Trendy ve vzdělávání dospělých
Za posledních deset let došlo v oblasti vzdělávání dospělých k významnému posunu a to především díky technologickému pokroku, změnám v pracovním prostředí a požadavkům na trhu práce. Mění se proto také způsob, jakým dospělí získávají nové dovednosti a znalosti. Trendy ve vzdělávání dospělých odrážejí rostoucí důraz na personalizaci, flexibilitu a rozvoj měkkých dovedností. Ráda bych v tomto článku zdůraznila podrobněji pár z těchto trendů, a jak ovlivňují vzdělávací prostředí pro dospělé.
Personalizované učení
Jedná se o jeden z hlavních trendů v oblasti vzdělávání dospělých. Jedná se o posun směrem k personalizovaným vzdělávacím zkušenostem. Díky technologii umělé inteligence a rovněž adaptačního učení je možné vytvářet obsah, který splňuje individuální potřeby každého účastníka vzdělávání. Houle ve své studii Adult Learning Trends in the 21st Century poukazuje na důležitost personalizovaného učení při zvyšování efektivity a účinnosti vzdělávacího procesu pro dospělé (2017).
Hybridní modely vzdělávání
Tento trend kombinuje tradiční formy výuky s online a distančními prvky. Díky tomu mohou dospělý flexibilně a výhodně skloubit své studijní aktivity s pracovními a osobními závazky. Rovněž hybridní modely podporují interaktivní a spolupracovní vzdělávací prostředí. Právě pomocí těchto prvků se zvyšuje zapojení a angažovanost studentů ve vzdělávacím procesu. Zpráva “Future of Work: Implications for Adult Education”, která se zaměřuje na analýzu dopadů budoucnosti práce na vzdělávací systémy pro dospělé, zjistila, že hybridní modely vzdělávání mají pozitivní vliv na zapojení a angažovanost studentů (Dettoit, 2023).
Zdůraznění měkkých dovedností
V minulosti jsme se více setkávali s primární pozorností zaměřenou právě na technické a odborné znalosti. Ovšem v dnešním prostředí, kdy se požadavky na pracovníky neustále mění, se tato pozornost přesunuje právě na měkké dovednosti. Mezi tyto důležité vlastní řadíme komunikaci, týmovou spolupráci, kreativita. I taková schopnost přicházet s novými nápady a hledat inovativní řešení je ceněna v mnoha odvětvích. V dnešní době pracovní prostředí často vyžaduje schopnost řešení problémů, proto vyžadují schopnost analyzovat složité situace a hledat efektivní řešení. Právě tento význam potřeby těchto dovedností vyzdvihuje zpráva “Skill Shift: Automation and the Future of the Workforce” (McKinsey Global Institute, 2022), která uvádí, že úspěch na budoucím trhu práce bude podmíněn právě těmito dovednostmi.
Spolupráce s průmyslem
Jakožto poslední ale stejně důležitý trend ve vzdělávání je právě je rostoucí spolupráce vzdělávacích institucí s průmyslovými partnery na vývoji programů a kurzů, které odpovídají potřebám současného trhu práce. Ukazuje se, že tato spolupráce umožňuje dospělým získat praktické dovednosti a znalosti, které jsou klíčové pro jejich kariérový růst a úspěch. Vzdělávací instituce získávají od průmyslných spolupracovníků přístup k odbornému know-how, technologiím a praxi, což je výhodné právě pro studenty, kterým je tak umožněno získat relevantní a praktické zkušenosti.
Závěrem bych ráda řekla, že dospělý jedinci, jež jsou zapojeni právě do vzdělávání v souladu s těmito trendy jsou následně více připraveni na změny, které se na pracovním trhu neustále dějí., V dnešní době je za potřebí se neustále vzdělávat i v rámci toho pokud má člověk stálé zaměstnání nebo ne. Je potřeba zůstat stále aktuální a umět se přizpůsobit.
Zdroje:
BUGHIN, Jacques, Eric HAZAN a Susan LUND, 2022. Skill shift: Automation and the future of the workforce. McKinsey & Company [online]. 1996–2024 [cit. 2024–04–24]. Dostupné z: https://www.mckinsey.com/featured-insights/future-of-work/skill-shift-automation-and-the-future-of-the-workforce
Houle, C. O. (2017). Adult Learning Trends in the 21st Century: What Workforce Trends Challenge Adult Education Professionals. Journal of Adult Education, 46(1), 10–17.
The future of work, c2024. Deloitte [online]. [cit. 2024–04–24]. Dostupné z: https://www.deloitte.com/global/en/services/consulting/collections/future-of-work.html