Tvorba youtuberů může mít negativní dopad na myšlení dospívajících

Tereza Veverková
EDTECH KISK
Published in
8 min readMay 30, 2020

Příchod internetu a moderních technologií zásadně ovlivnil život všech generací včetně seniorů. Tito činitelé se stali součástí běžného života a nadále ovlivňují naši existenci zcela zásadním způsobem. Avšak generace Z, lidé narozeni od poloviny 90. let po současnost, je na rozdíl od ostatních generací, do života online včleněna již od narození a zcela neoddělitelně a jaksi přirozeně, svět vnímají skrze dotykové telefony.

Časté používání sociálních sítí pro ně může být zdrojem nových přátelství a životních impulzů, ale i nezdravého srovnávání s ostatními a přelétavosti od jednoho vztahu nebo koníčku k jinému. Nepřeberné množství možností v otázkách životního stylu také vede k tomu, že u členů této generace nelze nalézt tolik sjednocujících charakteristik a odborníci je často zařazují do různých podskupin.

Pro starší generace, jenž zažili dobu bez internetu nebo smartphonů a do světa online se začlenili až v průběhu života, je velmi obtížné se v těchto sférách orientovat a navíc často nenacházejí pochopení pro generaci Z.

YouTube v dnešní době

YouTube je internetový server, jenž slouží k nahrání, sledování, hodnocení sdílení nebo komentování videí. Na této stránce můžeme nalézt videoklipy, trailery k filmům, samotné filmy a mnoho další tvorby, jako například video-blogy, krátká originální videa nebo vzdělávací videa. Od roku 2013 je možné také živé vysílání. V dnešní době slouží jako obrovská platforma pro inzerci.

Důležité je zmínit, že se jedná o druhou nejnavštěvovanější internetovou stránkou. Sleduji ji denně miliarda lidí, tedy jedna třetina všech internetových uživatelů. Důvodem úspěšnosti této stránky je také fakt, že v současnosti na oblibě nabírá možnost sledování video obsahu na telefonech, což bylo shledáno s oblibou nejen u mladých lidí. Následujícím faktem je také to, že videa jsou dostupná neustále na rozdíl od televize. Kontrast televize a YouTube je důležitý: podle statistik dávají mladí ve věku 13 až 24 let přednost právě tomuto portálu před konceptem televizního vysílání.

Dospívající s oblibou sladují tvorbu youtuberů, kteří jsou pro ně v mnohé vzorem a často se ztotožňují s jejich názory. Youtubery sleduje 78 % příslušníků generace Z a pouhá 3 % o nich nikdy neslyšelo. V žebříčku 77 nejvlivnějších Čechů na sociálních sítích, vydaným časopisem Forbes obsadili většinu míst právě youtubeři.

Vznik YouTube

Historie servu YouTube se začala psát v únoru roku 2005, kdy byl založen americkými podnikateli a zaměstnanci internetového platebního systému Paypal, Chadem Hurleym, Stevenem Chenem a Jawedem Karim. Myšlenkou pro založení servu byla snaha vytvořit konkrétní platformu pro sdílení videí, jenž se do té doby na internetu nenacházela. První video bylo na server nahráno v dubnu téhož roku samotným Jawedem Karimem, s názvem Me at the zoo. O měsíc později zakladatelé odstartovali beta verzi, čímž umožnili přístup veřejnosti. Další amatérská videa se poté začala velmi rychle šířit. Původní myšlenkou zakladatelů bylo, aby služba sloužila sloužila pro nahrání videí a sdílení jen s úzkým kruhem přátel, vznikla ale služba, jenž umožňuje tvůrci obracet se k neurčitě velkému publiku.

Lidé mohli první nahraná videa zpětně sdílet na jiných webech nebo komentovat. Zvětšoval se počtem pravidelných sledovatelů a rozrůzňováním jejich typů. V roce 2006 společnost Google projevila zájem o koupi servu YouTube, který se u široké veřejnosti již těšil na oblibě. YouTube se začalo stávat místem pro stále profesionálnější obsah. V říjnu 2008 byl spuštěn v českém jazyce.

V roce 2010 nastal zlom, kdy tato platforma dala možnost tvůrcům obsahu prostřednictvím reklam ve videích vydělat za své videa peníze. Tím se změnil pohled na tuto službu.

