Singletasking vs. multitasking

veronika ferková
EDTECH KISK
Published in
2 min readMay 10, 2018

Singletasking je prístup, ktorý spočíva v tom, že v jednej chvíli sa človek sústredí len na jednu aktivitu a až potom pristupuje k druhej. Základom je plná pozornosť, precíznosť a disciplinovanosť.

V dnešnej dobe by bol tento prístup pre ľudí lepší, pretože je nevyhnutný pre dosiahnutie efektívnosti. Vedie k vyššej produktivite, k lepším výsledkom a pomáha pri budovaní sebavedomia, kreativity a schopnosti sústrediť sa.

Multitasking je vykonávanie viacerých aktivít súčasne. V uponáhľanom svete a modernej spoločnosti je viac využiteľný oproti singletaskingu. Vzniká v dôsledku zaneprázdnenosti, množstva povinností a rušivých vplyvov v podobe všadeprítomných technológií.

Človek sa naháňa a pod tlakom robí niekoľko vecí naraz, pritom si neuvedomuje, že každej úlohe venuje len čiastočnú pozornosť. Tento prístup vedie k chybám, znižuje efektivitu práce a zlé návyky.

Výhody single-taskingu

· Kreativita — ak sa zameriavame len na jednu vec, umožňuje nám to premýšľať hlbšie a zlepšuje našu schopnosť tvorivého myslenia

· Time management — dôležité je zameriavať sa na dôležité úlohy bez určitého rozptýlenia

· Znižovanie stresu — pri single taskingu spotrebujeme menej duševnej energie ako pri multitaskingu. Smerujeme našu energiu tam, kde je to najviac potrebné.

· Spokojnosť — postupné dokončovanie úloh môže byť pre nás veľkou motiváciou.

Naopak multitasking znižuje efektivitu práce, pretože mozog sa vie sústrediť iba na jednu vec. Mozog nemá kapacitu na to, aby dve úlohy naraz dokončil.

· Multitasking znižuje IQ — Štúdia Londýnskej univerzity ukázala, že tí, ktorí robili naraz viac vecí, vykazovali pokles IQ, bežný napríklad po fajčení marihuany alebo prebdenej noci. Prepad IQ o nejakých 15 bodov znížil skóre účastníkov na priemerný výsledok osemročného dieťaťa[1]

· Znižuje kvalitu práce — multitasking zhoršuje sústredenie sa, zorganizovanie sa a zmysel pre detail.

· Stres — vykonávanie viacerých úloh naraz môže vyvolať zvýšenie úrovne stresu. Stres môže viesť k vyhoreniu či absencii zamestnancov.

Treba si uvedomiť modernú dobu, v ktorej žijeme a ako v nej žiť chceme. Je dôležité začať na úlohe pracovať, ale o to dôležitejšie je, aj celú úlohu dokončiť. Netreba zabúdať na to, že treba si uvedomovať aj svoje zdravie a počúvať svoje telo. Niekedy je menej viac.

Zdroje

Robiť viac vecí naraz ničí vašu produktivitu aj váš mozog[online]. Bratislava: Forbes, 2017 [cit. 2018–05–09].

Bad Effects of Multitasking[online]. Houston: Houston Chronicle, 2017 [cit. 2018–05–09].

Multiple Dimensions of Multitasking Phenomenon. International Journal of Technology and Human Interaction[online]. 2013, 9(1), 37–49 [cit. 2018–05–09]. DOI: 10.4018/jthi.2013010103. ISSN 1548–3908. Dostupné z: http://services.igi-global.com/resolvedoi/resolve.aspx?doi=10.4018/jthi.2013010103

[1] Robiť viac vecí naraz ničí vašu produktivitu aj váš mozog[online]. Bratislava: Forbes, 2017

--

--