Spolu v lavici — přínosy a výzvy inkluze autistů

Kamila Wicherková
EDTECH KISK
Published in
4 min readJun 13, 2024
Photo by Kenny Eliason on Unsplash

Definice pojmů

Autismus

Když se řekne autismus, většina lidí si představí Sheldona Coopera z Teorie velkého třesku nebo Shauna Murphyho z Dobrého doktora. Ve skutečnosti je to však pouze jen malá a velmi stereotypní ukázka toto, jak se může autismus projevovat. Na první pohled by vás asi nenapadlo třeba Hermionu Granger (série Harry Potter), Beth Harmon (seriál Queens Gambit) nebo Robin (seriál Stranger Things) považovat za autisty, a přesto jsou. Jak se tedy autismus reálně projevuje?

Autismus se projevuje především ve dvou oblastech — sociální komunikaci a interakci a ve vzorcích chování, zájmech a činností.

Pro autistu je komunikace s neurotypickou osobou, tedy osobou neautistickou, mnohovrstevnatě náročná. Autisté mívají problémy rozpoznat to, co není přímo řečeno. Musejí vynakládat nemalé úsilí k udržení očního kontaktu (který jim bývá nepříjemný), rozeznání sarkasmu a ironie (přestože sami dokážou být sarkastičtí a ironičtí) a mají tendenci k černobílému myšlení, čímž se mohou zdát tvrdohlaví.

Autisté mají rádi rutinu. Poskytuje jim řád a klid ve světě pro ně nepředvídatelném a chaotickém. Neradi svou zavedenou rutinu mění. Tzv. “stimming” neboli sebestimulační chování, je forma regulace a ventilace emocí u autistů. Projevuje se opakováním pohybů, zvuků nebo věcí. U autistů se nezřídka projevují tzv. speciální zájmy. To bývají témata, o kterých mívá autista hluboké znalosti a naplňuje ho interakce s ním.

Autisti ve škole

Jak bylo zmíněno výše, autismus se projevuje v odlišném způsobu komunikace a sociální interakce. To má vliv na schopnost autisty zařadit se do většinově neurotypického třídního kolektivu.

Nezřídka se stává, že se autisté stávají terčem šikany svých spolužáků. Během školních let se s ní setká v různé podobě a míře asi 94 % autistů.

Inkluze

Inkluze ve vzdělávání je proces, kdy “se neoddělují děti se speciálními vzdělávacími potřebami od dětí bez nich. V jedné třídě se tak spolu vzdělávají děti zdravotně postižené, nadané, děti cizinců, děti jiného etnika i většinové společnosti. Pedagog se všem dětem věnuje rovnocenně, nikomu více ani méně.” V praxi to tedy vypadá tak, že v jedné třídě na běžné škole najdeme např. Roma, Ukrajince, vozíčkáře nebo právě autistu.

Inkluzivní přístup k osobám s viditelnými i neviditelnými znevýhodněními má dvojí pozitivní efekt — pokud se většinová společnost bude s těmito lidmi setkávat na běžné denní bázi, nebudou je vnímat jako odlišné a lidé se znevýhodněním se nebudou cítit vyloučeni.

Inkluzivní vzdělávání autistů z pohledu autistů

Existuje mnoho podkladů pro to, jak pracovat s autisty během školní výuky. Každý autista je ovšem jiný a jeho autismus se projevuje jinak, proto není jednoduché (a možná ani možné) najít jednotný univerzální recept, který by byl vhodný pro všechny. A bohužel častokrát ani samotní autisté nedostávají možnost se vyjádřit k tomu, co by konkrétně jejich osobě vyhovovalo.

Jak si tedy inkluzi představují samotní autisti? — dva příklady

Matyáš na svém webu Na spektru v článku Úpravy vzdělávacích podmínek vyjmenovává mnoho způsobů, jak autistům usnadnit průchod vzdělávacím systémem. Jedná se např. pozici lavice ve třídě, možnost výběru způsobu tvorby zápisu, akomodace při vyplňování úkolů a testů a další. Důležité je zmínit, že toto vše by nemělo zvýhodňovat, ale pouze kompenzovat konkrétní žákovy nedostatky.

Natálie se v článku České školství: inkluze, integrace, vzdělávací programy na svém blogu zrzi.cz se oproti Matyášovi zaměřuje na přístup učitelů a výuku obecně. Z jejího článku bych vypíchla toto:

“Učitel má být ten, kdo

  • tvoří rovné příležitosti
  • stará se o to, aby nikdo nebyl vynecháván z kolektivu
  • stará se o to, aby byl každý rozvíjen, zdokonalován v tom, co mu jde, a vylepšován v tom, co mu nejde
  • se dokáže zasmát vtipu a nedrží si od dětí zbytečný odstup
  • je ochoten dítěti naslouchat a uznat svou případnou chybu
  • je vyrovnaný
  • je otevřený novým postupům
  • stále přemýšlí nad svou prací a jak ji zefektivní
  • má nejen odborné znalosti, ale i dobrou schopnost tyto znalosti předat dál a prakticky ukázat, v čem nám mohou být v životě užitečné
  • chce každého žáka lépe poznat a snaží se mu poskytnout individuální přístup”

Závěr

Inkluzivní vzdělávání znamená vzdělání pro všechny. Nemusí se týkat pouze autistů a osob se znevýhodněnými. Vyhovuje ti víc psát si poznámky do digitálního zařízení? Piš si je tedy tak, jak to TOBĚ nejvíc vyhovuje. Nepochopil si zadání nebo potřebuješ více času? NEBOJ se ozvat. Co tím chci vyjádřit je to, že inkluze je primárně o KOMUNIKACI a vnímání jedince jak individualitu s individuálními potřebami. Takto vnímám inkluzi já.

Zdroje:

American psychiatric association. (2022). DSM-5 -TR — Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders

Bercovici, D. (2023, 1st June). Autism & Bullying in school. Embrace autism. https://embrace-autism.com/autism-and-bullying-in-school/#Prevalence_of_Bullying_in_Autism

inkluzevpraxi.cz. (nd.). Co je inkluze ve škole? http://www.inkluzevpraxi.cz/apivb/co-je-inkluze

Netolická D. (2011, 28. června). Inkluze v kostce — aneb co bychom měli vědět. Spomocník. https://spomocnik.rvp.cz/clanek/12703/INKLUZE-V-KOSTCE---ANEB-CO-BYCHOM-MELI-VEDET.html?nahled=

Pilz, M. (2023, 26. května). Úpravy vzdělávacích podmínek. Na spektru. https://na-spektru.matyasp.eu/index.php/2023/05/26/12-p4-upravy-vzdelavacich-podminek/

Finceová, N. (2016, 9. června). České školství: inkluze, integrace, vzdělávací programy. zrzi.cz — O autismu u dívek a žen. https://zrzi.cz/autismus-a-dospivani/ceske-skolstvi-inkluze-integrace/

--

--