YouTube přestal být vnímán jen jako místo pro rozkošné a vtipné videa a umožnil ocenit tvůrcům jejich kvalitní obsah. Stal se z něj komplexní nástroj se sofistikovaným reklamním prostorem, který umožní vydělávat každému, kdo přitáhne pozornost. A nejvíce samozřejmě Googlu. Snadná dostupnost a obrovská popularita podala pomocnou ruku každému, kdo se chtěl zviditelnit a měl dostatečně dobré nápady. Začali se rodit youtuběři, vloggeři nebo také započaly pravidelné série pořadů.

V dnešní době počet zhlédnutí na Youtube dosahuje kolem 5 miliard videí denně, to je o 3 miliardy více než před třemi lety a každou minutu je nahráno přes 300 hodin záznamu. V České republice dosahuje počet návštěvníků 5,1 milionů měsíčně.

Období dospívání

Období dospívání je významný biologický mezník, kdy se dítě mění v dospělého člověka s vlastní identitou. Jedná se o jakousi přechodnou dobu mezi dětství a dospělostí. Dospívání je značně individuální a nelze určit přesnou věkovou hranici přechodu z dětství do dospívání a z dospívání do dospělosti. Z pravidla tak bývá mezi 10–19 rokem jedince.

Z toho důvodu jsem se v práci nezaměřila na určitý časový úsek dospívání, ale beru jej jako jednu celistvou etapu vývoje člověka.

Biologické změny

Mezi biologické změny v období dospívání patří zejména tělesná proměna — prudké zrychlení tělesného růstu, vývoj sekundárních tělesných znaků, změna tělesných tvarů nebo pohlavní dozrávání.

Psychosociální a citový vývoj dospívajícího

Dospívající jedinec bývá většinou citově labilní a má sklon reagovat přecitlivěle i na běžné podněty, to je způsobeno hormonálními změnami, zvýšenou sebereflexí, egocentričností, ale také vysokou potřebou sebehodnocení. V tomto případě hovoříme o tzv. období druhého vzdoru. Zároveň se jedinec uzavírá do sebe, nemá potřebu projevovat své pocity, jenž jsou pro něj samotného často složité k pochopení. Spíše se nad nimi zamýšlí, než sděluje. V některých případech takto citově labilní jedinec může trpět poruchami soustředění, snadno se unaví anebo trpí úzkostmi.

Utváření identity v období dospívání

Termín identita definujeme jako vztah člověka k sobě samému, jak si rozumí, kým chce být. Dále jak vnímá své postavení ve společnosti, čím se od ostatních odlišuje a v čem se naopak ztotožňuje.

Jako malí přejímáme bezmyšlenkovitě názory druhých a právě v období dospívání jedinci začínají sami přemýšlet nad vlastními názory a o tom, co opravdu chtějí, nebo nechtějí dělat.

Často pak dochází k vnitřnímu konfliktům nejistoty a pochybnostem o sobě samém, je skeptický o svou pozici ve společnosti.

Součástí identity je také vnímání vlastního těla, kdy s pohlavním dozráváním se chce jedinec líbili sobě samému a také opačnému pohlaví. Často dochází ke střetu, kdy se jedinci necítí dostatečně fyzicky krásný s prezentovanými ideály krásy, jenž jej obklopují. V současnosti je ideálů krásy mnoho, dospívají na ně mohou narazit díky médiím, a to především internetu anebo skrze sociální sítě jako je YouTube, Instagram či různé módní blogy.

Dospělý jedinec, který je duševně vyrovnaný, se nad tím lépe povznese než dospívající jedinec, který je citově labilní. Nechává se často ovlivnit a je poté zklamaný, úzkostný, cítí nespravedlnost.

Dospívání je obdobím, kdy je člověk plný ideálů, zároveň hledá své vlastní ideální já. Snaha tohoto hledání je zlepšení toho, kým je. Tato snaha bývá také reflektována v chování ve virtuálním světě. Jedinci chtějí být mnohdy v reálném světě takoví jako v tom virtuálním. Zde pak hovoříme o pojmu virtuální identita.

Na jedince působí socializační činitelé — prostředí,ve kterém se pohybuje, názory nebo hodnocením osob, se kterými přijde do styku. Následně jejich mínění přikládá velký význam, což si někdy nezcela uvědomuje. A jako v případě výše, nechá se často ovlivnit a je ze sebe zklamaný.

