Tradiční škola vs. škola alternativní

Kráčmarová Renata
EDTECH KISK
Published in
4 min readApr 2, 2024
Zdroj obrázku: https://www.babyweb.cz/wp-content/uploads/2020/04/montessori-1100x618.jpg
Zdroj obrázku: https://www.babyweb.cz/wp-content/uploads/2020/04/montessori-1100x618.jpg

V České republice se ve školním systému objevují dva druhy škol — tradiční a alternativní. Právě k alternativním školám se v posledních letech přiklání čím dál více rodičů. Důvodem je nabídka individuálního přístupu k potřebám žáků, rozvoj kreativity a zapojení do získávání svých vlastních znalostí. Tento článek se zaměří na alternativní školství a na jednotlivé typy těchto škol.

Alternativní školy se prezentují odlišným přístupem ke svým žákům oproti tradičním školám. Dává tím příležitost ukázat svůj potenciál i znevýhodněným dětem (samozřejmě nejen těm), kteří by se v klasické škole trápily. Tento nový směr vzdělávání lze nazvat také škola hrou (Pitříková, 2023). Je to z toho důvodu, že k výuce přistupuje s novými učebními osnovami, metodami a formou výuky nebo s přátelským vztahem mezi učitelem a žákem. Ale i zde školy plní RVP neboli Rámcový vzdělávací program. Alternativní školy se vyznačují i dalšími znaky, kterými se odlišují od tradičních škol.

Jsou jimi:

- Vytvořit v dítěti nenucenou touhu po poznání

- Motivace, podpora originality a odlišností u jednotlivců

- Úzká spolupráce s rodinou dětí

- Snaha o co největší spolupráci a komunikaci s žákem

- Propojování předmětů kvůli souvislostem

- Dětské prostředí

- Vzdělávání bez časového limitu, čas učení se odvíjí od zájmu a pozornosti dětí

- Hodnocení slovy ne známkami

- Rozvoj odpovědnosti u dětí za jejich činy

Tradiční školství se vyznačuje především opakem výše zmíněného. Má daný režim, nepřiměřený nátlak na získání co nejvíce znalostí za krátký čas, nedostatečná práce s chybou a individualitou žáků a v neposlední řadě je pedagog vnímán jako autorita, ne jako průvodce poznáním (Pospíšilová, 2024).

V České republice existuje několik typů alternativních škol, které se v průběhu let rozvíjeli. Jsou jimi Montessori škola, Waldorfská škola, Daltonská škola, Scio škola, Jenská škola, Zdravá škola, Lesní škola, Začít spolu a v neposlední řadě i domácí individuální vzdělávání.

Montessori pedagogika

Montessori školy patří v česku k jedním z nejrozšířenějším. Založené je na respektu a individualitě žáka. Dítě má rozvoj pro samo rozvoj, třídy tvoří děti mladšího a staršího věku, kdy navzájem spolupracují. Starší děti se učí pomáhat mladším a menší zase následují své starší spolužáky a dochází u nich k jednoduššímu osvojování znalostí a dovedností (Pitříková, 2023).

Waldorfská škola

Tento styl vzdělávání podporuje u dětí rozvoj aktivit, rozvoj zájmů a potřeb. Děti jsou ve třídě seskupené podle osobnosti a temperamentu, aby se učitel mohl na skupinku individuálně zaměřovat. Výuka probíhá tematicky v několikatýdenních blocích, kdy se například 3–4 týdny děti zaměřují na češtinu, další týdny na matematiku a tak dále.

Daltonská škola

Vzdělávání v této škole je založeno na individualitě tempa jednotlivých žáků. Děti mají výukové bloky, kde si samy rozhodnou jakému předmětu se budou věnovat. Ve výuce plní úkoly, kde si samy zjišťují informace, mohou spolupracovat se spolužáky a ve třídě mají vyvěšeny výsledky ke kontrole.

Scio škola

Tento koncept vzdělávání klade důraz na samo motivaci, hodnocení formou zpětné vazby, propojení školy s každodenním životem a porozumění smyslu učení. Scio škola se snaží připravit žáky na reální moderní svět, často kombinuje online výuku nebo výjezdy mimo školu (SCIO, 2023).

Jenská škola

Třídu je heterogenní, chodí do jedné třídy děti různého věku. Výuka je založena na domácím rodinném prostředí a důraz na svobodný rozvoj žáků. Celý učební týden je tvořený rozhovorem, prací, hrou a závěrečnou slavností.

Zdravá škola

Zdravá škola je projekt, do kterého se postupně zapojují jednotlivé školy a mohou si koncept přizpůsobit svým potřebám. Snaží se o příjemnou atmosféru ve školách, kdy se učitelé snaží u dětí o fyzickou, duševní a sociální pohodu. Projevovat se může flexibilní délkou hodin, fyzickou aktivitou o přestávkách a podobně.

Lesní škola

Lesní škola je primárně předškolním vzděláváním. Děti se celý den učí hrou v přírodě, jako zázemí jim slouží chata nebo maringotka, kde také odpoledne spí, pokud není venku příznivé počasí. Učitel je průvodcem za poznáním.

Začít spolu

Tento program nelze uvádět jako plnohodnotný alternativní vzdělávání, ale spíš jako podpora kvality vzdělání na školách. Klade důraz na svobodný projev potřeb a přání jednotlivých žáků. Díky tomu navozuje pocit bezpečí, což je důležitý prvek kvalitního výchovně-vzdělávacího procesu (Pitříková, 2023).

Domácí individuální vzdělávání

Zákon v České republice umožňuje školám umožnit domácí vzdělávání u žáků, které k tomu mají důvod a u kterých lze v domácím prostředí vzdělávání zajistit. To znamená, že má vhodné prostředí, materiální zajištění (učebnice, pomůcky) a má jej kdo vzdělávat. Výhoda je úspora času a individuální přístup, nevýhoda je minimální sociální kontakt s vrstevníky (Pospíšilová, 2024).

Jak je z textu patrné, je v České republice velký výběr způsobu vzdělávání. Zaleží na jednotlivých dětech a na preferencích rodičů, kterým směrem a jakým způsobem své dítě chtějí vzdělávat. Nemusí jej za všech okolností nechat v tradiční škole, jestliže by se trápil. Což shledávám jako obrovský krok vpřed.

Zdroje:

PITŘÍKOVÁ, Zuzana. Alternativní školství — jaké varianty u nás máme a čím vynikají? NajdiEdu. Online. 2023. Dostupné z: https://najdiedu.cz/alternativni-skolstvi/ [citace 2024–04–02].

POSPÍŠILOVÁ, Ivana. Alternativní školství. Šance dětem. Online. 2024. Dostupné z: https://sancedetem.cz/alternativni-skolstvi [citace 2024–04–02].

SCIO. ScioŠkoly. Online. ©2023. Dostupné z: https://www.scio.cz/scioskoly [citace 2024–04–02].

--

--