Trendy ve vzdělávání dospělých: mikrolearning a mikrokredity

Sabina Minářová
EDTECH KISK
Published in
2 min readApr 23, 2024

Informační přesycení v moderním světě způsobuje čím dál větší obtížnost pro jedince udržet pozornost. Důkladné vstřebávání informací ustupuje ve prospěch bezmyšlenkovitého scrollování na sociálních sítích a existenci v prostředí vizuálního i hlukového smogu. Na novou realitu reagují různé metody v oblasti vzdělávání, které se přirozeným nastavením „nového člověka“ stává automaticky náročnějším. Ve článku níže jsou v této souvislosti shrnuty fenomény mikrolearning a mikrokredity.

Zdroj: BOZP.cz (Microlearning)

Mikrolearning

Mikrolearning (též m-learning) je vzdělávací koncept vycházející z e-learningu. Je postaven na principu krátkých výukových segmentů, které jsou specificky zaměřené na konkrétně vymezené téma. Obvykle tyto učící aktivity disponují délkou 2–5 minut, může se ale jednat pouze o několik vteřin. Hlavní myšlenkou je, že díky krátkým, úzce zaměřeným sekvencím jsou informace nejen uzpůsobené potřebám flexibility jedince, ale jsou také snadno stravitelné a vedou k vyšší pravděpodobnosti zapamatování si dané látky. Pro člověka je totiž v krátkých intervalech snazší udržet pozornost, výukové lekci se navíc může věnovat podle vlastních potřeb kdykoli během dne. Stalo se vám někdy například, že byste si po cestě šalinou udělali lekci v Duolingu, abyste nepřišli o denní strike? Přesně takhle je možné si m-learning představit. Může mít podobu různých formátů, ať už se jedná o videa, kvízy, krátké články či podcasty nebo třeba infografiky.

Zdroj: Jablíčkář.cz

Mikrokredity

Na potřebu flexibility dospělých studujících reaguje také fenomén mikrokreditů. V angličtině se můžeme setkat s výrazy micro-credentials, micro-certifications, mini-degrees apod. Pro dospělého, který se rozhodne studovat, jsou při výběru kurzu důležitými faktory nejen samotná náplň, ale i délka trvání, forma, vyžadování fyzické účasti, schopnost skloubit účast na kurzu s běžnými pracovními aktivitami atd. Mikrokredity jsou obdobou běžných kurzů, předmětů či přímo studijních oborů, avšak ve zkrácené/zrychlené verzi. Jedná se o osvědčení/certifikáty, kterými absolventi kurzu mohou prokázat, že získali specifické dovednosti. Tyto kurzy mohou mít online i prezenční formu a délka jejich trvání se liší v závislosti na náročnosti osvojovaných kompetencí. Stejně tak se mohou různit požadavky, které je pro získání mikrokreditů potřeba splnit. Může se jednat o vykonání určitého počtu úkolů, účast na seminářích, složení testů, prezentace portfolia, práce na konkrétním projektu nebo třeba účast na konferenci či jiná forma veřejné prezentace nabytých znalostí a dovedností. Webovými portály, kde je možné mikrokredity získat, jsou například openbadges.org, educase.edu, edX.org, generalasseb.ly, davincicoders.com, udacity.com.

Zdroje:

ROHLÍKOVÁ, Lucie. Andragogika v praxi. Odborný čtvrtletník pro vzdělávání a rozvoj dospělých. 17/2018 Praha: AIVD ČR, 2018.

Technologie a inovace. Vzdelavaniprozivot.cz [online]. Co je mikrolearning? ©2023 [cit. 2024–04–22]. Dostupné z: https://vzdelavaniprozivot.cz/co-je-mikrolearning/

Aktuality. Skolenibozp.cz [online]. ©2024 [cit. 2024–04–22]. Dostupné z: https://www.skolenibozp.cz/aktuality/microlearning/

--

--