Spolky pro učitele a nové technologie ve vzdělávání to je nová realita

Áňa Dvořáková
EDTECH KISK
Published in
3 min readMay 22, 2022

Poslední roky transformovaly naše školství a opět jej posunuly na nový level. Díky pandemii se objevily nové modely vzdělávání a možnosti dalšího využití moderních technologií ve výuce. Se změnou ve vzdělání je spojeno i vzdělávání učitelů, aby se změně dokázali přizpůsobit a aby se i oni stali součástí přechodu systému.

Nová generace učitelů se snaží zapojit do stávajícího dění v prostředí vzdělávání. V jednotě je síla, a tak vznikly profesní organizace, které pomáhají rozvíjet nápady a podporovat změny, jež mají smysl. Do těchto organizací patří Otevřeno a Učitelská platforma, které spolu navzájem spolupracují.

Otevřeno je hnutí studentů a učitelů na pedagogických fakultách. Jejich cílem je vychovávat učitele, kteří dokáží dítě připravit na život v 21. století. Snaží se toho docílit především formou vzdělávaní na fakultách, debatami a shlukováním aktivních vzdělavatelů s vizí. Jejich příběh se začal odvíjet již v roce 2015 právě na pedagogické fakultě MUNI. Postupně přerostli v celostátní hnutí, které komunikovali s premiérem a zasadili se o první změny na fakultách. Momentálně mají více než 200 členů a pobočku v Brně, Praze, Olomouci a v dalších městech.[1]

Učitelská platforma je profesní organizace pro učitele od Mateřských škol až pro Vyšší odborné školy. Jejich cílem je sdružovat učitele, kteří se snaží hájit své zájmy při jednání s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy a s dalšími úřady, které mají moc ovlivnit práci učitelů. Snaží se poskytovat zpětnou vazbu přímo z praxe, a to na návrhy, které přijdou od ministerstva. Jejich cílem pro rok 2021–2022 je dosáhnout změny ve způsobu přijímacích zkoušek na střední školy, upozornit a následně vymyslet řešení akutního nedostatku pedagogů a ukotvit standart učitelské profese.[2]

Technologie je součástí našich životů již několik let. Rychle se vyvíjí a je nutné hledat nové cesty, jak s danou technologií naložit. Právě využití multimediálních pomůcek v hodině může být novou cestou, jak žáky nejen naučit probíranou látku, ale i jim přidat zkušenost s prací s novou technologií.

Virtuální realita by se dala využít například v přírodních vědách nebo astrologii (aplikace Skyview)

Augumentová realita dokáže ozvláštnit ozvláštnit hodiny prací s virtuální věcí aplikovanou přímo do prostoru učebny. S AR pracují například architekti při navrhování prostoru. Stačí jim nastavit fotoaparát na určené místo a v tabletu nebo mobilu do něho můžou přidat interaktivní nábytek a doplňky.

Extended (rozšířená) realita umožňuje virtuální navštívení vybraných míst na celém světě, jedná se i např. o galerie. Jako užitečný nástroj může sloužit Google expeditions.

QR kódy mohou posloužit jako rychlý zdroj informací. Žákům a studentům bude tak stačit načíst kód a budou mít potřebné informace ihned v mobilním zařízení.
[3]

Obrázek 2

[1] OTEVŘENO. O nás. [online]. [cit. 18.5. 2022]. Dostupné z: <https://otevreno.org/o-nas/>

[2] UČITELSKÁ PLATFORMA. O nás. [online]. [cit.18.5. 2022]. Dostupné z: <https://www.ucitelskaplatforma.cz/o-nas/>

[3] MURPHY, Ashley. What is the Future of Education in 2022? [online]. 2022. [cit. 18.5. 2022]. Dostupné z: <https://www.masterstudies.com/article/what-is-the-future-of-education-in-2022/>

Obrázek 1: VIAR. Dostupné z: <https://www.viar360.com/education-schools-using-virtual-reality/>

Obrázek 2: APPLE. Dostupné z: <https://www.apple.com/cz/augmented-reality/>

--

--