YouTuber

YouTuber je člověk, který natáčí videa na YouTube za účelem pobavit, informovat nebo inspirovat. YouTubeři vytváří různé formáty videí, jenž je poměrné náročné zastřešit do jednotlivých skupin, protože dosud tyto zastřešující skupiny nebyly definovány, a také proto že neustále vznikají nové formáty videí. Uvádím, z mého pohledu, ty nejznámější druhy videí.

  • Unboxing — video postavené na rozbalování, hodnocení a často i recenzování produktů.
  • Challenge — videovýzva, jejíž princip je jednoduchý: Vloger přijme výzvu jakéhokoli typu a snaží se ji splnit.
  • Let´s play video — historicky jeden z nejstarších formátů. Fanoušci sledují, jak se vlogerovi daří v počítačové hře, ten zároveň své konání komentuje.
  • Tutorialy — nejčastěji make-up tutoriály, ve kterých vlogerky vysvětlují, jak se správně líčit, případně nabízejí postupy, jak se nalíčit ve stylu oblíbené celebrity.
  • Daily vlogs — obvykle velmi osobní videa postavená na principu video deníčku, který vychází pravidelně a komentuje každodenní dění.
  • Prank — video s žertem, vylomeninou, nachytávkou. Nutno podotknout, že pranky jsou často tím úspěšnější, čím jsou drsnější.
  • Haul — videoformát typický pro vlogerky, které se věnují módě. Ve videu ukazují a komentují věci, které si v poslední době pořídily.
  • Sketche — jedná se o krátkou a zábavnou scénku s určitým příběhem.

YouTubeři jsou v posledních letech na vrcholu popularity, proč tomu tak je, vysvětluje nejmenovaný sociolog na webu idnes.cz. Youtubeři jsou fenoménem především proto, že přitahují mladé publikum, tedy dětské diváky a rané adolescenty, jejich síla je především v tom, že jsou generačně jedněmi z nich a mluví tedy jejich jazykem.

Míra ztotožnění diváků a autorů videí je na YouTube nevídaná. Fanoušci si své oblíbené tvůrce přivlastňují a vědí o nich skoro všechno. Znají jméno jeho nejlepšího kamaráda, oblíbenou příchuť popcornu i plány na zbytek léta. Všímají si jeho nálad, posunků i přeměn v pokoji, který vidí v pozadí na záběrech.

Vliv youTuberů na myšlení mladých

Sféra videoobsahu se s nástupem moderních technologií přesouvá z televizorů na internet. Populární platformou pro sdílení a sledování videoobsahu je stránka YouTube. Z této stránky se stal v dnešní době fenomén, kdy můžeme říct, že se jedná o jeden z prvků zábavního průmyslu. Stránku Youtube si především oblíbila generace Z, která se již narodila do doby digitální, a tak mají k těmto činitelům bližší vztah než jejich rodiče a prarodiče. Tvorbu, jenž je dětem blízká vytvářejí tzv. youTubeři, kteří na mají na děti mimo to obrovský vliv. Tito youtubeři jsou generací Z přitahování zejména proto, že jsou jim generačně velmi blízcí — mají podobné zájmy, životní styl i způsob trávení volného času a mluví tzv. „jejich jazykem“. Mají tedy respekt a silnou autoritu. Jejich slova a chování je pro děti vzorem. Mimo pozitiva, jenž tato tvorba nabízí, jako například inspirace, motivace, zábava nebo sdílení rad a tipů. Je tu i druhá stránka věci, kdy youTubeři nemusí mít vůči nikomu a ničemu žádnou zodpovědnost, nikomu se nezpovídají, a tak jediné, čím je jejich obsah ohraničen, je zákon. Ve jménu svobody slova si tak mohou ve svých videích říkat beztrestně prakticky cokoliv.

Objevují se i tací, kteří manipulují se svým publikem, anebo sdílejí nevhodný obsah. A diváci — lidé v kritickém věku, často ovlivnitelní a názorově ještě nezformovaní a neukotvení — mají ve svých youTuberech vzor, a tak je často skutečně napodobují, důvěřují jim a následují je. Problém je, že nemálo youTuberů tvoří obsah, který zrovna není hoden následování.

