Alica Jašková
EDTECH KISK
Published in
2 min readMay 14, 2020

--

Zdroj: https://thinkingfit.co.za/more-small-tips-to-keep-your-brain-fit/

Stratégia myslenia nahlas

Myslenie nahlas predstavuje vzdelávaciu stratégiu, pri ktorej sa od študentov žiada, aby svoje myšlienkové procesy pri vzdelávacích aktivitách (napr. čítanie, rátanie príkladov alebo riešenie úloh) vyslovili nahlas. Táto vzdelávacia technika však začína zo strany učiteľov. Tým, že premýšľajú nahlas približujú žiakom to, ako rozmýšľajú oni sami nad učivom a poskytujú im tak referenčný model, podľa ktorého sa môžu študenti naučiť rozmýšľať a pristupovať k daným úlohám alebo problémom správnym a efektívnym spôsobom. Postupy vyjadrené pomocou myslenia nahlas žiaci nakoniec internalizujú a príjmu ich za svoje — stanú sa ich vnútorným spôsobom rozmýšľania a riešenia danej úlohy či problému. Okrem toho zapojenie tejto stratégie do výuky môže pre učiteľov predstavovať dôležitý diagnostický nástroj. Vďaka tomu, že študenti premýšľajú nahlas môžu učitelia ľahšie rozpoznať ich silné a slabé stránky.

Z vyššie uvedených dôvodov je táto stratégia výborným doplnkom k ostatným vzdelávacím metódam využívaným pri výuke. Navyše študenti môžu túto techniku používať aj medzi sebou. To sa dá napríklad docieliť tým, že utvoria v triede páry a striedajú sa v rozmýšľaní nahlas nad určitým zadaním. Kým jeden z nich hovorí, druhý pozorne počúva a zaznamenáva poznatky toho prvého. Potom sa vymenia, aby každý dostal šancu si vyskúšať úlohu premýšľania nahlas ale aj pozorujúceho. Na záver môžu nad týmto procesom spolu porozmýšľať a spísať, čo pre nich bolo prínosné a čo nie a zaznamenať spoločné poznatky.

Proces myslenia nahlas sa dá využiť pri výuke rôznych predmetov. Svoje využitie nachádza napríklad pri čítaní, písaní, riešení matematických príkladov, ale aj pri mnohých ďalších činnostiach. Ukazuje sa však, že táto technika nie je vhodná pre každý typ problému a žiaka. Štúdia „Think-Aloud Strategy: Metacognitive Development and Monitoring Comprehension in the Middle School Second-Language Classroom“ naznačuje, že pre tých študentov, ktorí sa učia anglický jazyk ako svoj druhý jazyk, je táto metóda efektívna hlavne u stredne pokročilých. Pre začiatočníkov použitie tejto stratégie neprinieslo žiaden prínos a u pokročilých sa ukázalo ako kontraproduktívne, lebo rozmýšľajú nad textom pri čítaní už efektívnejším spôsobom.

--

--