Sociální sítě současnosti

Natálie Fábry
EDTECH KISK
Published in
7 min readNov 29, 2017
Obr. 1

Sociální sítě jsou poměrně novým typem webových aplikací. Vyvinuly se v prvním desetiletí 21. století z předchůdců, kteří sloužili uživatelům Internetu před nimi. Tito předchůdci byli různí — diskusní servery, online fotogalerie, weblogy, úložiště pro soubory, servery, na kterých se daly hodnotit fotografie a řada dalších. Postupem času si tvůrci služeb uvědomili, že lidé chtějí nejen publikovat obsah, ale také komunikovat s ostatními uživateli. Chtějí být ve společnosti ostatních, chtějí poskytovat informace ostatním, chtějí sdílet a tvořit, vzájemně se hodnotit a hrát společně hry.

Postupně se začaly objevovat služby založené ne ani tak na obsahu, jako spíše na vztazích mezi uživateli. Tyto služby = sociální sítě jsou založeny na tom, že většinu obsahu tvoří uživatelé. Základem jsou vztahy mezi uživateli, jejich vzájemné komentáře, odkazy a hodnocení a provozovatelé serverů jen minimálně vstupují do jejich provozu.

Sociální sítě jsou v současnosti nejoblíbenější webovou aplikací. Sociálních sítí existuje celá řada. V následujícím textu budou představeny nejpoužívanější sociální sítě první poloviny roku 2017.

Obr. 2

Facebook

Největší sociální síť světa. Obsahuje více než 50 milionů stránek, 240 miliard fotek a je dostupný v 70 ti jazykových verzích. Sociální síť Facebook byla stvořena v roce 2004, aby pomohla studentům na univerzitě v Americe navzájem komunikovat. Facebook tvoří síť „přátel“, kteří musí požádat o přístup na vaši stránku, kde si mohou prohlédnout vaše fotky a prožít vaše zážitky. Umožňuje vytvořit firemní profil, díky kterému můžete oslovit uživatele na celém světě. Obsahuje mnoho nástrojů jako možnost tvořit skupiny, vkládat videa, fotky a vytvářet diskusní fóra.

Whatsapp

Služba pro okamžité posílání zpráv, kde si předplatitelé mohou zdarma povídat, na rozdíl od posílání drahých SMS a MMS. Také vám umožní posílat zprávy skupině kontaktů. Je dotován Facebookem. v roce 2014 měl 800 milionů aktivních uživatelů a byl kritizován za to, že je příliš přístupný hackerům, takže se rozhodl šifrovat všechny zprávy, což naopak znamenalo, že byl kritizován světovými vládami za to, že je nehackovatelný, a tudíž je bezpečný pro teroristy.

Youtube

Youtube je sociální síť umožňující sdílet videa. Na tuto sociální síť jsou vkládány nejen profesionální videa, ale také domácí videa jakéhokoli typu. Je možné založit si vlastní kanál, odebírat kanály, které se vám líbí a psát komentáře. Občas je kritizován pro svůj obsah, který může obsahovat nevhodný materiál.

Wechat

Aplikace z Číny, která je používaná jako WhatsApp. V Evropě tuto aplikaci nazýváme Wechat, ale Číňané jej nazývají WeiXin, což v překladu znamená „drobné zprávy“. Přes WeChat se mohou posílat krátké textové i zvukové zprávy. WeChat nabízí také možnosti, které WhatsApp nenabízí, například sdílení statusů, fotek, hraní her a sdílení odkazů na zdi podobné Facebookové zdi.

QQ

Tato sociální síť je vytvořena společností Tercendent a je to mezinárodní aplikace pro chat a volání. QQ je velmi oblíbené v Číně a k dostání je v mnoha dalších zemích po celém světě. QQ má jedinečnou vestavěnou překladatelskou funkci, která umožňuje mluvit s přáteli v různých jazycích. Nabízí videohovory, hlasové rozhovory a textové zprávy v rámci aplikace.

Instagram

Velmi populární síť na sdílení fotografií. Fotky je možné digitálně upravit a sdílet je s vtipným komentářem. Fotky na této stránce jsou veřejné a mohou být stahovány cizími lidmi bez obav z porušení autorských práv. Byl odkoupen Facebookem za miliardu dolarů na konci roku 2014, měl 300 milionů aktivních uživatelů měsíčně.

