Scénáře budoucna online výuky

T O K M A K
EDTECH KISK
Published in
12 min readJun 13, 2023
Photo by Jezael Melgoza on Unsplash

Od středověku do dnešní doby, vysoké školy a vzdělaní obecně se neustále vyvíjely. Skrz Platonovou akademii, katedrální školy a první univerzity z 10 století, jsme krok za krokem jdeme dopředu. Různé životní změny které nejsou pod kontrolou lidské ruky můžou výrazně změnit tok progresu. Jednou z nedávných důležitých událostí, která je často zmiňována a považována za hlavní významný excitátor, je pandemie Covid-19. Dnes je těžko najit výzkumnou práci nebo článek ohledně dnešního stavu vzdělaní, který by neobsahoval část o vlivu pandemie Covid-19. Ale faktem však zůstává, že ten vliv existuje. A je třeba si uvědomit, že to, co se stalo, otevřelo nám nové dveře a příležitosti pro evoluce vzdělávání. Představte si, do jaké míry se vysoké školy a znalosti s časem staly přístupnými pro lidi a do jaké míry budou ještě přístupnější. Tahle informace a již dnes existující příklady vývoje vzdělaní nám pomůžou pomoci spekulativního designu vytvořit několik scénářů budoucna a podívat se na to, co nás teoretický může očekávat.

Spekulativní design

Nejdříve bychom se seznámili s tím, co je vlastně spekulativní design. Definice byla zpopularizivana jako odvětvi kritického designu(Chakrabarty, 2023) v 90 letech 20. století díky Anthony Dunne, profesoru a vedoucímu programu interakce designu na Royal College of Art, a Fioně Raby, profesorce průmyslového designu na Univerzitě uměleckoprůmyslové ve Vídni (Vinnova, 2022). Spekulativní design ve své podstatě je metoda vytváření hypotéz o budoucích produktech, systémech a službách s cílem konceptualizovat a řešit širší společenské problémy prostřednictvím desénových procesů a systémů (Shanokprasith, 2020). Práce se spekulativním designem nám pomáhá zkoumat nové perspektivy a poskytuje nám nástroje a podporu, abychom mohli využít svou představivost k představování i utváření možných budoucností (Vinnova, 2022). Cílem také není předkládat komerčně zaměřené návrhy designu, ale návrhy, které identifikují a diskutují o zásadních otázkách, které by se mohly v budoucnu stát(Chakrabarty, 2023). Spekulativní design umožňuje inovativně přemýšlet o systémech, ve kterých žijeme, a během tohoto procesu si dovolit vybočit z rámců, které známe. Díky tomuto přístupu můžeme zkoumat velké a složité problémy a výzvy, kterým čelíme, abychom vymysleli možné budoucnosti, které se nemusí vztahovat k dnešním pravidlům a pravdám. (Vinnova, 2022).

Speculative Everything: Design, Dreaming, and Social Dreaming by Anthony Dunne and Fiona Raby

“Zatímco typický design se zabývá malými problémy, spekulativní design rozšiřuje záběr a snaží se řešit největší problémy ve společnosti.” Simon Kulkov

Mnoho nápadů, které začaly jako spekulativní návrhy, je dnes realitou, protože je umožnila technologie. Spekulativní design se nemusí nutně pohybovat v mezích toho, co je “racionálně” možné s aktuálně dostupnou technologií. Jeho cílem je navrhovat mimo omezení kultury, společnosti, technologie a politiky. Podle Dunne a Raby by se designéři neměli zabývat pouze současnými problémy, ale měli by se také podívat do budoucnosti a ptát se: “Jak můžeme pomocí designu řešit budoucí výzvy?”(Chakrabarty, 2023).

Redrawn from “Speculative Everything” by Dunne & Raby

Diagram od futurologa Stuarta Candyho, který překreslil Dunne a Raby, ilustruje přístup k praxi a vizi spekulativního designu. Diagram promítá budoucnost od současnosti a rozděluje ji do tří hlavních směrů podle pravděpodobnosti jejich realizace(Shanokprasith, 2020).

