Snoezelen: multisenzorická stimulace

Hana Plichta Malinová
EDTECH KISK
Published in
3 min readMay 31, 2021
depositphotos.com

Edukativní a terapeutická metoda Snoezelen svůj název získala ze spojení dvou nizozemských slov, a to snuffelen (čichat) a doezelen (dřímat). V anglosaském prostředí se preferuje označení Multisensory Environments (MSE). Jedná se o speciálně upravené multismyslové prostředí, které cílí zejména na osoby se specifickými potřebami (Janků, 2018).

Dětská rehabilitace, Hlučín

Počátky teorie pro koncept Snoezelen se datují do 70. let, kdy američtí psychologové Cleland a Clark vytvořili pro mentálně postižené pacienty speciálně uzpůsobenou místnost s různými typy smyslových podnětů. Tato tzv. Sensory Cafeteria reflektovala individuální potřeby a zlepšovala komunikační i sociální dovednosti klientů (Janků, 2018). Na tyto pilotní výzkumy navázali nizozemští odborníci Verheul a Hulsegge, kteří v roce 1978 vybudovali první Snoezelen ve stanu a tematiku každoročně obměňovali. V 90. letech se objevuje Snoezelen již jako samostatná nemobilní místnost.

Primárním účelem Snoezelen bylo navázat a zlepšit komunikaci mezi lidmi se specifickými potřebami a běžnou populací (Janků, 2018). Tento účel přetrvává, vyvíjí se rámcové metodologie, terapie i edukace a Snoezelen se postupně objevuje ve speciálních školách a instutucích pečující o mentálně postižené klienty, seniory nebo dlouhodobě nemocné. Použité technologie mají vést převážně ke zklidnění, relaxaci a redukovat rizikové projevy, zároveň cíleně stimulovat smysly skrze hmatové, sluchové, světelné i čichové vjemy.

Pétrarque. L´empreite sensorielle

V místnosti určené metodě Snoezelen najdeme různé typy stimulačních pomůcek. Vestibulární stimulace k uvědomění si změn polohy těla je podpořena například kuličkovým bazénem, houpacím křeslem nebo vodní postelí, vizuální stimulace pracuje se světelnými efekty a v místnosti najdeme optická vlákna, projektory, světelné válce a zrcadla. Je nutné však pracovat s přiměřenou barevnou škálou a klienta nezahltit (Jandová, 2020).

Snoezelen evokuje pohádkový prostor, kde se děti setkávají s kouzelnými možnostmi technologie. Je proto poměrně pochopitelné, že zde ochotněji komunikují a spolupracují.

Snoezelen. Multi-sensory Environments

Proto děti (a kdo by ne?), jakmile slyší, že je tu něco nového, co ještě neviděly, neslyšely, neochutnaly atd., ženou se, dychtíce to vidět, slyšet, ochutnat atd,; jestliže jim zabráníš, ubiješ je. A tak bude mít v sobě nejeden požitek ta metoda, která bude ustavičně všechno předvádět smyslům žáků. Tedy: smysly žáků musíme vždy dráždit tím, co je láká (Komenský, 2004, s. 58).

JANDOVÁ, Lenka. (2020). Snoezelen. Edukativní a terapeutické přístupy ve speciální pedagogice. Euroinstitut. In Youtube [online]. Dostupné z: https://www.youtube.com/watch?v=ZjTR4lPiFKg&ab_channel=St%C5%99edn%C3%AD%C5%A1kolaEuroinstitut

JANKŮ, Kateřina. (2018). Snoezelen v teorii, v praxi a ve výzkumu. Opava: Slezská univerzita, Fakulta veřejných politik v Opavě.

KOMENSKÝ, Jan Amos. (2004). Didaktika analytická. Brno: Tvořivá škola.

--

--