Qzone

QZone byla vytvořena v roce 2005 společností Tencent a je jednou z nejoblíbenějších sociálních sítí v Číně. Lidé tuto sociální síť používají pro psaní blogů, sledování videí a poslech hudby. Uživatelé si mohou zakoupit různá příslušenství z platformy. QZone také nabízí hraní her a online nakupování.

Tumblr

Tumblr je blogovací stránka, která nabádá lidi k tomu, aby používali obrázky a co možná nejméně slov. V srpnu 2015 zveřejňovali uživatelé Tumblru 75 milionů příspěvků denně a velký kus z nich tvořila pornografie.

Twitter

Twitter je sociální síť na které každý přispěvatel může psát příspěvky s limitem 140 znaků, což vede k řadě gramatických a pravopisných inovací. Dále je možné číst příspěvky kohokoli, koho „sledujeme“. Dále je možné nastavit si účet jako soukromý, ale pokud je soukromí to, po čem toužíte, měli byste být na Facebooku.

Sina weibo

Sina Weibo je taky známí jen jako Weibo. Je to platforma pro blogování používaná v Číně. Weibo je často přirovnáván k Twitteru. Má limit 140 znaků a schopnost označit věci, které se mi líbí. Dále je možné sdílet a přijímat komentáře a zprávy. S radarem Weibo mohou uživatelé najít své přátele a denní nabídky ze svého okolí.

Baidu teiba

Baidu teiba je největší čínská komunikační platforma poskytována čínským vyhledávačem společnosti Baidu. Tato síť funguje tak, že uživatelé vyhledávají nebo vytvářejí fórum zadáním klíčového slova a pokud nebyl dříve vytvořen, vytvoří se při hledání. Baidu teiba umožňuje nahrávat a stahovat soubory, používat e-mail, chaty a sdílení zpráv.

Snapchat

Aplikace, která umožňuje uživatelům posílat zprávy, obrázky nebo videa dostupná příjemcům v časovém intervalu od jedné do deseti vteřin, po kterém z vašeho zařízení zdánlivě zmizí. V roce 2014 byl užíván k posílání 1,2 miliardy snapů denně 100 miliony uživatelů měsíčně a jeho hodnota mohla dosahovat až 12 miliard dolarů.

Skype

Aplikace Skype existuje již několik let a za tuto dobu prošel velkými změnami. V současnosti existuje verze Skype 8.0, která je ta největší. Aplikace se mění v sociální síť pro mladé, podobně jako Snapchat. Skype je rozdělen na tři části. První se nazývá „Nejzajímavější“, druhá část je na chaty a třetí se nazývá „Zaznamenat“. Do první části se ukládají fotky přátel, podobně jako přehled dne ze Snapchatu a Instagramu. V druhé části se nachází chaty, kde je přidána funkce „Najít“. Díky ní se dá rychle sdílet obsah chatu. Poslední funkce „Zaznamenat“ je aplikace pro fotografování.

Viber

Viber je oblíbený po celém světě, jelikož nabízí bezplatnou komunikaci s ostatními uživateli. Má velice vysokou kvalitu zvuku a jediným přihlašovacím údajem je telefonní číslo. Uživatelé Viberu mají možnost zdarma volat, psát textové zprávy a zasílat fotky a videa po celém světě.

Line

Line je jednou z nejpopulárnějších sociálních sítí v Japonsku. Nabízí bezplatné volání a posílání zpráv kdekoli na světě a umožňuje sdílet fotky, videa, hlasové zprávy a informace o poloze se svými blízkými. Line je taky známí pro velké množství samolepek celebrit. Line má přísná pravidla inzerce, ale uživatelé mohou sledovat účty svých oblíbených osobností a značek, aby získali zprávy a slevy na produkty. K dispozici je také prodejna line line pro nakupování online.

Pinterest

Podobný jako Tumblr, ale své obrázky přidáváte na nástěnku v libovolné z několika kategorií, takže všechny „můj pejsek“ fotky jsou na jednom místě a ostatní se na ně nemusí dívat, když nechtějí. Můžete sledovat nástěnky, vytvářet nové a přidávat obrázky na cizí nástěnky.

