tiču es tičU

Napadlo mě, že bych mohl napsat něco o celoživotním vzdělávání. Ten pojem zná přece každý! Po navštívení několika náhodných článků (např. tady a tady) jsem zjistil, že celoživotní vzdělávání už není, co bývalo. Změnilo se. Stalo se z něho celoživotní učení. Prý kvůli tomu, že pojem vzdělávání byl málo výstižný a vedl lidi k představě, že budou do konce života sedět ve školních lavicích.

Celoživotní učení

Celoživotní učení je totiž o tom, co mnohým z nás na základní škole kladla naše oblíbená učitelka matematiky na srdce: “Musíš se naučit se učit!” Spousta profesí, které budeme za pár let vykonávat, v tuto chvíli pravděpodobně ani neexistuje. Stejně tak má každý zaměstnavatel jiné nároky na práci svých zaměstnanců. Pokud chceme jít s dobou, měli bychom být připraveni se flexibilně učit věci, které potřebujeme, a v případě potřeby svoje znalosti také aktualizovat. Nemusíme nutně umět naprogramovat složitou webovou stránku. My bychom měli umět zhodnotit, jestli je opravdu nutné programovat web, když je na internetu spousta levných, pro náš účel dostačujících, řešení. Pokud by vás toto téma více zajímalo, můžete zkusit prostudovat strategii celoživotního učení ČR (stojí to za to) nebo rovnou rozcestník MŠMT.

Informální vzdělávání

Důležitou složkou celoživotního učení jsou i vědomosti, které nás ve škole nenaučí. Říká se tomu informální vzdělávání a dokonce se o tom píšou užitečné diplomky na FSS! Často může být složité tyto znalosti cíleně předat a popsat, ale rozhodně bychom neměli význam informálního učení podceňovat. Pro nás, které klasické biflování nazpaměť zrovna nenadchlo, je existence informálního vzdělávání přece skvělá zpráva! Tím, že se podívám na film v angličtině (ideálně s anglickými titulky) si vlastně cvičím náslech angličtiny. Když zůstanu po konferenci na afterparty, pravděpodobně získám spoustu kontaktů, rozvinu svoje komunikační dovednosti. A navíc mám možnost si povídat s odborníky o tématech, která mě skutečně zajímají a třeba na ně na konferenci nepřišla řada. Příkladů bych jistě našel vícero, ale proč vás připravovat o trochu té kreativity při učení (se), že? (Btw. Kdo rozluštil název? ;-) )