Soft skills ako zručnosti 21. storočia

Gabriela Godiskova
EDTECH KISK
Published in
3 min readApr 21, 2022

V súčasnosti sa v rozličných profesijných sférach rozoberá potreba rozvoja mäkkých zručností bežných zamestnancov i vedúcich pracovníkov. Takýto súborný názov však nenapovedá, čo by sa pod ním mohlo skrývať. Zručnosti umožňujúce človeku vykonávať určitú činosť sa z istého pohľadu dajú rozdeliť na dve kategórie, a to tvrdé (angl. hard skills) a mäkké (angl. soft skills) zručnosti (Hendarman & Cantner, 2018).

Narozdiel od tvrdých zručností, ktoré sa dajú ľahko zmerať či dokázať skrze preukazy alebo certifikáty, sa mäkké zručnosti takto exaktne určiť nedajú, keďže sú charakteristické svojou interpersonálnou, sociálnou či emočnou povahou (De Freitas & Almendra, 2021).

istockphoto.com

Kategorizácia mäkkých zručností

Autori dokumentu, ktorý vznikol v rámci projektu Modernising Higher Education through Soft Skills, predstavujú rozdelenie mäkkých zručností do troch kategórií:

Personálne zručnosti

Do tejto skupiny boli zaradené zručnosti situované na človeka ako individuálnu bytosť. Patria medzi ne napríklad učebné schopnosti, zvládanie stresu, schopnosť zachovania profesnej etiky či kreativita a inovatívnosť.

Sociálne zručnosti

V kategórii orientovanej na osobu ako súčasť spoločnosti sa vyskytovali zručnosti ako tímová práca, komunikačné schopnosti, vodcovstvo (angl. leadership), vyjednávacie zručnosti apod.

Zručnosti závislé od obsahu / metodologické zručnosti

Zručnosti typické pre túto skupinu slúžia ako efektívny prostriedok pri dosahovaní potrebného cieľa nielen v profesijnej činnosti. Vyskytovali sa medzi nimi napríklad analytické myslenie, rozhodovanie, zručnosti v oblasti informačného manažmentu, schopnosť prispôsobovania sa zmenám a iné.

Photo by Clem Onojeghuo on Unsplash

Situácia na pracovnom trhu

Neustále meniaci sa pracovný trh prináša so sebou rôzne premeny požiadaviek, ktoré sú kladené nielen na zamestnaneckých adeptov počas prijímacích pohovorov, ale aj na stávajúcich pracovníkov. Svetové ekonomické fórum vo svojom reporte z roku 2020 opisuje ako sa budú meniť nároky na zručnosti pracovníkov. Z nižšie uvedenej infografiky 10 najžiadanejších zručností s výhľadom na rok 2025 je pozorovateľné, že až 8 z nich patrí medzi mäkké zručnosti, ktoré boli takisto spomenuté v kategóriách vyššie. Nevyhnutnosť stáleho rozvoja zručností tohto druhu je teda naozaj zrejmá.

Najžiadanejšie zručnosti na pracovné pozície s výhľadom na rok 2025

Mäkké zručnosti vs. osobnostné črty

Mohlo by sa zdať, že mäkké zručnosti sú akousi prirodzenou súčasťou osobnostných vlastností človeka a ich rozvoj nie je možný. Zručnosť však nie je vlastnosť, a preto platí, že mäkkým zručnostiam sa človek dynamicky učí, či už vedome alebo nevedome. Na ich rozvoj existuje množstvo kurzov orientovaných buď na jednotlivé alebo viaceré mäkké zručnosti. Osobnostné črty sú do značnej miery ovplyvnené geneticky, a preto je náročné, avšak nie nemožné, meniť ich povahu. Napriek tomu sa dá s danými vlastnosťami operovať ako s nápomocnými nástrojmi pri nadobúdaní mäkkých zručností a pri zefektívňovaní pracovného výkonu daného jedinca (Fang et al., 2015). Osobnostné črty a mäkké vlastnosti sa teda dajú považovať za symbiotickú dvojicu, ktorej rovnováhu si každý človek musí nájsť individuálne.

Photo by Brett Jordan on Unsplash

Zdroje

Fang, R., Landis, B., Zhang, Z., Anderson, M. H., Shaw, J. D., & Kilduff, M. (2015). Integrating Personality and Social Networks: A Meta-Analysis of Personality, Network Position, and Work Outcomes in Organizations [Online]. Organization Science, 26(4), 1243–1260. https://doi.org/10.1287/orsc.2015.0972

De Freitas, A. P. N., & Almendra, R. A. (2021). SOFT SKILLS IN DESIGN EDUCATION, IDENTIFICATION, CLASSIFICATION AND RELATIONS: PROPOSAL OF A CONCEPT MAP [Online]. Ds 110: Proceedings Of The 23Rd International Conference On Engineering And Product Design Education (Epde 2021), 26(3), -. https://doi.org/10.35199/EPDE.2021.11

Haselberger, D., Oberhuemer, P., Perez, E., Cinque, M., & Capasso, F. (2012). Mediating Soft Skills at Higher Education Institutions: Guidelines for the design of learning situations supporting soft skills achievement [Online]. In Education and Culture DG Lifelong Learning Programme, European Union. Retrieved from https://gea-college.si/wp-content/uploads/2015/12/MODES_handbook_en.pdf

Hendarman, A. F., & Cantner, U. (2018). Soft skills, hard skills, and individual innovativeness [Online]. Eurasian Business Review, 8(2), 139–169. https://doi.org/10.1007/s40821-017-0076-6

--

--