, jak je bránit, mohou být jednoduše odmítnuti, vyloučeni nebo zneužiti.

Informační chudobu totiž někteří lidé mohou zneužívat i k manipulaci občanů a šíření dezinformací. Jestliže občané nemají dostatek informací, aby posoudili, zda jsou prezentované informace pravdivé, mohou být snadnou kořistí pro dezinformační kampaně, které mohou ovlivnit jejich názory a rozhodnutí.

Konečné důsledky informační chudoby tak mohou mít závažné dopady na politický a společenský vývoj.

„Informační gramotnost byla vnímána jako propast, která odděluje informačně vzdělané, kteří vědí, jak a kdy užívat tyto technologie, a činí tak s lehkostí, od těch, tzv. informačně naivních, kteří informační technologie využívat neumějí a mají tak značně omezený přístup ke zdrojům znalostí.“ (Behrens, 1994)

Na informační gramotnost má zásadní vliv rodina. Rodiče by měli být prvními učiteli svých dětí v oblasti informačního vybavení a digitální gramotnosti. Jejich role v tomto procesu by měla být aktivní a cílená, a měli by své děti učit, jak hledat, vyhodnocovat a používat informace v digitálním světě.

Klíčovou roli při zvyšování informační gramotnosti hrají také vzdělávací instituce a vládní organizace. V jejich komptenci je aktivně prosazovat politiky vedené k podpoře informační gramotnosti, např. poskytování dostatečného přístupu k technologiím a vzdělávacím zdrojům. Tím lze překonat mnoho překážek a snížit rozdíly v oblasti informační gramotnosti.

Klademe-li si za cíl dosažení sociální spravedlnosti a rovnosti, je boj proti informační chudobě a nízké informační gramotnosti mimořádně důležitý. Jako klíčové lze označit faktory: vzdělávací iniciativy, zlepšení přístupu k technologiím a posílení role rodiny.

Zdroje:

Association of College and Research Libraries (ACRL). Association of College and Research Libraries (ACRL) [online]. 2010 [cit. 2013–05–26]. Dostupné z: http://www.ala.org/acrl/nili/ilit1st.html

Behrens, S. J. (1994). A conceptual analysis and historical overview of information literacy. College & Research Libraries. 1994, vol. 35, no. 4, s. 309–322.

Černý, M. (2022). Informačně chudí: Nová cílová skupina sociální pedagogiky. Sociální pedagogika, 10(1), 42–55.

Koščíková, G. (2008). Evropské pracovní skupiny a instituce zabývající se informační gramotností a jejich projekty (Doctoral dissertation, Masarykova univerzita, Filozofická fakulta).

National Forum on Information Literacy [online]. 1989 [cit. 2013–05–27]. Dostupné z: http://www.infolit.org

Vojtková, R. (2010). Informační chudoba jako sociální problém z pohledu nezaměstnaných: Případová studie-Úřad práce Olomouc (Doctoral dissertation, Masarykova univerzita, Fakulta sociálních studií).

--

--