  1. The Probable je ten, kde funguje tradiční design. Popisuje, co můžeme předpokládat, že se stane, a to na základě toho, jak svět v současnosti vypadá.
  2. The Plausible začíná uvažovat hlouběji do prostoru plánování scénářů a prognózování. Popisuje alternativní budoucnosti a možnosti, “co by mohlo být” a “co by bylo, kdyby”.
  3. The Possible jde dále, až k extrémním scénářům toho, co je z vědeckého hlediska možné. Zahrnuje utopie a dystopie, přičemž nikdy nepřekračuje hranice fantazie nebo science fiction.

Někde mezi probable a plausible scénáři budoucnosti existuje preferovaná verze budoucnosti. To, zda se budoucnost, ke které směřujeme, vyvine v preferovanou, je podstatou práce, kterou spekulativní designéři vykonávají. Ale podle koho je lepší? Designéři nemají pravomoc diktovat, co je preferované. Proto je spekulativní design spíše se zaměřuje na kladení otázek než o poskytování definic toho, jak by věci měly vypadat (Chakrabarty, 2023).Jeho opakem by byl afirmativní design, což je design, který posiluje status quo (Shanokprasith, 2020).

Rozdíly mezi A/B, nebo klasickými designovými přístupy a spekulativním designem (SCD) z knihy Speculative Everything.

Kniha Speculative Everything byla původně seznamem, kterou před několika lety vydali pod názvem A/B, jakýsi manifest, kde Dunne a Raby k dimenzi A přidali dimenzi B aspektů designu (Chakrabarty, 2023). Tenhle obrázek popisuje postavení praxe v kontrastu s tradičnějšími metodami designu. V žádném případě nemá B nahradit A, ale dává kontext a rozměr rozhovorům o možnostech designu jako nástroje myšlení (Shanokprasith, 2020).

Jake změny přinesla pandemie Covid-19

Abychom se posunuly k vytváření možných scénářů, nejdřív bychom měly poznamenat co konkrétně se změnilo s příchodem pandemii Covid-19. Důležité posuny nastaly právě v online prostředí, kdy najednou všechny školy se musely adaptovat a přesunout se do online světu. Před pandemií se většina univerzit nikdy doopravdy nezabývala online vzděláváním, alespoň ne strategicky. Určitě byly k dispozici online výukové programy a software, ale nemělo to velký význam, protože tradiční výuka tváří v tvář měla sílu (Michigan, 2020). Učitele musely změnit myšlení a způsob výuky, aby se podařilo adaptovat k nové realitě. Zkušené učitelé se najednou staly prvňačkami s tímto zcela novým způsobem výuky.”(George et al., 2021). Univerzita najednou se stává jako virtuální město, což částečně máme i dodnes. Rozšiřuje se přistup k různým kurzům a programem. Tak například pokud jedna střední škola nabízí výuku portugalštiny, mohou se k ní na dálku připojit studenti jiné školy (George et al., 2021). Online kurzy také pomáhají snížit náklady tím, že odpadá potřeba fyzických učeben, učitelů, učebnic atd. (Studyo, 2022). Zrodil se digitální kampus, který Harvard spustil za covidu (do té doby měl s online výukou zkušenost každý třetí student). Jedná se o takové virtuální město, jehož součástí jsou online třídy i posluchárny, virtuální kancelářské hodiny, místnosti zvlášť určené pro individuální schůzky i společné porady (Jiřičková, 2022).

Spolu s online prostředím přichází hybridní a asynchronní digitální výuka. Asynchronní výuka nepřímo učí studenty lépe hospodařit s časem. Uskutečnil se raketový vzestup a adaptaci systémů řízení výuky (LMS) a digitálních plánovačů. Díky LMS, což jsou softwarové aplikace pro správu, sledování dokumentace, vykazování, automatizaci a poskytování vzdělávacích kurzů, mohou učitelé urychlit své opravy a věnovat více času přípravě výuky. To neznamená, že by učitelé přestali poskytovat individuální zpětnou vazbu, ale naopak automatizovat reakce při výskytu chyb, aby se studenti mohli ze svých chyb poučit (Studyo, 2022).
Koncept hybridního vzdělávání je pro oblast vzdělávání zcela revoluční. Veřejné školy již léta prohlašují, že ve třídách je příliš mnoho žáků na to, aby mohly adekvátně zajistit individuální výuku. Nyní, když se ukázalo, že dálkové studium je vhodné, je střídání vyučovacích hodin a online vzdělávání možné více než kdy jindy. Předem nahrané hodiny, nebo záznam přednášek nabízejí studentům možnost učit se vlastním tempem a umožňují personalizovanou výuku. Například velká většina dospívajících potřebuje více spánku kvůli fyziologickým změnám, které v tomto formativním věku probíhají. Možnost flexibilně si přispat a začít, jakmile je tělo plně odpočinuté, je optimálnější než vstávat v šest hodin ráno a připravovat se na přednášku (Studyo, 2022). Existuje také i převracená výuka za využitím právě záznamů přednášek, které si studenti naposlouchají doma a ve škole se pak už místo frontálního výkladu pedagoga diskutuje o problémech a detailech(Jiřičková, 2022). Z šetření mezi studenty víme, že by byli i nadále rádi za možnost záznamů přednášek, které si mohou pouštět opakovaně, pozastavovat či měnit rychlost obsahu. Zvýšilo by to jejich efektivitu učení.(Jiřičková, 2022).

