Stack Exchange: otevřené sdílení znalostí

Markéta Kučerová
EDTECH KISK
Published in
2 min readApr 22, 2021

Zatímco na mnohých humanitních oborech jsou důležitým zdrojem učení Wikipedie a příbuzné služby, studenti informatiky a programování vědomosti ke studiu častěji čerpají z internetových fór a Stack Exchange služeb. Historicky první a nejznámější z rodiny Stack Exchange byla Stack Overflow, na níž si začínající i pokročilí programátoři vzájemně radí a vyměňují zkušenosti s řešením problémů. Díky úspěchu Stack Overflow se platformy typu Stack Exchange rozšířily i do dalších oblastí, jako je matematika, anglický jazyk nebo fotografování.

Stack Exchange umožňuje svým uživatelům pokládat otázky, odpovídat na dotazy ostatních a hlasovat pro zajímavé otázky nebo užitečné odpovědi. Když se například začínající programátor snaží naprogramovat jednoduché piškvorky a v nějakém kroku se zasekne, neví si rady s algoritmem, nerozumí chybové hlášce kompilátoru, nebo nemůže najít skrytou chybu ve svém kódu, může svůj problém nejdříve zkusit vyhledat mezi dříve položenými otázkami. Protože začátečníci často bojují s podobnými problémy, je velmi vysoká šance, že na Stack Overflow podobný problém najde a k němu najde i několik řešení-odpovědí. Z dostupných odpovědí si následně projde ty s nejvíce hlasy a zkusí podle nich vyřešit svůj problém. V případě, že mu nalezené výsledky nepomůžou, může položit svoji vlastní otázku.

Veškerý obsah, který uživatelé Stack Exchange služeb přidávají, je licencovaný jako Creative Commons Attribute-ShareAlike, uživatelé jej tedy mohou použít, změnit a dále sdílet.

Kromě Stack Overflow, která je především doménou programátorů, existují i další odnože Stack Exchange. Pro studenty technických oborů je užitečná například Mathematics Stack Exchange, pro netechnické obory třeba English Stack Exchange, které fungují na stejném principu kladení otázek a hlasování o odpovědích a jsou užitečné zejména při řešení palčivých otázek v daném oboru. Tyto odnože ale nejsou tak populární jako původní Stack Overflow — konkurují jim jiná oborová fóra.

Kromě oborových fór lidé hledají odpovědi na své otázky i na obecných platformách “question-and-answer” jako jsou například Quora nebo Reddit. Zatímco první zmíněná platforma funguje na podobném principu jako Stack Exchange, další slouží spíše pro sdílení obsahu a vytváření komunit; v obou případech platformy podporují sdílení znalostí a otevřené učení. V případě platformy obecných platforem není téma obsahu nijak omezeno: lze zde najít otázky povahy vědecké stejně jako populární.

Internetová fóra pro sdílení znalostí i Stack Exchange služby pomáhají budovat učící se komunity. Podporují spolupráci, oceňují užitečné otázky i odpovědi, slouží jako otevřené zdroje a stále se rozvíjejí.

--

--