Sansar se otevřel do veřejné bety

Tomáš Marek
EDTECH KISK
Published in
2 min readSep 30, 2017

Když jsem do předmětu VIKMA16 psal letos v březnu analýzu (ne)úspěchu prostředí Second Life ve vzdělávání, ponechával jsem si otevřenou mysl k jeho nástupcům a budoucím hráčům na poli virtuálních světů a VR. Nejsmysluplnějším následníkem se jevil projekt Sansar od tvůrců SL Linden Lab. Sansar se od prvních trailerů snažil na edtechovou komunitu znatelně pomrkávat a zdůrazňovat především vyřešení všech otravných bolístek, které v Second Life odrazovaly i ty nejnadšenější vzdělávací VR experimentátory. Na konci července se platforma Sansar otevřela z neveřejné do veřejné beta verze — a je tedy čas na první recenze.

Sansar především zdravě kašle na centralizační přístup ke světům, neexistuje v něm nic jako jednotná mapa —unikátní světy jsou oddělené zážitky, které mohou jejich tvůrci sdílet, ale nemusí je napojovat na uměle udržované celky. Katalog Atlas je tak jediným (a zatím přehledným) místem, které světy spojuje. Liden Lab se v Sansaru posouvají od jednotného virtuálního světa do pozice platformy, což je jeden velký a smysluplný úkrok od bezcílného prolézání ostrovů k efektivnímu odkazování a sdílení.

Zcela zásadně se proměnila práce s avatary — nové technologie trackování pohybu dokáží naše gesta převádět přímo do VR, což první recenzenti velmi oceňují. Avataři jsou skutečně reální, mají přirozená gesta, mrkají a jsou schopni navazovat oční kontakt. Hurá!

Sansar se po neveřejné betě otevírá se solidní podporou HW zařízení a především s dávkou připraveného obsahu— strategie rozběhu byla vůbec volena velmi chytře, a to včetně jejího napojení na marketing: podařilo se nalákat early adopters tvůrce, udělat z nich hvězdy kampaně a zároveň s jejich talentem nachystat několik stovek světů, her a zážitků pro první běžné uživatele. Autorské zázemí vyřešilo bolesti tvorby světů a ostrovů v SL, a to především skrze výrazně lepší UX a možnost pracovat stylem drag-and-drop s modely z implementovaného obchodu, případně importem 3D modelů z běžných SW nástrojů (ačkoliv zatím není zcela jasné kterých). Tvorba světů samozřejmě může probíhat i přímo ve virtuální realitě.

Model financování zůstává podobný. Návštěva platformy samotné je zdarma, Linden ale bude kasírovat tvůrce, kteří budou chtít provozovat najednou více než tři různé světy/zážitky. Autoři a majitelé navíc také dostanou možnosti, jak své světy zpoplatnit koncovým zákazníkům skrze interní Sansar dolary. Alespoň něco si tedy Linden neodpustil — vlastní měnu. Jinak se ale poučil neuvěřitelně: platforma jako Sansar skutečně může změnit celé odvětví virtuální reality. Zdá se, že nadšení pro virtuální světy konečně doběhly i potřebné technologie a manažerské nápady.

--

--