Technologie jako pomocník aneb ICT ve vzdělávání osob se specifickými potřebami

Martina Peškeová
EDTECH KISK
Published in
3 min readApr 30, 2017

--

Se stále narůstající dostupností moderních technologií se zvyšuje také možnost jejího využití ve výuce. Aktivní přístup vzdělávacích institucí otevírá žákům i vyučujícím nové možnosti k práci se vzdělávacím obsahem. Otevřenost k implementaci nových technologií je obzvláště klíčová pro studenty se specifickými potřebami, pro něž je ICT často jediným prostředkem pro plnohodnotné zpřístupnění výuky.

Vysokého potenciálu ICT zvýšit kvalitu vzdělávání je velmi úspěšně využíváno kupříkladu ve Spojených státech Amerických. Jak uvádí ve svém článku Heather B. Hayes, technologie jsou užitečné nejen pro hlubší porozumění učiva, ale také pro snadnější integraci studentů se specifickými potřebami do hlavního vzdělávacího proudu. Vzdělávací instituce by se měly snažit být v této oblasti přístupnější už jen proto, že výuku žáků s postižením lze velmi často velmi výrazně zkvalitnit i pomocí technologií určených pro mainstreamové využívání. Jako příklad Hayes zmiňuje Washington State School for the Blind, která s pomocí platforem nabízejících video a hlasové zprávy, chat a teleprezenci, nabízí dálkovou výuku matematiky pro žáky se specifickými potřebami studujících na jiných školách.

Jaká je však situace u nás? Zatímco v USA jsou již ve velké míře využívány jako nástroje pro práci s výukovým obsahem, v českém prostředí jsou stále spíše předmětem výuky, jejímž cílem je naučit studenty ovládat hardware a software. Jak také uvádí ve svém příspěvku Pavel Pešat, současné organizační a technické podmínky neumožňují plnohodnotné adaptování žáků se speciálními vzdělávacími potřebami do výuky. Nejčastějším řešením je stále využívání kompenzačních pomůcek a prodlužování času, který má žák vymezen pro splnění testu či úkolu v hodině. Velkým problémem je také nedostatek studijních materiálů (např. elektronických učebnic), které by bylo možno přizpůsobit potřebám studentů.

Podíváme-li se na problematiku z opačného úhlu pohledu, je možno v našem prostředí nalézt i instituce, které jsou schopny posouvat rozvoj technologií ve vzdělání velmi progresivním způsobem. V rámci Masarykovy univerzity je pro tuto oblast klíčovým pracovištěm Středisko Teiresiás, jehož hlavním cílem je zpřístupnění studijních oborů osobám se specifickými potřebami, a to v co největší možné míře.

Pro zajištění kvality svých služeb využívá středisko možností informačních a komunikačních technologií a specializovaných softwarů, na jejichž vývoji se také z části podílí. Velmi významnou aplikací, jež má svůj původ přímo na Masarykově univerzitě a je střediskem využívaná pro zpřístupnění výuky, je systém Polygraf. Aplikace je užitečná pro studenty se zrakovým a sluchovým postižením, kterým umožňuje zobrazení prezentace či vizualizaci synchronního přepisu na displeji notebooku, tabletu či mobilního telefonu. Vzájemné propojení zařízení probíhá pomocí speciálního wi-fi vysílače, díky čemuž lze systém využít i v prostorách bez dostupného internetového připojení.

Technologie ve vzdělávání nejsou věcí nedostupnou ani nemožnou. Nedostačující je pouze nastavení podmínek pro jejich implementaci. Tak buďme aktivní, vždyť platí, že:

--

--