Svet digitálnych nomádov

Lucia Marcinková
EDTECH KISK
Published in
9 min readJun 16, 2017

Kto je digitálny nomád?

Práca od deviatej do piatej sa v dnešnej dobe stáva pomerne raritnou. Väčšina z nás má možnosť si uspôsobiť aspoň časť svojej pracovnej doby tak, aby bola v súlade s naším osobným životom, koníčkami a rodinou. Zároveň existuje čoraz viac typov zamestnaní, kde môžeme využívať home office či dokonca zarábať nezávisle na zamestnávateľovi ako freelancer. Niekedy sa hranice posúvajú ešte ďalej. Ľudia chcú popri zarábaní cestovať a spoznávať svet. Nevnímajú cestovanie len ako dovolenku, ale ako spôsob života. Práve týmito špecifikami sa vyznačujú digitálni nomádi. Sú to ľudia, ktorí k svojej práci nepotrebujú okrem počítača a znalostí takmer nič. Väčšinou majú viac klientov, u ktorých pracujú na kratších i dlhodobejších projektoch a nemusia sa s nimi vôbec osobne poznať. A ak sa pohybujú v krajinách s nízkymi životnými nákladmi, často dokážu ešte i ušetriť.

Existuje mnoho povolaní, ktoré umožňujú stať sa digitálnym nomádom a pracovať z ktoréhokoľvek miesta na svete. Autor blogu o digitálnych nomádoch, Chris, ponúka prehľad tých najzákladnejších:

1. Vývojár webu či aplikácie –takmer sa nestretáva s klientmi a všetku svoju prácu vykonáva len na počítači, k čomu mu stačí dobré technické vybavenie a pripojenie na internet. Zároveň je častokrát vo svojej práci nezávislý od ostatných kolegov, preto s nimi nemusí byť zavretý v jednej miestnosti.

2. Podnikateľ v oblasti e-commerce — v tejto oblasti ide najmä o predávanie výrobkov online. Zoskupenia e-shopov ako Amazon zároveň umožňujú podobným podnikateľom robiť svoju činnosť bez toho, aby museli viesť sami sklad a prevádzkovať teda ďalší fyzický priestor.

3. Špecialista na SEO či PPC marketing — veľa podnikov nemá časovú kapacitu na to, aby sa starala o svoj online marketing. Preto si často najímajú externých špecialistov, ktorý im ich stratégiu na dosiahnutie požadovaných cieľov vytvoria. Možnou nevýhodou je to, že je nomád od svojich klientov pomerne závislý — dôležitou je teda pravidelná komunikácia.

4. Bloger, spisovateľ a tvorca zaujímavého obsahu — výhodou sú takmer nulové počiatočné finančné náklady. Stačí len to, aby mal daný človek dobrý nápad a dokázal vyprodukovať obsah, ktorý je pre jeho užívateľov zaujímavý.

5. Copywriter — cesta, vhodná pre ľudí, čo vedia narábať so svojím jazykom. Úlohou copywritera je pre svojho klienta vytvoriť krátky text tak, aby bol čo najzaujímavejší a zároveň povedal želané informácie.

6. Grafický dizajnér, dizajnér UI či webu — opäť kariéra pre kreatívnych ľudí. Vytváranie vzhľadu webových stránok, loga pre klienta či úprava fotiek — všetky tieto činnosti je možné robiť s použitím niekoľkých softvérových nástrojov.

7. Kouč a konzultant — väčšinou sú to skúsení profesionáli, ktorí si prešli svojou kariérnou cestou v tradičnom zamestnaní a rozhodli sa svoje znalosti predávať ďalej. Zvyčajne sú špecializovaní na úzke odvetvie, čo môže limitovať množstvo ich klientov — na druhej strane sú ich schopnosti veľmi dobre finančne ohodnotené.

Osobne by som k týmto povolaniam pridala i spisovateľa. Vzhľadom na to, že k svojej práci zvyčajne používa notebook a ďalšie technológie, môže spadať pod oblasť digitálnych povolaní. Je možné, že začínajúcemu spisovateľovi sa bude dariť trochu horšie než tomu, ktorý už vydal dve-tri knihy. Ale je to povolanie, ktoré nie je viazané k určitému miestu — nezáleží na tom, či knihu človek napíše v Kanade alebo vo Vietname. Podobným spôsobom môže pracovať i prekladateľ, ktorého hlavnou činnosťou je preklad článkov či kníh pre svojich klientov.

Existuje niekoľko delení digitálnych nomádov — podľa vykonávanej činnosti, single či double/rodinného cestovania či účelu cestovania. Jedným z najpoužívanejších delení je na:

1. príležitostných nomádov — trávia v zahraničí oproti druhej skupine podstatne kratší čas a vnímajú ho čiastočne i ako dovolenku. Pracujú menej a ostávajú zvyčajne na jednom mieste.

