Photo by David Monje on Unsplash

Učení je přirozeně nelineární

Zdeněk Studený
Published in
2 min readMar 6, 2019

--

Potřeba naučit se něco nového vzniká, když jsme postavení před neznámý problém, který je třeba řešit. V hlavě se nám vyplavý několik nezodpovězených otázek a na tom je něco silně motivujícího. S touto motivací žačneme hledat řešení, které se formuje postupně jak sbíráme různé střípky informací. Až nakonec řešení opravdu najdeme a konečně zažijeme Aha moment.

Ať už se snažíme vytvořit kreativní koncept značky pro klienta, vyřešit složitý příklad v matematice a nebo dát dohromady metodologii výzkumu diplomky, hledáme v těchto aktivitých Aha momenty. Jsou to momenty, které nám spojí jednotlivé informace v mozku tak, že najednou dávají smysl, najednou zapadají. Počet Aha momentů které zažijeme potom zjednodušeně předtastavují, kolik jsme se toho naučili.

Lineární učení ve školství

Školství se snaží celý proces učení zrychlit tak, že nám informace předává v seřazených smysluplných celcích, předává nám je lineárně. Přesně tak jak přemýšlíme, když už informace chápeme. Mozek si informace potřebuje dát do souvislostí a vzorců, které mu zjednodušují svět. Zjednodušeně si řekne že jedna vede ke dvoum a ty ke třem.

Dává tedy smysl, že školství se takto snaží vzdělávat, bylo by zbytečné stále znova objevovat kolo. Způsobuje to ale také situaci, kdy začneme přicházet na řešení, anižbychom pořádně pochopili problém a v takovém případě nám potom chybí motivace. Při takovém postupu máme v hlavě všechny potřebné informace, ale samotný Aha moment často příjde až tyto informace dostaneme do praxe. Až je použijeme na řešení problému.

Nelineární učení

Oproti přemýšlení však k učení dochází poměrně jinak a děje se tak téměř neustále. Jak například popisuje systém 70:20:10, kdy 70 procent věcí se naučíme z praxe, když přirozeně zkoušíme co funguje a co nikoliv. Jsou to často náhodné události a setkání, které nám správné řešení pomohou najít. Tyto události v kombinaci s prostředím, které umožňuje problémy vyřešit způsobí, že se učíme.

Jak ale tento systém dostat do škol? Nemůžeme se naprosto zbavit kurikul, ale můžeme obrátit proces, jak se vědomosti dozvídáme. Můžeme na začátku zvýšit motivaci a řádně představit problém. Můžeme vytvořit prostředí, kde lze najít řešení a dát studentům všechny potřebné nástroje. Nechat je tak učit samotné, nechat je zažít Aha momenty a podpořit učení, které budou zažívat i v životě po škole.

Zdroje:

Learning Is Non-Linear. Why Not Curriculum? [online]. In: . [cit. 2019–03–06]. Dostupné z: https://www.teachthought.com/learning/learning-non-linear-curriculum/

CARROLL, Ken. [online]. In: . [cit. 2019–03–06]. Dostupné z: http://ken-carroll.com/2007/12/13/linear-and-non-linear-learning/

EVERNOTE. The Science of ‘Aha Moments’ [online]. In: .[cit. 2019–03–06]. Dostupné z: https://medium.com/taking-note/the-science-of-aha-moments-dfd7960c40d8

--

--