Nastává tedy dilema, nakolik zasahovat do obsahu a omezovat svobodu, bude dříve či později muset řešit i Youtube. Rozhodně by obsah neměl být cenzurován, ale na tom, že by děti neměly vyrůstat ve světě, kde nejvyšší autoritou je jejich vrstevník s kamerou a střihačským programem, se asi shodneme všichni, a tak by se o tomto problému aspoň mělo více hovořit, což se v tuto chvíli neděje. Pro většinu lidí i rodičů tak Youtube zatím zůstává jen nevinnou infantilní zábavou.

Zdroje

ASLAM, Salman. YouTube by the Numbers: Stats, Demographics & Fun Facts. In: Omnicoreagency.com [online]. [cit. 2020–04–10]. Dostupné z: https://www.omnicoreagency.com/youtube-statistics/

BENEŠOVÁ, Dominika. Čím chceš být, až vyrosteš? „Youtuberem přeci.“. In: Perpetuum.cz [online]. Scio, 2020, 13.6.2019 [cit. 2020–05–17]. Dostupné z: https://perpetuum.cz/2019/06/cim-chces-byt-az-vyrostes-youtuberem-preci/

GILLÍKOVÁ, Kristýna. Misha z Kuřimi je youtuberským fenoménem. Jeho videa sledují miliony lidí Zdroj: https://www.idnes.cz/brno/zpravy/michal-florian-kurim-youtuber-metadon-misha-mishovy-silenosti.A161104_162227_brno-zpravy_vh. In: Idnes.cz [online]. 2020, 5. 11. 2016 [cit. 2020–05–17]. Dostupné z: https://www.idnes.cz/brno/zpravy/michal-florian-kurim-youtuber-metadon-misha-mishovy-silenosti.A161104_162227_brno-zpravy_vh

HAVLÍK, Antonín. Jak vznikl YouTube? Příběh červenobílého serveru, který světu přinesl videoklipy, memy, vlogery a zničil televizní vysílání. In: Refresher.cz [online]. 23.04.2018 [cit. 2020–04–10]. Dostupné z: https://refresher.cz/53710-Jak-vznikl-YouTube-Pribeh-cervenobileho-serveru-ktery-svetu-prinesl-videoklipy-memy-vlogery-a-znicil-televizni-vysilani

KABÁTOVÁ, Šárka. Česká mládež má nové idoly: Dobře vydělávající Youtubery sledují statisíce mladých Zdroj: https://www.lidovky.cz/byznys/media/ceska-mladez-nasla-nove-idoly-youtubery.A150808_170128_ln-media_ELE. In: Lidovky.cz [online]. 2020, 9. 08. 2015 [cit. 2020–05–17]. Dostupné z: https://www.lidovky.cz/byznys/media/ceska-mladez-nasla-nove-idoly-youtubery.A150808_170128_ln-media_ELE

ŠIMEČKOVÁ, Aneta. Sledování youtuberů může způsobovat agresivitu u dětí. Jsou pak více vulgární. In: Prima.iprima.cz [online]. 2020, 30.07.2019 [cit. 2020–05–18]. Dostupné z: https://prima.iprima.cz/zpravodajstvi/sledovani-youtuberu-muze-zpusobovat-agresivitu-u-deti-jsou-pak-vice-vulgarni

THRAUMB, Jaroslav. Vliv youtuberů na myšlení mladých je obrovský. Nikdo o tom však nemluví. In: Forum24.cz [online]. 2020, 5. 8. 2017 [cit. 2020–05–18]. Dostupné z: https://www.forum24.cz/vliv-youtuberu-na-mysleni-mladych-je-obrovsky-nikdo-o-tom-vsak-nemluvi/

Youtubeři a vlogeři: Noví hrdinové dneška. In: Dostupnyinternet.cz [online]. 17.05.2016 [cit. 2020–05–17]. Dostupné z: https://www.dostupnyinternet.cz/blog/youtuberi-a-vlogeri/

YouTube statistiky, [cit. 2020–05–17] dostupné z: https://www.youtube.com/yt/press/cs/statistics.html [online].

Zatracená generace. In: Aktualne.cz [online]. 2020 [cit. 2020–05–17]. Dostupné z: https://magazin.aktualne.cz/zatracena-generace-z/r~d1f1da48debd11e9926e0cc47ab5f122/

77 nejvlivnějších Čechu na sociálních sítích 2017. In: forbes.cz [online]. [cit. 2020–04–10]. Dostupné z: http://77.forbes.cz

--

--