Sociální sítě pro akademiky

Anna Puchovská
EDTECH KISK
Published in
3 min readMar 21, 2019
Zdroj: Pexels

Ztráta času, nebo unikátní prostor pro sdílení vědeckých poznatků?

O sociálních sítích se často mluví jako o něčem, co je určeno pro zábavu či leňošení. Říkáme, že si krátíme čas scrollováním, abychom zahnali nudu, máme stěnu plnou humorních memeček a díváme se na vtipná videa. Můžeme však využít sociální sítě třeba pro účely vzdělávání, či vědy? Příklady z praxe ukazují, že jednoznačně ano.

Facebook pro vědce? Proč ne!

K nejrozšířenějším sociálním sítím, které jsou vytvořeny na míru pro vědce a výzkumníky, patří ResearchGate a Academia.edu. Nástroje pro správu citací Zotero a Mendeley nebo vyhledávač Google Scholar mají také některé funkcionality sociálních sítí (např. sdílení knihoven), ty však slouží spíše jako doplněk k hlavní funkci těchto nástrojů [1].

Zdroj: Wikipedie
Zdroj: Wikipedie

ReserchGate a Academia.edu jsou si v lecčem podobné. Obě umožňují uživatelům bezplatně se registrovat a založit si svůj profil, podobně jako na Facebooku. Údaje v profilu však sledují jiné, ve světě vědy relevantní informace, jako např. na jaké instituci daný vědec působí, co patří do jeho oblasti zájmu, nebo jaké jsou jeho dovědnosti a znalosti.

Těžiště sociální aktivity pak spočívá ve sdílení vědeckých poznatků a zkušeností vědců skrze publikace a komunikaci. Uživatelé publikují své monografie, články a studie, tvoří výzkumné skupiny nebo se přidávají k již existujícím skupinám, posílají si soukromé zprávy či diskutují své dotazy v sekci Otázky.

Obdobně jako na Instagramu či Twitteru můžete někoho sledovat, váš newsfeed se přizpůsobuje vašim preferencím a nevyhnete se ani všudepřítomným upozorněním na novou aktivitu ve vaší sociální bublině. Pokud máte zrovna štěstí, můžete si díky ResearchGate a Academia.edu najít také práci či grant.

Zdroj: ResearchGate

Jaké je to v pavučině vědců?

Nespornou výhodou sociálních sítí pro akademiky (v odborné literatuře i Scientific Social Networks, Social Research Network Sites, nebo skráceně SRNS [2]) je možnost být na pulzu dnešní vědy. Přečíst si ráno ke kafíčku, co nového napsal guru vašeho oboru, nebo zapojit se do debaty s kolegy z opačné půlky světa je něco, co může být pro vědce velice inspirativní a stimulující.

Nové poznatky, přátelství a spolupráce jsou sdíleny a komunikovány v prostředí, které je na pomezí formálního a neformálního. Na své si přijdou osamělí vlci, kteří ve svém okolí postrádají podobně zaměřené výzkumníky, studenti, kteří se snaží teprve zorientovat, i ostřílení matadoři, kteří rádí sdílí své zkušenosti dále. Naopak málo se uplatní ti, kteří si úzkostlivě stráží svou práci a jsou skeptičtí ke konceptu otevřené vědy a otevřeného přístupu k datům.

V neposlední řadě zapojení v rámci SRNS může posloužit jako zajímavý nástroj k brandingu jednotlivce, instituce či oboru.

Jsme dostatečně otevření?

Na závěr malé zamyšlení: „Proč výzkum a psaní, pokud lidé nemohou najít naši práci a využít ji?“ [3] ptá se profesor amerických studií Christopher Phelps ve svém eseji v The Chronicle of Higher Education. Právě díky analytickým nástrojům, které poskytuje svým uživatelům Academia.edu si povšiml různých cest, kterými se lidé dostávají k jeho článkům. Mohou se k jeho práci dostat i náhodní „kolemjdoucí“ laici? Mají podobné otevřené platformy potenciál učinit kvalitní vědecké poznání dostupnějším pro širokou veřejnost? V době, kdy se stále více mluví o konceptu otevřené vědy podobné otázky zcela určitě nabývají na relevanci.

[1] OVADIA, Steven. ResearchGate and Academia.edu: Academic Social Networks. In: Behavioral & Social Sciences Librarian [online]. 2014, 33(3), s. 165 [cit. 2019–03–21]. DOI: 10.1080/01639269.2014.934093

[2] TRTÍKOVÁ, Ilona. Sociální sítě na podporu vědecké komunikace a otevřeného sdílení informací. In: ITlib. Informačné technológie a knižnice[online]. Bratislava: Centrum vedecko-technických informácií SR, 2014 [cit. 2019–03–21]. ISSN 1336–0779. Dostupné z: http://itlib.cvtisr.sk/archiv/2014/1/socialni-site-na-podporu-vedecke-komunikace-a-otevreneho-sdileni-informaci.html?page_id=2625

[3] PHELPS, Christopher. ‘Someone searched for you’: Academia.edu and me. In: The Chronicle of Higher Education [online]. 2013, 59(28)[cit. 2019–03–21]. Dostupné z: https://www.chronicle.com/article/Someone-Searched-for-You-/137955

--

--