“Toto nás v škole nenaučili!… ”

“…Mali nás učiť veci, ktoré v živote využijeme, napríklad ako operovať s časom? Prokrastinácia? Dane? Prečo nás to nenaučili?!”

Gabriela Michalikova
EDTECH KISK
4 min readApr 24, 2022

--

Schopnosti potrebné v dvadsiatomprvom storočí

Udržať sa v rýchlo meniacom prostredí, ktoré na nikoho nečaká sa môže zdať vyčerpávajúce a frustrujúce. V čase keď sa naučíme jednu zručnosť o pár chvíľ ju v tejto digitálnej dobe nepotrebujeme. Preto sa vytvorili kompetencie 21. storočia, ktoré by mali tvoriť piliere vzdelávania.

Podľa internetového média Applied Educational Systems, v článku What Are 21st Century Skills? od Bri Stauffer — môžeme kompetencie 21. storočia rozdeliť do troch hlavných častí, ktoré sa rozvetvujú a špecifikujú do hĺbky. Môžeme nájsť mnoho frameworks na implikáciu a integráciu pilierov kompetencií na relevantných médiach alebo publikáciach.

Tri fundamentálne piliere kompetencií sú: vzdelávacie schopnosti, schopnosti zamerané na gramotnosť a schopnosti týkajúce sa samotného žitia (Learning skills, Literacy skills and Life skills).

Vzdelávacie schopnosti

Tento pilier v sebe obsahuje schopnosti, ktoré sú potrebné alebo vítané v procese učenia sa. Patrí tam kritické myslenie, ktoré slúži na vyhľadávanie a vyhodnocovanie informácií a hľadaní patričných riešení , kreativita, spolupráca — práca v skupine a prirodzené rozdelenie rolí, optimalné rozdelenie práce, vzájomné ústupky a posledná komunikácia.

Schopnosti zamerané na gramotnosť

S tým súvisiaca informačná, mediálna a technologická gramotnosť o ktoré vysvetľujú viacere články na EdTech Medium. Je to súbor schopnosti pochopiť fakty, dátové body, čo sa týka informačnej gramotnosti. Mediálna gramotnosť sa týka identifikácie publikačných metód a zdrojov. Tento typ gramotnosti nám umožňuje rozlišovať medzi nerelevantnými a relevantnými zdrojmy. Schopnosť dokázať ovládať technologické zariadenia, stroje a rozumieť jednoduchým mechanizmom súvisí s technologickou gramotnosťou.

Schopnosti týkajúce sa samotného žitia

Leadership, flexibilita, preberanie iniciatívy, optimálna produktivita a socialne zručnosti, vetvy tvoriace schopnosti pomáhajúce nám v rôznych situáciach života.

Profesor Bhagyashree Dudhade z Swami Vivekanand College of Education, Pune, Maharashtra, sa zameral v svojej práci — Life Skills for 21st century, práve na opis schopností, potrebných pre optimálne prežívanie a žitie v dvadsiatomprvom storočí.

“Life Skills are abilities for adaptive and positive behaviour that enable individuals to deal effectively with the demands and challenges of everyday life” (1).

— >“Životné schopnosti slúžia na adaptabilné a pozitívne správanie, ktoré umožnuje jednotlivcom vysporiadavať sa s požiadavkami a výzvami každodenného života.”

V internetovom médiu Applied Educational systems autorka rozdelila schopnosti, ako sme si uviedli na vzdelávacie schopnosti, schopnosti zamerané na gramotnosť a schopnosti týkajúce sa samotného žitia (Learning skills, Literacy skills and Life skills), kdežto profesor Bhagyashree Dudhade rozdeľuje samotný pilier “Life skills” — schopnosti týkajúce sa samotného žitia na schopnosti, ktoré sa až tak nelíšia od prvej uvedenej interpretácie.

Schopnosti týkajúce sa žitia rozdelil taktiež do trochu kategórií a to spoločenské/ socialne schopnosti — do ktorých patrí sebauvedomovanie, ematia, efektívna komunikácia a medziľudské vzťahy, mysliace schopnosti (schopnosti myslenia) — kritické myslenie, kreatívne myslenie, riešenie problémov, robenie rozhodnutí a posledná oblasť životných schopností adaptačné schopnosti alebo aj schopnosti zvládania — zvládanie stresu, zvládanie emócií.

