Učení definované žákem - projekt Hackathon

Tomáš Zábranský
EDTECH KISK
Published in
2 min readMar 13, 2019
Photo by Alexis Brown on Unsplash

Heutagogika — česky také “učení definované žákem”, je postavena na principech sebeřízeného vzdělávání a hodí se především v oblasti e-learningu.

Na heutagogice je přitom postaveno několik projektů:

Photo by Headway on Unsplash

Co je to Hackathon?

Stručně řečeno, hackathon je jedno či více denní sraz programátorů, grafiků, webdesignerů a technologických nadšenců. Sraz může být jak na určitém místě, tak čistě v online prostředí. Jejich zaměření bývá většinou vzdělávací — přednášky a workshopy, ale může být i se zaměřením na vytvoření konkrétní aplikace.

Jak hackathon probíhá?

Jak už název napovídá (hack + marathon), hackathony jsou postaveny na principu maratonu. Začátek akce většinou představuje soubor přednášek, které upřesňují a popisují zaměření akce. V druhé části se většinou vyhlásí zadání práce a následně na to se účastníci vrhnou do práce na kolektivním projektu.

Photo by Alex Kotliarskyi on Unsplash

A k čemu to vlastně slouží?

Tuhle otázku jsem si položil už několikrát a pokaždé mě napadne jiná odpověď.

Záleží zde hodně na organizátorech a partnerech konkrétní akce. Vzdělávací funkce je pro hackathon bezesporná, taktéž to, že účastníci pracují v týmech (ať už předem domluvených nebo poskládaných organizátory) je pro účastníky přínosné, protože v rámci projektu spolupracují, rozdělují si činnosti a navzájem konzultují řešení. Tyto aktivity je mohou obohatit o myšlenky jiných, ale nejen to. Na závěr soutěže se krom vyhlášení vítězů může účastník podívat na řešení ostatních týmů a tím získat i další možnosti řešení daného problému.

Pokud bychom se oprostili od učebního přínosu pro účastníky, programovací linie může přispět k vytvoření inovativního řešení a obohatit tak nejen účastníky, ale i širokou veřejnost (na těchto akcích bývá většinou nastíněn reálný problém z praxe k vyřešení).

Dalším dobrým přínosem může být i to, že pro studenty IT oborů je v případě úspěchu na hackathonu možnost navázání další spolupráce jak s organizátory akce, tak s jejich partnery.

A co vy? Účastnili jste se nějakého hackathonu?

Podělte se s námi o Vaše zkušenosti…

--

--