Současné projekty občanské vědy v Česku
Občanská věda je označení pro takové vědecké projekty, pro které provádějí pozorování samotní lidé — občané a podílejí se tak na tvorbě obsáhlých, unikátních datasetů. Občané se na projektech občanské vědy podílejí dobrovolně, pomáhají vědcům pokrýt co největší území a často se může stát, že upozorní na jevy, které by jinak mohly vědcům uniknout. Jednou z velkých výhod občanské vědy je otevřenost dat a přístup široké veřejnosti k výsledkům vědeckého bádání a statistikám.
Projekty Akademie věd ČR
Akademie věd ČR (AK ČR) poskytuje infrastrukturu pro sběr dat určený českým vědcům. V součanosti AK ČR zaštiťuje několik projektů, včetně monitoringu a předpovědí půdního sucha v rámci projektu Intersucho, pozorování a monitorování informací o kvetení a růstu rostin do projektu Fenofáze, projekty týkající se zemědělské produkce (Výnosy plodin) a rizik (Agrorisk), ale také je možné přispívat svými nálezy do Archeologické mapy České republiky. Kromě samotného přispívání do databází a map je možné sdílet data pomocí aplikací na mobilních zařízení, k účelu měření síly zemětřesení byla vyvinuta aplikace SeisLok, k monitoringu sesuvů půdy slouží zase aplikace Landslide Tracker.
Pozorování a sčítání ptáků
Česká společnost ornitologická (ČSO) umožňuje amatérským ornitologům zapojení se do výzkumů souvisejících s pozorováním ptáků — od počítání ptáků na krmítkách během zimy přes přispívání do faunistické databáze, pořizování fotografií ptáků, po registrování hnízdění ptáků.
Databáze dalších projektů občanské vědy
Databáze projektů občasnké vědy je také možné najít na portálu Citizen Science, kde je možné připojit se ke sledování netopýrů, hmyzu, ptáků nebo biodiverzity lesů. Zajímavým prjektem, který je v současnoti pouze prototyp, je Informační systém pro správu záznamů z fotopastí, ale také třeba projekt eStudánky, kde mohou dobrovolníci přispívat do Národního registru pramenů a studánek.
Seznam odkazů na projekty občanské vědy:
- AK ČR — https://www.avcr.cz/cs/pro-verejnost/obcanska-veda/
- Citizen Science — https://db.citizenscience.cz
- Česká společnost ornitologická — https://www.birdlife.cz/zapojte-se/obcanska-veda/
Tento článek byl vypracován jako příprava (4/5) k předmětu ISKM06 Učící se společnost, přednáška 5. ([31. 3.] Otevřené vzdělávání a otevřená věda, MOOC, SOOC, občanská věda, Wikipedie, wiki přístup, wiki komunity, nelineární učení).