Zaujímavé je pozorovať ako sa schopnosti, ktoré autory uvádzajú líšia. Je ale fundamentálne zmieniť, prečo sa líšia v tomto prípade. Ponúkla som náhľad do dvoch zoznamov schopností dvadsiatehoprvého storočia, ktoré sa líšia v cieľovej skupine. Naschvál som na začiatku neuviedla tento rozdiel aby som zistila, či sa “nároky” na mládež a dospelých dnes líšía. V prvom zdroji od autorky Bri Stauffer ide o schopnosti, ktoré by sme mali učiť žiakov. Tieto schopnosti by mali tvoriť základy na ktorých budú stavať. Mali by im zabezpečiť optimálne zvládanie vstupu do rôznych životných situácií. Autorka tieto schopnosti zostavila z pedagogického pohľadu — uvádza metódy a praktické rady ako tieto schopnosti žiakov učiť, uvádza kurzy alebo materály, ktoré by mohli pomôcť.

Druhý autor profesor Bhagyashree Dudhad opisuje schopnosti, ktoré sú potrebné aby mal dospelý jedinec zo “životného pohľadu”. Hovorí, čím je potrebné disponovať aby sme dokázali zvládať určité situácie. Je to veľmi prospešný rozcesník, ktorý nám dospelým môže pomôcť “skontrolovať”, na čom musíme zapracovať, čo nám chýba, “pretože nás to nikto nenaučil”.

Ďalej v texte spomína ďalšie potrebné schopnosti ako management času, organizačné schopnosti, študijne schopnosti — ako sa správne učiť, prokrastinácia, efektivita času učenia, vyjednávacie schopnosti- napríklad pri kupovaní nehnuteľnosti, schopnosti zamestnať sa, ktoré sú potrebné pre optimálny výber zamestnania a vhodnú seba-prezentáciu, schopnosť riešenia konfliktov, a tak ďalej.

Chcela som poukázať práve na medzeru (vychádzam len z dvoch uvedených príspevkov), ktorá sa nachádza medzi požiadavkami vzťahujúcimi sa na žiakov, ktorá priamo nekoreluje so schopnosťami, ktoré by mal dospelý jedinec už mať.

Hlbšie ponorenie do schopností, ktoré by mali byť implementované v školských kurikulách nájdeme v Škótsku, kde sa aktívne integrujú do procesu vzdelávania.

Na Slovensku sa taktiež snažia o reformu školstva, no v dokumentoch sa priamo o “schopnostiach/ kompetenciach 21. storočia” nikde nehovorí, nerozdeľujú schopnosti na odvetvia a priamo ich neoznačujú.

Poukazujem preto na možné zlepšenia, ktoré pomôžu budúcim generáciam a ich nutnosť vzdelávať už od ranného veku.

(1) (PDF) Life Skills for 21st century. Available from: https://www.researchgate.net/publication/350995216_Life_Skills_for_21st_century [21–04–2022].

Zdroje

DUDHADE, Bhagyashree. Life Skills for 21st century. [online]. Pune, Maharashtra: Swami Vivekanand College of Education. 2021 [cit. 20–04–2022]. Dostupné z: https://www.researchgate.net/publication/350995216_Life_Skills_for_21st_century

STAUFFER, Bri. What are 21st Century Skills? In: Applied Educational Systems. [online]. 10–01–2022. [cit. 20–04–2022]. Dostupné z: https://www.aeseducation.com/blog/what-are-21st-century-skills

Komponent 7: Vzdelávanie pre 21. storočie. Plán Obnovy, cestovná mapa k lepšiemu Slovensku. Dostupné z: https://www.planobnovy.sk/site/assets/files/1046/komponent_07_vzdelavanie-21-storocie_1.pdf

PROCHÁZKOVÁ, Lucie. Ve Skotsku vzniká kurikulum pro 21. století. In: Metodický portál RVP.CZ. [online]. 2008. [cit. 20–04–2022]. Dostupné z: https://clanky.rvp.cz/clanek/c/Z/2454/VE-SKOTSKU-VZNIKA-KURIKULUM-PRO-21-STOLETI.html

--

--