Strategické cíle vzdělávací politiky v ČR do roku 2030+

Petra H.
EDTECH KISK
Published in
2 min readMay 10, 2023

„Strategie 2030+ je klíčový dokument pro rozvoj vzdělávací soustavy České republiky v dekádě 2020–2023+. Cílem je modernizovat vzdělávací systém Česka v oblasti regionálního školství, zájmového a neformálního vzdělávání a celoživotního učení, připravit ho na nové výzvy a zároveň řešit problémy, které v českém školství přetrvávají.“ (Webový portál Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, 2020)

Tento dokument si dává pro dané období dva základní strategické cíle:

• zaměřit vzdělávání více na získávání kompetencí potřebných pro aktivní občanský, profesní a osobní život;

• snížit nerovnosti v přístupu ke kvalitnímu vzdělávání a umožnit maximální rozvoj potenciálu dětí, žáků a studentů.

První cíl byl takto zvolen, jelikož je pro tuto generaci typické, že využívají digitální technologie a mají přístup k ohromnému množství informací. Musí se ale naučit nad nimi kriticky přemýšlet a dále s nimi pracovat. Cílem tedy je, aby se školy méně zaměřovaly na memorování a více na pochopení, využití, propojení, rozvoj gramotností a zvyšování kompetencí.

Změny, které tato politika zavede, by měly vést k tomu, že žáci nebudou přetěžováni informacemi, ale budou se učit s větším porozuměním a v širších souvislostech. Dále jim bude umožněno aplikovat informace v reálných situacích — školy budou mít k dispozici modelové školní vzdělávací programy.

Pro podporu pokroku jednotlivých žáků, by mělo dojít k posílení využívání formativního hodnocení. Dále by měla pomoct lepší provázanost jednotlivých vzdělávacích stupňů a formálního a neformálního vzdělávání. Snahou je podpořit flexibilní cesty celoživotního vzdělávání a umožnit každému doplnit si dovednosti, znalosti nebo kvalifikaci kdykoli během života.

Druhý cíl si dává za úkol snížit nerovnosti v přístupu, což je v České republice stále jeden z přetrvávajících a dlouhodobých problémů — stále se velmi často setkáváme s velkou závislostí výsledků vzdělávání na sociálním statusu rodičů a velkými rozdíly mezi regiony.

Jedním ze způsobů, jak tohoto cíle dosáhnout, je zaměřit se na individualizaci výuky: zajištění didaktických postupů pro vzdělávání různorodých kolektivů. Zlepšení podmínek pro kvalitní pedagogickou práci.

Politika věří tomu, že zvládne snížit počet žáků předčasně opouštějící vzdělávání, a těm, co ho přeci jen opustí, poskytne podmínky pro dosažení kvalifikace. Jelikož se ukazuje, že na úspěch vzdělávání má vliv délka předškolního vzdělávání, bude snahou zvýšit účast dětí ve věku 3 až 4 roky v předškolním vzdělávání. K tomu je potřeba zapojit do vzdělávání i rodiny — je potřeba efektivní komunikace mezi školou a rodiči.

Zdroj:

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Strategie vzdělávací politiky České republiky do roku 2030+. 2020. Dostupné z: https://www.msmt.cz/uploads/Brozura_S2030_online_CZ.pdf

--

--