Vzdělávací platformy, jako je například Google Classroom, drasticky usnadnily korespondenci mezi učiteli a rodiči/opatrovníky(Studyo, 2022). Rodiče, jejichž rozvrh jim znemožňuje docházet do školy, si nyní mohou snadno domluvit deseti- nebo patnáctiminutový online rozhovor s učitelem(George et al., 2021). Skokové zlepšení digitálních kompetencí vyuřujicích (Jiřičková, 2022). Učitelé si uvědomují důležitost využívání technologií ve třídách, aby mohli efektivněji vyučovat a zapojit své studenty. Začali lépe využívat online výukové zdroje, jako jsou videa, podcasty, blogy a platformy sociálních médií (Studyo, 2022).

Nejvýznamnější změnou stal také zvýšený důraz na duševní zdraví studentů. Pandemie COVID-19 způsobila pocity osamělosti, odcizení a zvýšené příznaky deprese (Studyo, 2022). Některé školské systémy začaly rozšiřovat služby v oblasti duševního zdraví. Když nebylo možné poskytnout osobní služby, byla zřízena teleterapie. Byla vytvořena aplikace — “Řekni to jinému. Listening is Key” (T.A.L.K.) — na výukových platformách studentů jim umožnila důvěrně požádat o podporu v oblasti duševního zdraví nebo nahlásit zneužívání(George et al., 2021). V některých vzdělávacích systémech dokonce terapeuti působí přímo ve školách a pracují se studenty a rodinami přímo v areálu školy(Studyo, 2022).

Uzavřenost urychlila zavádění digitálních technologií (Michigan, 2020). Doba, kdy žáci potřebovali tužku a papír k mimoškolnímu učení už davno pryč. Dnes žáci a studenti žijí své životy online a pro velkou část moderního vzdělávání využívají internetové zdroje(George et al., 2021). Vývoj nicméně pokračuje i do dnešních dnů a online nástroje už zůstanou nedílnou součástí života na vysoké škole (Jiřičková, 2022).

Scénáře budoucna online výuky

Teď, když máme určitý základ informace, můžeme se posunout k vytváření scénářů. Aktuálně přemýšlím o dvou možných cestách, které jsou navázané právě na online prostředí. Teď mým cílem je zkusit popsat vytvořené scénáře a argumentovat to.

Metaverse nebo Uni-verse

První ze dvou cest vyvinutí nese v sebe koncept plného potopení ve virtuálním prostředí a to pomoci VR a AR nástrojů. Můžeme si představit jak celý systém vzdělaní se stěhuje do meta prostoru. Vizuálně bych to zkusila popsat jako svět z filmu Ready Player One: Hra začíná. Máme reální svět a virtuální, a oboje se liší od sebe.

Studie neziskové výzkumné organizace Rand Corp. zjistila, že přibližně dva z deseti školských systémů zavádějí virtuální školy, plánují je nebo o nich uvažují. Podle největšího počtu dotázaných vedoucích pracovníků okresů se jedná o inovativní postup, který přežije pandemii(George et al., 2021). Jedním z příkladů, který má potenciál se vyvinut do full virtual vidím náš program na KISKu “Design Informačních služeb”. Je první český program, který do výuky plně zapojuje imerzivní virtuální realitu. Studium umožňuje získáte přístup k originálním podcastům, výukovým materiálům a také do online výukového prostředí. Specialitou je bezprostřední zapojení virtuální reality do výuky — všichni studující dostanou k dispozici brýle pro virtuální realitu a část výuky proběhne práce v rozličných virtuálních prostředích. Dá se předpokládat že je to krok dopředu. Na začátku to může pomalu přinášet víc různých aktivit do virtuálního prostředí až nakonec dovolí technologie přesunout celou univerzitu do její vlastní metaverse.

