Marta Zonková
EDTECH KISK
Published in
2 min readMay 2, 2019

--

Technologie a pohodlnost

Digitální technologie, jako všechny ostatní „zlepšováky“ vznikající v průběhu lidského pokroku, mohou dobře sloužit a zároveň být nebezpečím. Stejně jako plynový, potažmo elektrický sporák nahradil ohniště, notebook psací stroj, tak i e-maily a chaty nahrazují poštovní dopisy. Je lidskou přirozeností automatizovat a zjednodušovat si rutinní život. Nezvládnutý pud pohodlnosti může mít ale i negativní důsledky.

Své o tom vypovídá studie Národního ústavu duševního zdraví, ve které byl zkoumán vliv GPS navigace v chytrých brýlích na funkce a strukturu lidského mozku. Při výzkumu byli dobrovolníci rozděleni na kontrolní skupinu a skupinu, která po dobu tří měsíců používala při pohybu navigaci v chytrých brýlích. Změny v mozku byly zkoumány pomocí magnetické rezonance. Po třech měsících se u osob, které využívali brýle, změnila oblast mozku zodpovědná za prostorovou paměť a orientaci v prostoru. Nepřekvapující je zjištění, že velikost změn se lišila dle míry používaní navigace. Výsledek studie tak odpovídá faktu, že lidský mozek je plastický a schopný posilovat nebo naopak oslabovat synapse dle jejich využívání. Na jednu stranu je to skvělá vlastnost, která umožňuje člověku přizpůsobování se změnám. Na druhou stranu neprocvičováním určitých aktivit můžeme přijít v určité míře o schopnost je provádět což může zapříčinit nejeden problém.

Ilustrační obrázek

Nadměrné používání digitálních technologií může v důsledku vést také ke snížení kvality života. Nahrazování fyzického sociálního kontaktu chatováním, sjížděním Instagramu a komparace vlastního života s životem, který na něm ostatní prezentují, neustálé upozorňování aplikací snižující pozornost. To vše vede k digitálnímu přetížení, které může jít ruku v ruce s přetížením informačním. Tímto se také zabývá psycholožka Zuzana Hubinková, se kterou je možné slyšet rozhovor na Irozhlasu.

Jako u všeho ostatního i u digitálních technologií platí používat s mírou. Ale jaká ta správná míra je? A jak ji udržovat, když technologie zefektivňují procesy nejen v profesním životě, ale i v tom osobním?

--

--