2. kočovníkov — ich pobyt trvá i niekoľko rokov, pričom sa po pár mesiacoch presúvajú na úplne inú lokalitu. Pracujú zhruba osem i viac hodín denne a popritom spoznávajú krajinu, v ktorej momentálne prebývajú.

Prečo sa stať jedným z nich

Takýchto dôvodov môže byť nespočetne veľa. Ja uvediem tie, ktoré sú podľa mňa najčastejšie spomínané v rozhovoroch, blogoch či článkoch od digi nomádov.

1. V prvom rade je to cestovanie, spoznávanie nových kultúr a ľudí. Digitálni nomádi vidia veľký kus sveta, ochutnávajú nové jedlá, jeden deň sa kúpu v mori a ten druhý už môžu stráviť lezením po horách.

2. Tvorba časového harmonogramu práce podľa svojich potrieb. Niekomu vyhovuje pracovať od šiestej rána, iný sa zas vyspí a začne pracovať až o druhej poobede. Vzhľadom na typ práce väčšinou nie je nutné sedieť za stolom v presne stanovené hodiny.

3. Výber práce a hlavne klientov. Hoci je digitálny nomád čiastočne na svojich klientoch závislý, stále si môže vybrať, pre koho bude pracovať a akú zákazku zoberie.

4. Vzhľadom na to, že nomád sa často ocitá v nových krajinách, môže byť pre neho ľahšie sa učiť cudzie jazyky. Komunikáciou s domorodým obyvateľstvom sa predsa len najjednoduchšie a najprirodzenejšie učí.

5. Pestovanie si sebadisciplíny a nezávislosti je vedľajším efektom takéhoto štýlu práce, ale zrejme jedným z najdôležitejších. Je pravdepodobné, že veľa z nich nebude celoročne cestovať až do svojich 70 rokov, ale nadobudnutím týchto vlastností sa nestratia ani v iných povolaniach či oblastiach v živote.

I táto minca má ale dve strany:

1. Odlúčenie od rodiny a kamarátov je podľa mňa jednou z najvýraznejších nevýhod. Možno to je jeden z dôvodov, prečo sa toľko ľudí ešte nevybralo na dlhodobejšie cesty. Hoci existujú možnosti video hovorov, lacných leteniek i sociálnych sietí, stále to nedokáže plnohodnotne nahradiť fyzický kontakt s blízkymi osobami.

2. Neistota v zamestnaní a bývaní. Môže byť pomerne náročné žiť s vedomím, že neviem, čo bude zajtra. Akého klienta budem musieť zobrať, aby som mohol zaplatiť nájom. Alebo či ma prenajímateľ bytu nevyhodí, lebo ako cudzinec budem postavený do nevýhodnej situácie v očiach súdov.

3. Zdravotná starostlivosť najmä v prípadoch, ktoré nie sú až tak urgentné. Niekedy sa nepodarí stihnúť všetky preventívne prehliadky v tých pár týždňoch, čo človek trávi v svojej domovine. Zvyčajne ani nie sú potrebné, ale vyhýbať sa odberu krvi niekoľko rokov predsa len značí určité riziko.

4. Nutnosť študovať legislatívu krajiny, v ktorej momentálne bývam a to hlavne v oblasti platenia daní, víz a dĺžke pobytu a podobne.

Inšpirácia

Zaujímavým projektom je podľa mňa Travelistan. Tento web môže byť pre budúcich i súčasných nomádov zdrojom mnohých cenných informácií. V každej z krajín, ktoré sú tu spomínané, boli autori webu osobne — čitateľ tu nájde poznatky o zaujímavých miestach, bezpečnosti, stravovaní, cestovaní po krajine i spôsoboch, ako sa do nej vlastne dostať až po odporúčania ohľadne doby, ktorá je vhodná na navštívenie danej krajiny. Zároveň sú tam pridané informácie, ktoré sú špecifické pre danú oblasť — napríklad ktorým častiam sa radšej vyhnúť kvôli vlastnej bezpečnosti, čo si obliecť do chrámov alebo z akých dôvodov nie je vhodné odmietnuť pozvanie domáceho na večeru či podomácky pálený alkohol. Pre mňa predstavuje Travelistan jeden z prvých zdrojov, ku ktorým sa pri plánovaní ciest obraciam.

Jedným z najznámejších svetových digitálnych nomádov je Matt Kepnes z blogu Nomadic Matt. Precestoval takmer všetky krajiny a vďaka svojim skúsenostiam môže radiť ľuďom, ktorí by podobný život radi skúsili, ale chýba im odvaha či napríklad financie. Čitateľ sa tu dozvie zaujímavosti o krajinách, tipy, ako získať lacné letenky či ubytovanie ale i možnosť spoznať sa s ďalšími nomádmi a dostať sa do ich komunity.