Studenti si mohou lépe uchovat znalosti a uplatnit teorii v praxi v metaverzu, zejména pokud jsou vybaveni náhlavními soupravami nebo brýlemi pro virtuální realitu a rozšířenou realitu. Podle studie společnosti PwC jsou proto studenti ve VR čtyřikrát soustředěnější než jejich vrstevníci v e-learningu a jsou si o 275 % jistější při uplatňování toho, co se naučili (PwC, 2022). Vzdělávací instituce a technologické společnosti se snaží odstranit fyzické bariéry a zároveň je učinit více pohlcujícími, poutavými a komunikativními(Srivastava, 2023). Na vysoké úrovni metaverse změní vzdělávání ze souboru lekcí, které studenti sledují, na soubor zážitků, které studenti prožívají. To povede k hlubšímu učení a vštípí nejen znalosti, ale i intuici (Rosenberg, 2023).

Výhodou tohoto způsobu výuky také vidím v tom, že se neomezuje sociální interakce mezi studenty a učitele. Obrovský probléme během lock-downu byl převážně v tom, že studenti, hlavně prváci, neměli možnost interagovat mezi sebou, což vyvolávalo určité potíže s učením a seberegulací během online studia (Ivanec, 2022). Navíc bych řekla že by to zvýšilo přístupnost výuky. Student nemusí se přestěhovat do města kde se nahází vysoká škola aby měl možnost studovat. Nebo student může se naházet úplně v jinem statě nebo i kontinentě a může se zúčastnit výuky. Jaká si MMORPG kde existují různé mapy učeben a budov univerzity, a nejsi omezen v interakcích a komunikacích s lidmi vedle sebe.

Rozdělení akademického vzdělaní a online vzdělaní

Někteří lidé nevyjadřují zájem o vysokoškolské vzdělání a nechtějí strávit minimálně 3 roky svého života ve výuce na univerzitě. Nicméně, mnoho jedinců je nuceno vstoupit na vysokou školu z důvodu prestiže spojené s vysokoškolským statusem. Některých nutí společnost a pracovní požadavky, zatímco jiní jsou potlačovány rodinou, která věří, že bez vysokoškolského vzdělání není možné být plnohodnotným členem společnosti. Jako druhý scénář budoucna online výuky vadím v “equalizaci” online škol/kurzů a akademického vzdělaní. Mnoho oborů a programů může být převedeno do online formátu nebo kurzu. Zúžit předměty do profilových, které se zaměřují jen na program a zmenšit časovou náročnost — namísto tříletého programu by se mohl vytvořit roční plán studia. Slyšela jsem několik krát stížnosti od profesorů vysokých škol ohledně motivaci studentů. Existuje mnoho studentů, kteří tráví svůj čas na vysoké škole bezcílně. Pro učitele nebo výzkumníky by bylo výhodnější mít méně studentů, kteří se skutečně zajímají o studium nebo akademickou a vědeckou činnost. To by umožnilo vytvářet individualizovaný přístup ve výuce. Lidé by se rozhodovaly vstoupit do akademického prostředí, protože toužily by být součástí tohoto prostředí, nikoliv nucené.

V současné době dochází postupně k rozvoji online škol, které poskytují různé programy od programování po design. V budoucnu by se mohly objevit školy zaměřené na humanitní obory. Prestižní vysoké školy nabízejí širokou škálu kurzů, které mohou být placené i zdarma.

Stanford Online
Harvard

Online školy můžou byt dokonce nákladově výhodnější, než tradiční vzdělávaní. Často je také k dispozici široká škála možností plateb, které vám umožní platit ve splátkách nebo za jednotlivé lekce. To umožňuje lepší správu rozpočtu. A nejen to, v dnešní době je k dispozici také spousta stipendií pro online studium. Jinými slovy, peněžní investice je menší, ale výsledky mohou být lepší než u jiných možností (Josep, 2022). Pokud student potřebuje převážně získat užší znalosti v určité sféře — online školy budou nástrojem pro realizaci tohoto planu. V tomto scénáře tradiční výuka nemizí, ale vedle ni dostava stejnou prestiž online školy.

created by the University of Central Florida.