YY

YY je hlavní čínská video sociální síť. Obsahuje virtuální měnu, kterou si uživatelé vydělávají prostřednictvím aktivit, jako je karaoke nebo vytváření výukových videí a které se později převedou na skutečné peníze.

Linkedln

Online verze profesního adresáře. Používaný profesionály ke spojení s kontakty a sdílení životopisů. Vydělává peníze placenými náborovými nástroji, takže zaměstnavatelé mohou oslovit toho správného kandidáta a agentury mohou oslovovat lidi, kteří už zapomněli, že se zaregistrovali. Tato sociální síť stála zhruba 40 milionů dolarů a je brána velice seriózně.

Telegram

Telegram je největší komunikační služby, kterou neprovozuje žádná velká internetová společnost a je provozována v podstatě neziskově. Telegram uskutečňuje posílání šifrovaných zpráv. Pokud chcete přenášet opravdu citlivou informaci, musíte otevřít Secret Chat. Ten je možné spustit jen mezi dvěma konkrétními zařízeními.

Závěr:

Sociální sítě ovlivňují náš život a ostatně i klasická média čím dál tím více. Zkusme si zavěštit a tipovat, jak budou vypadat za několik let. Co bude s YouTube, Twitterem a Facebookem? Význam sociálních sítí bude stoupat, to je více než jasné.[1]

Zdroje

Tištěné zdroje

BEDNÁŘ, Vojtěch. Marketing na sociálních sítích: prosaďte se na Facebooku a Twitteru. Brno: Computer Press, 2011. ISBN 978–80–251–3320–0.

BONIFACE, Susie. Jak blafovat o sociálních médiích. Praha: Dobrovský, 2016. Knihy Omega. ISBN 978–80–7390–404–3.

Elektronické zdroje

Most famous social network sites worldwide as of September 2017, ranked by number of active users (in millions). Statista [online]. [cit. 2017–11–26]. Dostupné z: https://www.statista.com/statistics/272014/global-social-networks-ranked-by-number-of-users/

NOVOTNÝ, Michal. Sociální sítě 2017: Kdo zastaví Instant Messaging? Markomu [online]. 16. červenec 2017 [cit. 2017–11–26]. Dostupné z: https://www.markomu.cz/socialni-site-2017/

Přehled sociálních sítí podle zemí. Dvoran [online]. Copyright © 2016 [cit. 2017–11–26]. Dostupné z: https://www.dvoran.com/socialni-site/marketing/prehled

COPP, Emily. 13 Social Networks That are a Big Deal in Non-English Speaking Regions. Hootsuite [online]. 21. prosinec 2016 [cit. 2017–11–26]. Dostupné z: https://blog.hootsuite.com/social-networks-popular-in-non-english-speaking-regions/

TRLICA, David. Skype prošel největší změnou v historii. Je z něj sociální síť pro mladé. Svět androida [online]. 9. červen 2017 [cit. 2017–11–26]. Dostupné z: https://www.svetandroida.cz/skype-socialni-sit-201706/

KRČMÁŘ, Michal. Sociální sítě — Social Media. Krcmic [online]. 9. červen 2017 [cit. 2017–11–26]. Dostupné z: http://www.krcmic.cz/socialni-site-social-media/

DOSTÁL, Jaroslav. WeChat, Weibo, RenRen a další čínské sociální sítě. Markething [online]. 16. dubna 2014 [cit.2017–11–26]. ISSN 1805–4991. Dostupné z: www.markething.cz/facebook-v-cine-ne-renren

[1] HANDL, Jan. Budoucnost sociálních sítí­. Focus [online]. [cit. 2017–11–26]. Dostupné z: http://www.m-journal.cz/cs/internet/socialni-site/budoucnost-socialnich-siti__s416x5330.html

Obrázky:

Obr. 1

Obrázek převzatý z webové stránky:

Německo je na sociální sítě příliš staré. Reflex [online]. 3. února 2016 [cit. 2017–11–26]. Dostupné z: http://www.reflex.cz/clanek/zpravy/69021/nemecko-je-na-socialni-site-prilis-stare.html

Obr. 2

Obrázek převzatý z webové stránky:

Most famous social network sites worldwide as of September 2017, ranked by number of active users (in millions). Statista [online]. [cit. 2017–11–26]. Dostupné z: https://www.statista.com/statistics/272014/global-social-networks-ranked-by-number-of-users/

--

--