Luis Suarez je jedným z mála cestovateľov, ktorí neblogujú len o cestovaní. Jeho príspevky sa z veľkej časti týkajú rôznych technológií, s ktorými pracuje či tými, ktoré mu vypĺňajú voľný čas. Práca Luisa je nezvyčajná i v tom, že na rozdiel od veľkej časti digitálnych nomádov je nastálo zamestnaný v jednej firme — IBM. Na základe kontraktu mu je umožnené cestovať a pracovať zo zahraničia.

Nástroje a pomôcky

Jestvuje veľa softvérových nástrojov, ktoré digitálni nomádi pri svojej práci využívajú. Vyhla by som sa tým špecializovaným pre každú činnosť a zameriam sa na tie, využívané napríklad kvôli komunikácii so zákazníkmi či kolegami či kvôli plánovaniu rôznych projektov. Jedným z najpoužívanejších je aplikácia Slack. V nej si užívateľ vytvorí priestor pre svoj tím a v rámci neho je možné si vytvárať ešte zvlášť tematické kanály. Komunikuje sa prostredníctvom správ či obrázkov a výhodou je i prístup prispôsobený na mobilné telefóny. Ak chceme človeka na druhom konci sveta vidieť či aspoň počuť, môžeme použiť napríklad Appear.in. Ten nevyžaduje na rozdiel od služby Skype registráciu — stačí si len vytvoriť miestnosť a druhého užívateľa do nej pozvať prostredníctvom zaslaného linku. Ďalším nástrojom je Pipedrive, ktorý neslúži len obchodníkom ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Je možné si v ňom uložiť informácie o každom klientovi, pre ktorého digitálny nomád pracuje, dávať si doň poznámky o spolupráci či zadávať plány do budúcna, ktoré sa nám v daný dátum a čas pripomenú.

Jednou z veľkých pomôcok pri výbere destinácie môže byť Nomad List. Táto webová stránka je bibliou pre veľké množstvo digitálnych nomádov na celom svete. Ponúka prehľad všetkých krajín spolu s hodnotením podľa rôznych kritérií — náklady na život, počasie, pripojenie na internet, bezpečnosť či možnosti trávenia voľného času. O svojich skúsenostiach môžu následne užívatelia diskutovať prostredníctvom fóra. Výhodou je podľa mňa i to, že ponúka zoznam coworkových miest na prácu či bývanie a to vrátane informácií o cenách za prenájom i hodnotení od ostatných. Človek tak nájde ľudí v podobnej situácii a nemusí sa cítiť v zahraničí natoľko opustený. Zároveň vie, že v prípade krízy má v blízkosti osobu, ktorá mu zrejme bude vedieť poradiť — minimálne na aký úrad ísť alebo aké osoby kontaktovať.

Veľa ľudí sa bojí odísť zo zabehanej práce z toho dôvodu, že nemajú v okolí žiadnych potenciálnych klientov, ktorí by ich prácu náležite finančne ocenili. Podobným problémom je možné sa vyhnúť tým, že si budúci digitálny nomád založí profil na stránkach, ktoré ho umožňujú spojiť so zákazníkom. Príkladom je Freelancer či Upwork. Na oboch sú jednotlivé možnosti prác prehľadne rozdelené do kategórií a v nich je ešte možné selektovať užívateľské profily podľa ďalších hľadísk. Nevýhodou môžu byť poplatky, ktoré si weby za svoju sprostredkovateľskú činnosť účtujú. Pre prvotný kontakt s klientom ale môžu poslúžiť ako skvelé vodítko a možno i začiatok dlhodobej spolupráce.

Na čo ešte myslieť

Bezpečnosť je pri cestovaní pomerne dôležitým faktorom. Predpokladám, že digitálni nomádi, ktorí sa chystajú v nejakej krajine stráviť niekoľko mesiacov, si o nej čo-to zistili a vedia, na koho sa môžu obrátiť v prípade núdze. Je ale veľa takých, ktorí cestujú do cudzích krajín pomerne spontánne a nie sú dostatočne dôslední. Pri plánovaní cesty je podľa mňa vhodné skontrolovať, či daná krajina nepatrí medzi zoznam tých, ktoré Ministerstvo zahraničia neodporúča na momentálnu návštevu. Dôvodov môže byť veľa — od nestabilnej politickej situácie cez vojnové konflikty až po hrozby teroristických útokov. Pomocou v zahraničí v prípade podobnej situácie môže byť napríklad Svetobežka. Táto aplikácia obsahuje niekoľko sekcií: V núdzi v zahraničí, Registrácia pred cestou, Cestovanie, V čom spočíva konzulárna pomoc, Stredisko pre pomoc občanom a Slovenské zastupiteľstvá. Na základe nej okamžite vieme, akú osobu v akej konkrétnej situácii kontaktovať a nespornou výhodou je i to, že Svetobežka funguje aj v offline režime.