Závěr

Pandemie Covid-19 přinesla významné změny v tradiční vzdělaní. Online prostředí , rozšíření online kurzů a výuky, hybridní a asynchronní formáty výuky a rozvoj systémů řízení výuky. Tyto proměny otevřely nové možnosti a přinesly změnu v přístupu k vzdělávání, umožňující personalizovanou výuku a větší přístupnost. Určitě lze si představit i další scénáře toho, kam nás může vést tato cesta, proto spekulativní design je o imaginaci a představivosti. Ale mým cílem bylo otevřít a argumentovat právě ty scénáře, které už delší dobu sedí v mé hlavě. Určitě s velkou kuriozitou budu sledovat kam konečně ta evoluce nás přivede.

Zdroje:

WIN SHANOKPRASITH, Win. Speculative Design: Thinking About the Future in Times of Uncertainty. Medium [online]. 2020 [cit. 2023–06–13]. Dostupné z: https://medium.com/@winshanokprasith/speculative-design-thinking-about-the-future-in-times-of-uncertainty-b593e2ca11b6

CHAKRABARTY, Pradipto. THE BASICS YOU NEED TO KNOW & UNDERSTAND ABOUT SPECULATIVE DESIGN. Medium [online]. 2023 [cit. 2023–06–13]. Dostupné z: https://uxplanet.org/the-basics-you-need-to-know-and-understand-about-speculative-design-8a8bf5be4162

What is speculative design. Vinnova [online]. 2022 [cit. 2023–06–13]. Dostupné z: https://www.vinnova.se/en/m/emerging-innovations/future-prototypes/speculative-design/

MICHIGAN, David. How Online Learning will Change the Education System post Covid-19. Entrepreneur India [online]. 2020 [cit. 2023–06–13]. Dostupné z: https://www.entrepreneur.com/en-in/news-and-trends/how-online-learning-will-change-the-education-system-post/351137

JIŘIČKOVÁ, Jitka. Covid posunul vzdělání do 21. století. Tak v něm zůstaňme. Forum: Magazín Univerzity Karlovy [online]. 2022 [cit. 2023–06–13]. Dostupné z: https://www.ukforum.cz/rubriky/academia/8599-covid-nam-dal-sanci-posunout-vzdelani-do-21-stoleti-tak-tam-zustanme

GEORGE, Donna St., Valerie STRAUSS, Laura MECKLER, Joe HEIM a Hannah NATANSON. How the pandemic is reshaping education. The Washington post [online]. 2021 [cit. 2023–06–13]. Dostupné z: https://www.washingtonpost.com/education/2021/03/15/pandemic-school-year-changes/

How has COVID changed education?. Studyo [online]. 2022 [cit. 2023–06–13]. Dostupné z: https://studyo.co/blog/how-has-covid-changed-education

IVANEC, Tea Pavin. The Lack of Academic Social Interactions and Students’ Learning Difficulties during COVID-19 Faculty Lockdowns in Croatia: The Mediating Role of the Perceived Sense of Life Disruption Caused by the Pandemic and the Adjustment to Online Studying [online]. 2022 [cit. 2023–06–13]. Dostupné z: https://doi.org/10.3390/socsci11020042

LIKENS, Scott a Andrea MOWER. What does virtual reality and the metaverse mean for training?. PWC [online]. 2022 [cit. 2023–06–13]. Dostupné z: https://www.pwc.com/us/en/tech-effect/emerging-tech/virtual-reality-study.html

SRIVASTAVA, Sudeep. Reimagining the future of education with the metaverse. Appinventiv [online]. 2023 [cit. 2023–06–13]. Dostupné z: https://appinventiv.com/blog/metaverse-in-education/

ROSENBERG, Louis. How the metaverse will revolutionize K-12 and higher education. Big Think [online]. 2023 [cit. 2023–06–13]. Dostupné z: https://bigthink.com/the-future/metaverse-revolutionize-k-12-higher-education/

JOSEP, Gemma. 5 Reasons Why Online Learning is the Future of Education in 2023. Big Think [online]. 2022 [cit. 2023–06–13]. Dostupné z: https://www.educations.com/articles-and-advice/5-reasons-online-learning-is-future-of-education-17146

Linky:

https://online.stanford.edu/free-courses

--

--