Učenie pomocou virtuálnej reality

Lucia Marcinková
EDTECH KISK
Published in
2 min readMar 28, 2017

Virtuálna realita je fenomén, ktorý preniká do rôznych oblastí života spoločnosti už niekoľko rokov. Predstavuje nový simulovaný svet, ktorý sa užívateľovi premieta do reality prostredníctvom špeciálnej technológie, napríklad okuliarov či helmy. Okrem obrazu je zvyčajne celý proces obohatený i zvukom, ktorý má za úlohu spraviť virtuálny svet ešte skutočnejším.

Letecký a automobilový priemysel patrí k tým, ktoré využívajú tieto technológie zrejme najdlhšie. Budúci piloti či šoféri si tak na nečisto vyskúšajú, aké je to riadiť rôzne druhy strojov, ako s nimi narábať v bežnej prevádzke, ale i zvládať krízové situácie. Zároveň môžu sami získať sebavedomie a do pilotovania lietadla či riadenia auta sa pustiť s aspoň trochu menšími obavami.

Virtuálnu realitu je možné najčastejšie vidieť v oblasti hernému priemyslu, kde hráčom poskytuje ešte rozšírenejšie možnosti zábavy. Podľa mňa má však zaujímavý potenciál i v oblasti vzdelávania. Zaujímavou je napríklad aplikácia Cycle VR, ktorá umožňuje pomocou rotopedu spoznávať rôzne kúty sveta. Jeden z jej autorov, Aaron Puzey, sa vyjadril, že pomocou nej dokázal navštíviť skoro celú Veľkú Britániu a to z pohodlia svojho domova. Týmto spôsobom je možné vzdelávať študentov či žiakov napríklad v oblasti geografie. Miesta, ktoré sú momentálne v učebnom pláne tak nemusia len vidieť na obrázkoch či čítať o nich, ale ich aj “navštíviť”.

Prostredníctvom virtuálnej reality je však možné sa naučiť i práci v tíme. Výbornou hrou na získanie tejto schopnosti je podľa mňa Keep talking and nobody explodes, v ktorej má jeden z hráčov prilbu, kde rieši hlavolamy a druhý hráč mu prostredníctvom manuálu dáva indície, ako úlohami prejsť. Oblasťou, ktorá by vedela potenciál takéhoto učenia, je i medicína. Potenciálni doktori si tak môžu vyskúšať rôzne typy operácií a získavať cenné hodiny praxe.

--

--