Sebareflexia pedagóga pri rozvíjaní digitálnych kompetencií
Schopnosť sebareflexie je jednou z kľúčových kompetencií sprevádzajúcich akýkoľvek proces učenia (Knapp, Gottlieb, & Handelsman, 2017). Skrze pravidelnú sebareflektívnu činnosť dokáže človek evaluovať aktuálny stav svojho vzdelávacieho procesu, a tak i preukazovať svoj doterajší rozvoj v danej oblasti.
Pozícia pedagóga ako osoby plne kompetentnej na vyučovanie ostatných akoby predurčovala, že jeho vzdelávací proces je konečný. Našťastie takéto tvrdenie neplatí a i učiteľská profesia, podobne ako ostatné zamestnania, si vyžaduje pretrvávajúce rozvíjanie znalostí a schopností potrebných na rast profesionality učiteľa nielen vzhľadom k jeho nadriadeným, ale aj voči študentom participujúcim na výuke (Sammaknejad & Marzban, 2016).
DigCompEdu a sebareflexia učiteľa
Európsky rámec digitálnych kompetencií pedagógov DigCompEdu mimo iné definuje štandard, ktorý by mal spĺňať digitálne kompetentný vzdelávateľ. Konkrétne kompetencie sú rozdelené do šiestich oblastí (viď Obrázok 1), ktoré pozorujú digitálne schopnosti pedagóga z rôznych uhlov pohľadu (Neumajer, 2018).
Jednou zo zahrnutých kompetencií je reflektívna prax. Pod týmto pojmom predstavuje DigCompEdu evaluačnú činnosť opisujúcu využívanie digitálnych technológií vo vzdelávacej praxi učiteľa ako jedinca či ako príslušníka pedagogického zboru. Podľa stupňa vývoja v danej oblasti sú v dokumente vymedzené viaceré role, do ktorých sa daný pedagogický pracovník môže zaradiť v závislosti od svojho stavu poznania (viď Obrázok 2).
Nástroje na sebareflexiu digitálnych kompetencií učiteľa
Z dielne Európskej komisie vzišiel nástroj SELFIEforTEACHERS, ktorý slúži na sebareflexiu základoškolských a stredoškolských pedagógov v oblasti digitálnych kompetencií. Nástroj skúma oblasti ako profesionálna komunikácia a spolupráca, osobný rozvoj a vzdelávanie, tvorba a vyhľadávanie digitálnych zdrojov a pod. Vyplnením 32 položiek respondent identifikuje svoje slabé a silné stránky v danej sfére a následne si tak môže vytvoriť personalizovaný postup, ktorý mu umožní rozvinúť konkrétne schopnosti.
Podobný evaluačný prostriedok pre pedagógov vznikol i v Českej republike. Na portáli RVP.CZ bol vytvorený nástroj Profil Učitel21, pomocou ktorého môžu učitelia reflektovať stav svojich zručností v konkrétnej oblasti digitálnych kompetencií. Jadrom evaluačného procesu sú jednotlivé kategórie identifikované v DigCompEdu. Výstupom nástroja je súborné zhodnotenie digitálnych kompetencií učiteľa v podobe grafu, ako aj priemerné číselné zaradenie pedagóga v konkrétnej oblasti.
Zdroje
Knapp, S., Gottlieb, M. C., & Handelsman, M. M. (2017). Enhancing professionalism through self-reflection [Online]. Professional Psychology: Research And Practice, 48(3), 167–174. https://doi.org/10.1037/pro0000135
Neumajer, O. (2018). Evropský rámec digitálních kompetencí pedagogů DigCompEdu [Online]. Retrieved from https://spomocnik.rvp.cz/clanek/21855/EVROPSKY-RAMEC-DIGITALNICH-KOMPETENCI-PEDAGOGU-DIGCOMPEDU.html
Redecker, C., Crouchley, L., Růžičková, D., Brdička, B., & Neumajer, O.Punie, Y. (Ed.). (2017). Evropský rámec digitálních kompetencí pedagogů: DigCompEdu [Online]. Joint Research Centre. Retrieved from https://ucitel21.rvp.cz/front.home/evropsky-ramec-digitalnich-kompetenci-pedagogu-digcompedu
Sammaknejad, A., & Marzban, A. (2016). An Analysis of Teachers’ Self-reflection on Classroom Management [Online]. Theory And Practice In Language Studies, 6(1), 84–89. https://doi.org/10.17507/tpls.0601.11