Ak sa občan Slovenskej republiky rozhodne cestovať mimo Európu, je vhodné si skontrolovať i to, či okrem iných platných dokumentov a náležitostí nepotrebuje i víza. Na to môže slúžiť portál Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky. Nájdeme tu zoznam všetkých krajín, do ktorých má občan SR bezvízový vstup, na akú dlhú dobu sa tam môže takto zdržiavať, ale i informácie o poplatkoch pre ostatné krajiny. Pre veľa krajín platí bezvízový vstup na kratšiu dobu (napríklad jeden až tri mesiace), ak tam však chceme ostať dlhšie a pracovať, je potrebné sa zamerať na pracovné víza, s čím je už spojená pomerne rozsiahlejšia administratíva. Veľa cestovateľov ale neodporúča vybavovať pracovné víza na diaľku. Jednoduchšie je pricestovať do krajiny na bežné cestovateľské víza, pozisťovať si ďalšie potrebné informácie a doklady a až potom požiadať o víza, ktoré umožňuje v krajine dlhodobejšie pobývať a pracovať.

Bodka na záver

.

Osobne obdivujem digitálnych nomádov. Tú ich možnosť vidieť celý svet, spoliehať sa len na seba, ochutnávať exotické jedlá a spoznávať ľudí, ktorí prežívajú úplne iný život než ja. Objaviť všetky tie miesta, o ktorých len čítame v cestovateľských časopisoch a potajme dúfame, že sa tam raz niekedy dostaneme. Som jedna z tých, ktorí by to chceli aspoň na určitý čas skúsiť. Vzhľadom na moje vzdelanie i typ súčasnej práce verím, že by som sa uchytila. Odrádzajú ma od toho najmä vyššie spomínané nevýhody digitálneho nomádstva i strach, že čo ak. Lenže zas prekonávanie strachu je podľa mňa niečo, čo nás ako ľudí dokáže posunúť najviac dopredu. Práve preto som sa rozhodla naplánovať si cestu na niekoľko týždňov po Ázii. Vzhľadom na cenovú dostupnosť krajín ako Kazachstan, Mongolsko či Tadžikistan by celá cesta mala byť pomerne finančné nenáročná. Zároveň je na území týchto krajín pomerne dobré pokrytie internetu, čo bude jednou z hlavných podmienok vycestovania. Nepredstavujem si, že táto cesta zmení môj život a že sa rozhodnem stať sa plnohodnotnou kočovnou digitálnou nomádkou. Zároveň si ale myslím, že ma obohatí o veľa zážitkov a skúseností a naučí vyššej forme nezávislosti a zodpovednosti. Zároveň budem cestovať s partnerom, ktorý vďaka povolaniu vývojára bude v podobnej pozícii ako ja a môžeme sa tak zároveň motivovať, povzbudzovať a bojovať proti lenivosti. A spoločne tak uvidíme kus sveta.

Použité zdroje

Best Countries to Live. Best Countries to Live [online]. 2017 [cit. 2017–06–14]. Dostupné z: https://nomadlist.com/countries

Destinations. Travelistan [online]. 2017 [cit. 2017–06–12]. Dostupné z: http://travelistan.sk/destinacia/

Kam víza nepotrebujete. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky [online]. 2017 [cit. 2017–06–12]. Dostupné z: https://www.mzv.sk/cestovanie_a_konzularne_info/cestovne_doklady_a_viza-kam_viza_nepotrebujete

The 8 Most Common Digital Nomad Careers (with Examples of Each). Chris the Freelancer [online]. 2016 [cit. 2017–06–14]. Dostupné z: http://christhefreelancer.com/digital-nomad-careers/

Freelancer. Freelancer [online]. 2017 [cit. 2017–06–13]. Dostupné z: https://www.freelancer.com

Upwork. Upwork [online]. 2017 [cit. 2017–06–13]. Dostupné z: https://www.upwork.com

Svetobežka. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky [online]. 2017 [cit. 2017–06–16]. Dostupné z: https://www.mzv.sk/cestovanie_a_konzularne_info/svetobezka

16 Digital Nomad Jobs for People Who Want to Travel the World. Storyv [online]. 2017 [cit. 2017–06–16]. Dostupné z: https://storyv.com/16-digital-nomad-jobs/

Digitální nomádi. Na volné noze [online]. 2017 [cit. 2017–06–15]. Dostupné z: http://navolnenoze.cz/blog/nomadi/

https://www.nomadicmatt.com/

http://www.elsua.net/

https://slack.com/

https://appear.in/

https://www.pipedrive.com/en/welcomeback

--

--