Deny99
EDTECH KISK
Published in
3 min readApr 24, 2024

--

Trendy ve vzdělávání dospělých

Rád bych se zde podělil o jeden odborný článek, který mě nedávno zaujal. Jedná se o článek od Bin Mubayrika s názvem New Trends in Formative-Summative Evaliations for Adult Education. Cílem tohoto článku bylo zkoumat různé přístupy hodnocení dospělých studentů a jejich vliv na podporu kvality učení. Zároveň cílem studie bylo poukázat na důležitost nových trendů ve formativním a sumativním hodnocení vzdělávání dospělých. Studie byla prováděna od ledna 2014 do března 2019. Studie se snažila odpovědět na 3 základní otázky: Jaké jsou nové trendy v rámci sumativního a formativního hodnocení dospělých studentů? Jaké jsou nové trendy ve zmíněných dvou typech hodnocení v rámci dospělých studentů, kteří studují distančně? A jaké jsou výhody a nevýhody těchto dvou hodnocení? (Bin Mubayrik, 2020)

Sumativní hodnocení se na rozdíl od formativního liší tím, že se provádí až na konci kurzu nebo předmětu. Toto konečné hodnocení posuzuje, zda student dosáhl cílů, které měl splnit. Sumativní hodnocení tedy hodnotí kurz jako celek, tedy nerozebírá dopodrobna jeho jednotlivé části. Formativní hodnocení je hodnocení průběžné, takže je sledován průběžný pokrok v procesu učení. Tento typ hodnocení se zaměřuje na zlepšení, a poskytuje kvalitní zpětnou vazbu na dílčí úkoly. Provádí se několikrát během kurzu, a je ve výsledku mnohem efektivnější než hodnocení sumativní. Jeho výhoda tkví v poskytnutí pokynů, jak upravit strategii výuky tak, aby byla výuka pro studenty co nejefektivnější, a naplnila jejich studijní potřeby. (Bin Mubayrik, 2020)

Metodou sběru dat byla použita systematická rešerše existující literatury. Data byla shromažďována z různých recenzovaných výzkumných prací získaných z digitálních knihoven a databází. Identifikováno bylo celkem 33934 recenzovaných článků. Některé z nich byly vzhledem k účelu studie vyloučeny. (Bin Mubayrik, 2020)

Výsledky výzkumu ukázaly, že efektivní hodnocení může studentům pomoci stát se lepšími studenty. Poptávka po vzdělávání dospělých je poslední roky opravdu velká, a podnítila zamyšlení se nad vztahem mezi kvalitou učení a hodnocením výsledků a pokroku dospělých studentů. Klíčové je tzv. kontextualizované učení, kde student dokáže reflektovat souvislosti reálného světa s probíraným tématem. Postupy hodnocení by měly být jasné, přesné, a měly by se postupem času neustále vyvíjet, jelikož se každý rok setkáváme s novými pokroky v rámci oblasti vzdělávání. (Bin Mubayrik, 2020)

Co se online vzdělávání týče, velmi důležitým aspektem je úspěch studenta. Ten záleží také na jeho osobní motivaci. K dobrému online vzdělávání pomáhá i již zmiňované formativní hodnocení, které dává tutorům online kurzů zpětnou vazbu. Pomáhá jim se stanovením cílů (priorit) a s lepším plánováním programu pro dospělé. Sumativní hodnocení není nutně špatné. Naopak napomáhá k celkovému obrazu o kvalitě kurzu. Proto je dobré používat kombinaci obou typů hodnocení. (Bin Mubayrik, 2020)

Výsledky nastínily pár trendů v hodnocení dospělých studentů. Prvním z nich je správné nastavení hodnocení e-learningu. Tutoři kurzů musí předcházet předčasnému ukončení kurzu, a podpořit to, co studenti od online vzdělávání chtějí. Vzdělávacím trendem je také tzv. přístup zaměřený na studenta, který podporuje studenta uvažovat a řešit jeho studijní potřeby s okamžitou zpětnou vazbou. Z výsledků zkoumaných studií je zjevné, že dospělí studenti okamžitou zpětnou vazbu vyžadují, a je pro ně důležitá. (Bin Mubayrik, 2020)

Tímto článkem bylo potvrzeno, že je třeba věnovat více pozornosti novým trendům v oblasti formativních a sumativních hodnocení v rámci vzdělávání dospělých. (Bin Mubayrik, 2020)

Použitý zdroj:

BIN MUBAYRIK, Haifa F. New trends in formative-summative evaluations for adult education. Sage Open [online]. 2020, 10.3: 2158244020941006 [cit. 2024–04–23]. Dostupný z: https://doi.org/10.1177/2158244020941006.

--

--