Skills for life — Get Rid of Your Gremlins!

Míša Škeříková
EDTECH KISK
Published in
4 min readApr 19, 2022

Skills for Life je název strategického programu Anglie pro roky letech 2001–2010, jehož cílem bylo zvýšení základních čtenářských, jazykových a matematických dovedností u dospělých obyvatel. Průzkum provedený IALS a zveřejněný OECD v roce 1997 totiž poukázal na významné procento dospělých s naprosto nedostatečnou úrovní čtenářství a matematiky. Tento výsledek potvrdily i následující studie — The Moser Report z roku 1999, DfES z roku 2003 či National Audit Office Report z roku 2004. Posledně zmiňovaný průzkum avizoval, že dotčená skupina zahrnuje až 23 % anglické populace (oproti 7 % ze studie IALS), což ze závažného problému vytvořilo spíše celostátní hrozbu, nicméně tyto numerické variace byly způsobeny odlišnou metodologií a analýzou výsledků dílčích průzkumů, za což byly také značně kritizovány (Bathmaker, s. 4–5).

Spíše než o eliminaci sociální exkluze a podporu seberozvoje šlo vládě zejména o zvýšení konkurenceschopnosti země v globalizované ekonomice (Bathmaker, s. 3), která souvisí s proměnou pracovního trhu v důsledku rozvoje a implementace informačních technologií do pracovních procesů (např. Harari, s. 37–52). Klíčové dovednosti v oblasti čtenářství, jazyků a matematice jsou vnímány jako nezbytný základ pro rozvoj dalších dovedností (Bathmaker, s. 3) a také pro rozvoj ekonomicky prosperující společnosti, aktivního občanství a spokojeného osobního a rodinného života (Rogers, 2001, s. 4).

Lidé s nízkou úrovní zmíněných kompetencí jsou navíc nákladní, jak pro stát, tak pro firmy. Ti z nich, kteří jsou nezaměstnaní, ve většině případů pobírají sociální dávky a častěji využívají lékařskou péči. Existují domněnky, že ti, co jsou zaměstnaní, vykazují nižší produktivitu, déle se zaučují, dělají více chyb a souvisí s nimi náklady na další vzdělávání, což vyvrací například studie Department of Business Innovations & Skills z roku 2016 (Colahan, 2016).

Kompetence pro 21. století jsou jedním z nejzásadnějších a nejaktuálnějších témat v oblasti vzdělávání, což se odráží i v řadě mezinárodních dokumentů (přehled), nicméně jejich převod do praxe je nesmírně složitým a komplexním procesem zahrnujícím mnoho proměnných. Z mého pohledu se sice v otázce Skills for life jedná o primárně kapitalisticky motivovanou iniciativu redukující člověka na výrobní jednotku, nicméně nelze popřít, že se jedná první velkoplošnou snahu o implementaci strategie vzdělávání na úrovni státu a že rozvoj daných kompetencí vede k rozvoji osobnosti i na jiné úrovni než pracovní.

Pro strategii Skills of Life jsou směrodatné kvantifikovatelné cíle pro zlepšení. Dané dovednosti měly být zlepšeny u 750.000 obyvatel v roce 2004, u 1,5 milionu v roce 2007 a u 2.25 milionu v roce 2010. Měření probíhalo evidencí dosahování akreditovaných výsledků (Bathmaker, s. 6–7). Cílové skupiny sestávaly primárně z nezaměstnaných, vězňů, zaměstnanců veřejného sektoru, málo kvalifikovaných zaměstnanců, mladých dospělých, skupin v rizikových oblastech exkluze, rodičů a obyvatel znevýhodněných komunit (Rogers, 2001, s. 7–12).

Byl zřízen vládní výbor, kterému předsedal státní tajemník pro vzdělávání a zaměstnanost. (přičemž za rozvoj základních kompetencí zodpovídal přímo ministr pro celoživotní vzdělávání). Tento výbor podporovala nová jednotka pro strategii základních dovedností dospělých na ministerstvu pro vzdělávání a zaměstnanost. Jednotka následně ustanovila regionální týmy, které měly dohlížet na efektivní provádění strategie na místní a subregionální úrovni. (Rogers, 2001, s. 6).

Vzdělávání probíhalo fyzicky či on-line a až na výjimky bylo pro všechny zájemce zdarma. Na vládním webu byly zveřejněny výukové kurzy i materiály pro lektory-dobrovolníky.

Pro zajímavost — kampaň byla celostátně propagována například následujícími videospoty: https://www.youtube.com/watch?v=bkKUTVZNvZQ&ab_channel=Automaton

V roce 2010 došlo k ukončení programu. Výsledky založené na komparaci dat z let 2001–2010 podrobně zpracovává studie Department of Business Innovations & Skills z roku 2011. Vzhledem k rozsahu jsem neměla možnost podrobnější analýzy, ale na základě dat soudím, že za dané období nedošlo v úrovni dovedností k významné změně.

Je též velmi obtížné nalézt relevantní informace k dalšímu postupu vlády. Stránky gov.uk nadále fungují jako rozcestník pro řadu vzdělávacíh kurzů různých úrovní, forem a garantů: https://www.gov.uk/government/topical-events/skills-for-life.

Zároveň existují stránky https://www.skillsforlifenetwork.com/, které mají ambici fugovat jako klíčový zpravodajský a informačním zdroj pro učitele, manažery, příznivce a studenty klíčových dovedností (vč. digitálních), zaměstnatelnosti aj.

Web Skills for Life byl založen v roce 2003 za finanční spoluúčasti Rady pro učení a dovednosti a hrál klíčovou roli při komunikaci vládní strategie Skills for Life. Od roku 2007 je tato iniciativa plně soběstačná, řízená redakčním týmem a inspirována živou komunitou specialistů na předměty, kteří se aktivně zapojují do podpory výuky a učení v sektoru dalšího vzdělávání a odborné přípravy.

Z toho soudím, že strategie celoživotního učení prokázala svou životaschopnost a transformovala se do nevládní a částečně zřejmě participativní iniciativy. Zda přinese lepší výsledky než původní strategie ukáže až další průzkum; přičemž by jistě stálo za zvážení schválit jeho jednotnou metodologii, aby přinesl relevantní a komparatibilní výsledky.

Zdroje

Automaton (2021, 2. února.) COI ‘Get Rid of Your Gremlins’ PIF Compilation. [Video]. YouTube. https://www.youtube.com/watch?v=bkKUTVZNvZQ&ab_channel=Automaton

Bathmaker, A.-M. (2007). The Impact of Skills for Life on Adult Basic Skills in England: How should we interpret trends in participation and achievement?. [Online]. International Journal of Lifelong Education. 26. 295–313. DOI: 10.1080/02601370701362283

Colahan, M. (ed.). (2016) Impact of poor basic literacy and numeracy on employers. BIS research paper, no. 266. London: Department for Business, Innovation and Skills. [Online]. https://www.gov.uk/government/publications/poor-basic-literacy-and-numeracy-effect-on-employers

Harari, Y. N. (2019). 21 lekcí pro 21. století. Voznice: Leda.

Rogers, P. (2001). Skills for Life: Statement on the National Strategy for Improving Adult Literacy and Numeracy Skills. The Agency Responds. [Online]. https://www.gov.uk/government/publications/2011-skills-for-life-survey

--

--