Seznamte se s NaNUKem

Radka Myslivcová
EDTECH KISK
Published in
3 min readMar 7, 2023
výstřižek úvodní webové stránky NaNUK
Výstřižek úvodní webové stránky NaNUK, © 2020 ÚJKN

Psal se březen 2020, vysoké školy ve velkém zavíraly své brány a přesouvaly prezenční výuku do online prostředí, to vše ze dne na den. Nikdo na to nebyl úplně připraven, vyučující ani studenti, a zvláště ti se specifickými potřebami. Zároveň podpora, kterou využívali tito studenti pro vytvoření přívětivých podmínek jejich studia se přesouvá do online prostředí. Některé služby bylo možné snadno nahradit, jiné s obtížemi. Během distanční výuky se také objevily nové překážky, kterým museli studenti a vyučující čelit.

Po roce distanční výuky, která byla zavedena na začátku pandemie COVID-19, byl sestaven a publikován metodický materiál (Kucharská a kol. 2021), který poskytoval základní přehled přístupů a doporučení pro distanční výuku studentům se specifickými potřebami. Jednou ze skupin těchto studentů byla také kategorie osob se sluchovým postižením. V souvislosti
s touto skupinou bych chtěla upozornit na zajímavý projekt, který vznikl během pandemie jako podnětný materiál shromažďující informace o technologických a technických přístupech k modifikaci online výuky, jak pro studenty se sluchovým postižením, tak pro vyučující, kteří s touto skupinou osob nebo jednotlivci pracují.

V akademickém roce 2020/21 vznikl webový portál NaNUK — Neslyšící a nedoslýchaví studenti na UK. Jak již název napovídá, jedná se o webovou stránku, která je určená pro studenty se sluchovým postižením na Karlově univerzitě, není ale vyloučené, že má přínosný potenciál i pro neslyšící a nedoslýchavé z jiných škol, některé příklady jsou rovněž aplikovatelné i pro každodenní činnost bez závislosti na tom, zda jste studentem. Portál svým obsahem nabízí různé služby v podobě tipů a návodů jak pro distanční výuku, tak i pro prezenční, v konečné formě jsou nabízené možnosti aplikovatelné i pro hybridní formu výuky. Kromě technických a technologických návodů, nabízí rovněž podporu pro studenty v podobě sdílení, vytvoření platformy pro zajištění pomoci s technickými nástroji
a kompenzačními pomůckami používanými při prezenční i online výuce.

Portál disponuje podstránkou webového portálu, která nabízí návody a rady vyučujícím, především co se týče řešení základních technických problémů a instrukcí, např. jak pracovat s platformou Microsoft Teams či Zoom, ale také jak přizpůsobit svou online nebo prezenční výuku studentům se sluchovým postižením, rovněž nabízí poradenství v této oblasti.

Osobně mám s tímto portálem pozitivní zkušenosti, během studia se mi párkrát stalo, že jsem neměla na online přednášku zajištěnou asistenci simultánního přepisu, proto jsem vždycky sáhla po automatickém přepisu Web Captioner, o kterém jsem se dozvěděla právě na tomto webu. Je založen na umělé inteligenci a do jisté míry dokáže zastoupit nepřítomnost přepisovatele při online výuce, ale nikoli ho plně nahradit.

NaNUK je stále aktuálním projektem — při návratu škol do prezenční výuky nebyl jeho provoz ukončen, naopak, poskytuje nadále novinky ve všech oblastech, které nabízí, včetně budování nových balíčků návodů pro vyučující. Má hodnotný a potenciální přínos pro neslyšící a nedoslýchavé studenty a jejich vyučující v oblasti hybridní výuky.

Použité zdroje

KUCHARSKÁ, Anna a kol. Přístupy a doporučení pro distanční výuku u studujících se specifickými potřebami a dalším znevýhodněním. Praha: Univerzita Karlova, Pedagogická fakulta, 2021. ISBN 978–80–7603–293–4.

NaNUK Neslyšící a nedoslýchaví studenti na UK [online]. © 2020 ÚJKN [cit. 2023–03–06]. Dostupné: https://neslysicinauk.ff.cuni.cz

Online výuka: neslyšící a nedoslýchaví studenti. NaNUK Neslyšící a nedoslýchaví studenti na UK [online]. © 2020 ÚJKN [cit. 2023–03–06]. Dostupné: https://neslysicivyukanadalku.ff.cuni.cz

--

--