Smartphone jako portál do světa technologií: Pomůže opravdu překročit digitální propast?

Anežka Malčíková
EDTECH KISK
Published in
4 min readApr 26, 2023

Digitální propast, tedy rozdíl mezi lidmi s přístupem k digitálním technologiím a těmi, kteří takový přístup nemají, je celosvětovým problémem. Jedním ze základních nástrojů, který tuto digitální propast může pomoci překonat, je přístup k internetu skrze chytrý telefon. Jaká jsou však jeho úskalí?

Přístup k telefonům je pokrok, ale…

Přístup k internetu skrze smartphone představuje jeden z častých nástrojů vlád na poli digitální inkluze, zejména kvůli jeho cenové dostupnosti. Často bývá využíván a propagován jak v rozvojových zemích, tak ve vyloučených lokalitách zemí rozvinutých. Přístup k internetu skrze chytrý telefon totiž umožňuje:

  1. Komunikaci. Lidé mohou používat chytré telefony k posílání zpráv, volání a videokonferencím.
  2. Přístup k informacím. Chytré telefony umožňují lidem rychle hledat informace na internetu a získávat vzdělávací materiály.
  3. Přístup k základním službám. Jako příklad lze jmenovat bankovní účty nebo zdravotnickou péči.
  4. Tvorbu obsahu, práci s fotografiemi a videi. Lidé se na telefonu mohou věnovat tvůrčín činnostem, např. fotografování, natáčení videí atp.
  5. Plánování a organizaci.

Tento přístup však není samospasný, a to hned z několika důvodů.

Není technologie jako technologie

Používání internetu prostřednictvím počítačů umožňuje rozmanitější využití než skrze smartphony, a to jak na poli pracovních činností, tak vyhledávání informací a vytváření obsahu. Ukazuje se, že tyto typy technologií rozvíjejí odlišné digitální schopnosti. Correa et al. na příkladu Chile v rámci případové studie Digital inclusion through mobile phones?: A comparison between mobile-only and computer users in internet access, skills and use srovnali uživatele pouze telefonů a uživatele počítačů v různých dimenzích procesu digitálního začleňování: přístupu k technologiím, digitálních dovedností a různorodého využívání webu. Studie prokázala, že využívání pouze telefonů souvisí s nižší úrovní digitálních dovedností a méně různorodými typy použití webu. Jak se ukázalo, rozdíly v používání webu podle přístupového zařízení jsou rovněž částečně způsobeny tím, že lidé mají větší šanci rozvíjet dovednosti při přístupu na web prostřednictvím počítačů. Uživatelé pouze mobilních telefonů tak zůstávají nadále znevýhodněni.

Za příklad digitálních dovedností, které uživatelé mohou získat při používání počítače, ale nikoli chytrého telefonu (nebo jen v omezené míře), můžeme označit:

  • Používání programů pro tvorbu textových dokumentů, prezentací a tabulek.
  • Práci s grafickými programy pro tvorbu a úpravu obrazů.
  • Zlepšení práce s internetem, jako je hledání informací a komunikace online.
  • Programování a vývoj software.
  • Zlepšení produktivity a organizace pomocí specializovaných aplikací, jako jsou projekční nástroje a aplikace pro správu projektů
  • Zlepšení technických dovedností, jako je správa sítě, ochrana proti virům a bezpečnost na internetu.

Nezáleží jen na zařízení, ale i na jeho využívání

Vlastnictví chytrého telefonu a přístup k internetu navíc nezajišťuje schopnost uživatelů tuto technologii používat — naopak, práce s chytrým telefonem bez potřebných dovedností může být pro uživatele i nebezpečná. Neinformované využívání chytrých telefonů může vést k závislosti na internetu a sociálních sítích. Některé funkce chytrých telefonů mohou zneužívány ke kyberšikaně a obtěžování, pokud si uživatel není jistý, jak se proti těmto hrozbám bránit, hrozí mu značné riziko. Dalším problém může být ohrožení soukromí a bezpečnosti. Chytré telefony mohou obsahovat citlivé informace, jako jsou bankovní údaje, hesla a osobní informace — pokud se tyto informace dostanou do špatných rukou, mohou být použity k podvodům a krádežím identity. Navíc mohou být chytré telefony hackovány a infikovány škodlivým softwarem, což může vést k odcizení informací a poškození zařízení.

Závěrem — telefony ano, ale poučeně

Jak se ukázalo, chytré telefony skutečně představují příležitost pro přístup k internetu pro ty, kteří v něm tradičně zaostávají (Correa et al., 2020). Je však nutné mít na paměti, že získání digitálních dovedností je proces, který vyžaduje praxi a kombinaci různých nástrojů a technologií. Digitální propast představuje komplexní problém, na který dnes nahlížíme nejen z hlediska přístupu k internetu, ale také digitálních dovedností a typů jeho využívání. V rámci programů pro zpřístupnění internetu skrze smartphone je tak přinejmenším třeba dbát i na následný rozvoj dovedností s využíváním zařízení spojených.

Zdroje:

Correa, T., Pave, I., & Contreras, J. (2020). Digital inclusion through mobile phones?: A comparison between mobile-only and computer users in internet access, skills and use. Information, Communication & Society, 23(7), 1074–1091. https://doi.org/10.1080/1369118X.2018.1555270

Hruška, O. (2020). CHYTRÉ TELEFONY VE VZDĚLÁVÁNÍ (Diplomová práce). Praha.

Tsetsi, E., & Rains, S. A. (2017). Smartphone Internet access and use: Extending the digital divide and usage gap. Mobile Media & Communication, 5(7), 1–17. https://doi.org/10.1177/2050157917708329

--

--