Spomínate si na projekt WikiKnihovna?

Jana Baluchová
EDTECH KISK
Published in
2 min readApr 1, 2020
Zdoj: Pixabay.com

WikiKnihovna je projekt ktorý vznikol v spolupráci Katedry informačných štúdií a knihovníctva v Brne (KISK), Ústavu informačných štúdií a knihovníctva v Prahe (ÚISK) a Ústavu bohemistiky a knihovníctva v Opave (ÚBK). Cieľom projektu je vytvárať a zdieľať študijné materiály z oblastí informačných štúdií a knihovníctva. Tieto materiály sú tvorené samotnými študentmi a kvalita príspevkov je kontrolovaná vyučujúcimi.

Okrem špecializovaného obsahu sa WikiKnihovna od klasickej Wikipédie líši aj tým že umožňuje vlastný výskum, má oveľa menej pravidiel a vďaka menšiemu počtu editorov je ju možné ľahšie inovovať a skúšať nové aplikácie alebo postupy. Okrem toho má každá z vyššie uvedených organizácií vlastné menné priestory.

V priestoroch KISKu môžete nájsť veľa zaujímavých materiálov k rôznym predmetom. Mnoho z publikovaných materiálov žiaľ už dlhšiu dobu nebolo aktualizovaných. Asi najviac udržiavanou kategóriou WikiKnihovny je Kategorie: Významné osobnosti informačních studií a knihovnictví. Tí, ktorí študovali KISK už na bakalárskom stupni si možno spomenú na to, že do tejto kategórie taktiež prispievali svojou prácou. Ako názov napovedá jedná sa o medailóny významných osobností, ktorí svojim dielom prispeli k rozvoju nášho odboru.

Podobné projekty

Wikisofia je wiki platforma, ktorá sprístupňuje študijné materiály z oblasti humanitných vied. Medzi najaktívnejších prispievateľov patrí oblasť psychológie, sociológie a informačných štúdií a knihovníctva. Portál sa taktiež snaží o záruku odbornosti, preto majú prednosť pri vytváraní článkov členovia akademickej obce. Vytvoriť článok však môže skutočne každý.

Jednou z možností využitia platformy je kvalitné spracovávanie skúškových či štátnicových otázok. „Články sú vypracovávané študentmi pre študentov s použitím odborných zdrojov.“[1] Takto spracované články sú navyše kontrolované a schvaľované vyučujúcimi daných predmetov. Zdieľanie na Wikisofii tiež umožňuje distribuovať prácu medzi viacero autorov a príspevok je možné kedykoľvek aktualizovať na základe nových informácií.

Podobným a o niečo starším projektom sú WikiSkripta. Táto wiki platforma je určená primárne na zdieľanie materiálov pre študentov a vyučujúcich z oblasti medicíny. Za kvalitu článkov na WikiSkriptách zodpovedá redakcia. „Hlavným prínosom WikiSkript je zjednodušenie tvorby učebných materiálov, ľahká aktualizácia a inšpirujúca spolupráca s podobne zameranými ľuďmi.“[2] Hlavný rozdiel tejto platformy a Wikipédie spočíva v jej účele. Zatiaľ čo Wikipédia buduje kolekciu encyklopedických hesiel, príspevky na WikiSkriptách sa podobajú skôr kapitolám z učebnice.

Wiki prostredie je vďaka svojím vlastnostiam a princípom otvorenosti skvelým miestom pre zdieľanie výučbových materiálov. Úspech takejto platformy ale vždy závisí na aktivite komunity, ktorá ju buduje, aktualizuje a dopĺňa.

[1] Co je Wikisofia? In: Wikisofia.cz [online]. © 2013 [cit.1.4.2020]. Dostupné z: https://wikisofia.cz/wiki/Wikisofia:Co_je_Wikisofia%3F

[2] Co jsou WikiSkripta. In: WikiSkripta.eu [online]. 9.4.2019 [cit. 1.4.2020]. Dostupné z: https://www.wikiskripta.eu/w/WikiSkripta:WikiSkripta

--

--

Jana Baluchová
EDTECH KISK

Študent Informačných štúdií a knihovníctva.