Zdroj: www.shutterstock.com

ScioŠkoly

Alica Jašková
EDTECH KISK
Published in
2 min readMar 18, 2020

--

V dnešnej dobe popri tradičných štátnych školách vzniká aj čoraz viac inštitúcií so snahou vzdelávať svojich žiakov alternatívnymi spôsobmi. Jednou z týchto inštitúcií je aj ScioŠkola, ktorú má na svedomí spoločnosť Scio založená v roku 1995. Ide o spoločnosť, ktorú dobre pozná nejeden vysokoškolák hlavne vďaka jej testom slúžiacim ako alternatíva k prijímacím skúškam na mnohých českých vysokých školách. Scio sa však neangažuje len v oblasti vysokoškolského vzdelávania. Má v edukačnej sfére rozbehnutých viacero projektov s cieľom ponúknuť kvalitnú alternatívu vychádzajúcu zo súčasných vedeckých poznatkov. Jedným z týchto projektov je práve aj vyššie spomínaná ScioŠkola, ktorá predstavuje alternatívnu možnosť k štátnym základným školám. Čím sa teda ScioŠkola odlišuje od tej normálnej?

Jedným z hlavných rozdielov oproti klasickým základným školám je individuálny prístup k študentom a ich potrebám. Zatiaľ čo na hodinách v bežných školách nie je kvôli počtu detí na venovanie pozornosti jednotlivcom veľa priestoru, v ScioŠkole je snaha rešpektovať u detí ich individuálne tempo a prístup k učeniu. Ďalším signifikantným rozdielom je absencia známkovacieho systému, ten nahrádza spätná väzba od sprievodcov, ktorí predstavujú akýsi ekvivalent k učiteľom. Domáce úlohy sú nepovinné a deti si ich vypýtajú v prípade, že si samé od seba chcú niečo lepšie precvičiť. Taktiež je podporované to, aby si žiaci pomáhali a jeden druhého učili navzájom. ScioŠkoly sa snažia rozvíjať u svojich študentov nielen učebnú autonómiu, ale aj komunikačné schopnosti. Medzi ich hlavných 6 hodnôt patria morálka, optimizmus, otvorenosť, odvaha, aktivita a sloboda. To všetko napomáha k vytvoreniu prostredia, ktoré je pre deti príjemné a priateľské a kam by sa mali tešiť a radi vracať.

ScioŠkoly je možné nájsť v Prahe (až 6 pobočiek v rôznych mestských častiach), ale aj v Brne, Zlíne, Olomouci, Jihlave, Českých Budějovicích a Frýdku-Místku. Dostať svoje dieťa do ScioŠkoly pre rodiča však nemusí byť vôbec ľahké, keďže kapacity sú obmedzené a záujem veľký. Prekážkou pre mnohých rodičov môže byť aj celkom vysoké školné, ktoré sa pohybuje od 4 do 10 tisíc Kč za mesiac v závislosti na mieste školy. Ďalšou nevýhodou môže byť aj fakt, že ScioŠkoly svojou výukou pokrývajú len vzdelanie zodpovedajúce základným školám. Nemajú však nadväzujúci ekvivalent stredných škôl, deti preto často po dokončení ScioŠkoly pokračujú svoje vzdelávanie na štátnych stredných školách, ktoré sa svojím štýlom výuky rázne odlišujú. Prevykanie na nový systém môže byť náročné a značne rozdielne vzdelávacie prostredie a prístup demotivujúce. ScioŠkoly sa v mnohom snažia alternatívnymi metódami proces vzdelávania skvalitniť a povzbudzovať v deťoch ich individualitu a chuť vzdelávať sa, nie sú však pre každého. Je teda na rodičoch, aby zvážili všetky klady a zápory a vybrali pre svoje dieťa to, čo považujú za správne.

--

--